Domů     Život se želvou
Život se želvou
25.8.2019

Říká se, že želva není náročná na péči a že chovat ji může prakticky kdokoliv. Může, jen jí musí zajistit kvalitní stravu, dostatek prostoru, čisté bydlení a ohleduplné zacházení. A to vyžaduje hodně práce.

Jsou případy, kdy se při dobrém opatrování želva dožila i sta let. Suchozemské želvy, o kterých bude v našem článku řeč, se však v zajetí dožívají v průměru 30 let, ale není výjimkou ani padesáti nebo šedesátiletý jedinec.

Než si ji koupíte

Měli byste si pořídit terárium, do něj vhodné osvětlení, domeček, misku na jídlo, teploměr a podestýlku.

Terárium. Dospělá suchozemská želva měří až 30 cm, takže minimální rozměry terária by měly být 1 m x 60 cm, pokud máte páreček tak 1,5 m x 70 cm. Je-li to jen trochu možné, pořiďte si terárium větší.

Dno vyložte podestýlkou a na ní vybudujte dostatečně velký úkryt. Želva má totiž od přírody vrozený instinkt být při spaní schovaná. Nejpřirozenější by byl nějaký samorost nebo rašeliništní kořeny, ale použít se dají samozřejmě i domečky pro hlodavce.

Podestýlka. Dno terária vyložte silnější vrstvou směsi písku, rašeliny, kukuřičné drti, případně drceného dřeva. Vrstva by měla být vždy dostatečně vysoká, protože se želvy rády zahrabávají.

Na vrch můžete položit pár kamenů, aby želva mohla překonávat překážky tak jako v přírodě.

Miska. Mělkou širší misku s vodou položte do rohu, želva z ní bude nejen pít, ale ráda se v ní i vykoupá.

Osvětlení. V teráriu by želvy měly mít žárovku s ÚV zářením. Jednak jim zaručí teplo, jednak „sluneční paprsky“, z kterých si vyrábějí vitamin D, a ten je důležitý pro správný vývoj krunýře.

Chovatelům se např. osvědčilo mít žárovku zavěšenou v obyčejném hliněném květináči. Po vypnutí z něj totiž ještě nějakou dobu sálá teplo. Pořídit si také můžete vyhřívací kámen – obyčejný plochý kámen umístěný pod vyhřívací lampou.

Osvětlení by nikdy nemělo být uprostřed, ale vždy v jednom rohu terária. Želva tak má možnost si vždy najít teplejší kout na vyhřívání a chladnější pro případ, že se potřebuje zchladit.

Teploměr. Slouží ke kontrole teploty uvnitř terária. Měla by se pohybovat mezi 28–32 °C. Na místě pro vyhřívání může dosahovat až 40 °C, ve stinné části by to mělo být kolem 20 °C.

Potrava

V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou, občas si pochutnají i na žížale nebo slimákovi.

Doma jí tedy předkládejte co nejpestřejší výběr veškeré zeleniny a ovoce, které jsou u nás na trhu, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Většina želv ochotně žere i listy nejedovatých stromů a seno.

Občas můžete želví jídelníček doplnit neloupanou vařenou rýží, tvarohem, vařeným bílkem. Výjimečně kousíčkem vařeného hovězího masa. Denní dávku krmení rozložte do dvou až tří menších porcí. Během týdne může mít želva 1 -2 dny půst.

Do terária patří i vyvařená sépiová kost, aby si zvíře mohlo podle potřeby doplňovat vápník, a také multivitaminový přípravek pro plazy, protože jsou nezbytné pro správný vývoj krunýře.

Koupání

Suchozemské želvy se s chutí koupou ve vlažné vodě (25 °C). Kromě misky v teráriu určitě jednou týdně ocení i samostatnou koupel v umyvadle. Želva tím získává tekutinu a vyprázdní se.

Množství vody nepřehánějte, zvíře musí mít možnost stále dýchat, i když zatáhne hlavu do krunýře. Po koupání ji nechte oschnout, a než ji vrátíte do terária, důkladně ji prohlédněte, zda nemá prasklinky na krunýři nebo poškozené drápy. Čas od času jí můžete krunýř potřít čistým olivovým olejem.

Venkovní výběh

Máte-li tu možnost, zařiďte své želvě sezonní venkovní výběh. Teplo tato milovnice slunce nutně potřebuje a dostatek prostoru pro pohyb a čerstvá pastva jí také udělá radost. Ale pozor, želvy jsou přebornice v podhrabávání či přelézání.

Doporučuje se proto stěny ohrádky (plechové, dřevěné či betonové) zapustit do hloubky, která přesahuje velikost želvy nejméně třikrát, a horní hranu stěn sklopit směrem dovnitř. Je-li vaše želva ještě malá, natáhněte přes výběh pletivo.

Ochráníte ji tak před ptáky a kočkami. V ohradě nesmí chybět domeček na spaní vystlaný senem a dostatek stínu, nejlépe pod keříky. Když se přechodně ochladí, želva ocení teplý pařníček z plexiskla.

Zimní spánek

Suchozemské želvy v přírodě zimu prospí a totéž potřebují i v zajetí, přibližně od listopadu do března.

V této době želvu uložte do bedničky s bukovým listím, buničinou, hoblinami, senem apod., na místě se stabilní teplotou 2–8 °C. Před zazimováním postupně v teráriu snižujte teplotu.

Týden před ním ukončete krmení, dva dny před uložením želvu vykoupejte v teplé vodě, aby se vyprázdnila. Během jednoho až dvou dnů by se měla zahrabat a už se nehýbat, což můžete opatrně zkontrolovat.

Jako místo pro zimování se hodí chladný sklep (nesmějí se k ní dostat myši!), chladný pokoj, případně klidný koutek v chladničce. Tam musíte ještě častěji než ve sklepě kontrolovat vlhkost a výstelku občas rosit, aby nedošlo k dehydrataci. Tvrdě spící želvu opatrná kontrola nevzbudí.

Foto: Shutterstock

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované