Domů     Život se želvou
Život se želvou
25.8.2019

Říká se, že želva není náročná na péči a že chovat ji může prakticky kdokoliv. Může, jen jí musí zajistit kvalitní stravu, dostatek prostoru, čisté bydlení a ohleduplné zacházení. A to vyžaduje hodně práce.

Jsou případy, kdy se při dobrém opatrování želva dožila i sta let. Suchozemské želvy, o kterých bude v našem článku řeč, se však v zajetí dožívají v průměru 30 let, ale není výjimkou ani padesáti nebo šedesátiletý jedinec.

Než si ji koupíte

Měli byste si pořídit terárium, do něj vhodné osvětlení, domeček, misku na jídlo, teploměr a podestýlku.

Terárium. Dospělá suchozemská želva měří až 30 cm, takže minimální rozměry terária by měly být 1 m x 60 cm, pokud máte páreček tak 1,5 m x 70 cm. Je-li to jen trochu možné, pořiďte si terárium větší.

Dno vyložte podestýlkou a na ní vybudujte dostatečně velký úkryt. Želva má totiž od přírody vrozený instinkt být při spaní schovaná. Nejpřirozenější by byl nějaký samorost nebo rašeliništní kořeny, ale použít se dají samozřejmě i domečky pro hlodavce.

Podestýlka. Dno terária vyložte silnější vrstvou směsi písku, rašeliny, kukuřičné drti, případně drceného dřeva. Vrstva by měla být vždy dostatečně vysoká, protože se želvy rády zahrabávají.

Na vrch můžete položit pár kamenů, aby želva mohla překonávat překážky tak jako v přírodě.

Miska. Mělkou širší misku s vodou položte do rohu, želva z ní bude nejen pít, ale ráda se v ní i vykoupá.

Osvětlení. V teráriu by želvy měly mít žárovku s ÚV zářením. Jednak jim zaručí teplo, jednak „sluneční paprsky“, z kterých si vyrábějí vitamin D, a ten je důležitý pro správný vývoj krunýře.

Chovatelům se např. osvědčilo mít žárovku zavěšenou v obyčejném hliněném květináči. Po vypnutí z něj totiž ještě nějakou dobu sálá teplo. Pořídit si také můžete vyhřívací kámen – obyčejný plochý kámen umístěný pod vyhřívací lampou.

Osvětlení by nikdy nemělo být uprostřed, ale vždy v jednom rohu terária. Želva tak má možnost si vždy najít teplejší kout na vyhřívání a chladnější pro případ, že se potřebuje zchladit.

Teploměr. Slouží ke kontrole teploty uvnitř terária. Měla by se pohybovat mezi 28–32 °C. Na místě pro vyhřívání může dosahovat až 40 °C, ve stinné části by to mělo být kolem 20 °C.

Potrava

V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou, občas si pochutnají i na žížale nebo slimákovi.

Doma jí tedy předkládejte co nejpestřejší výběr veškeré zeleniny a ovoce, které jsou u nás na trhu, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Většina želv ochotně žere i listy nejedovatých stromů a seno.

Občas můžete želví jídelníček doplnit neloupanou vařenou rýží, tvarohem, vařeným bílkem. Výjimečně kousíčkem vařeného hovězího masa. Denní dávku krmení rozložte do dvou až tří menších porcí. Během týdne může mít želva 1 -2 dny půst.

Do terária patří i vyvařená sépiová kost, aby si zvíře mohlo podle potřeby doplňovat vápník, a také multivitaminový přípravek pro plazy, protože jsou nezbytné pro správný vývoj krunýře.

Koupání

Suchozemské želvy se s chutí koupou ve vlažné vodě (25 °C). Kromě misky v teráriu určitě jednou týdně ocení i samostatnou koupel v umyvadle. Želva tím získává tekutinu a vyprázdní se.

Množství vody nepřehánějte, zvíře musí mít možnost stále dýchat, i když zatáhne hlavu do krunýře. Po koupání ji nechte oschnout, a než ji vrátíte do terária, důkladně ji prohlédněte, zda nemá prasklinky na krunýři nebo poškozené drápy. Čas od času jí můžete krunýř potřít čistým olivovým olejem.

Venkovní výběh

Máte-li tu možnost, zařiďte své želvě sezonní venkovní výběh. Teplo tato milovnice slunce nutně potřebuje a dostatek prostoru pro pohyb a čerstvá pastva jí také udělá radost. Ale pozor, želvy jsou přebornice v podhrabávání či přelézání.

Doporučuje se proto stěny ohrádky (plechové, dřevěné či betonové) zapustit do hloubky, která přesahuje velikost želvy nejméně třikrát, a horní hranu stěn sklopit směrem dovnitř. Je-li vaše želva ještě malá, natáhněte přes výběh pletivo.

Ochráníte ji tak před ptáky a kočkami. V ohradě nesmí chybět domeček na spaní vystlaný senem a dostatek stínu, nejlépe pod keříky. Když se přechodně ochladí, želva ocení teplý pařníček z plexiskla.

Zimní spánek

Suchozemské želvy v přírodě zimu prospí a totéž potřebují i v zajetí, přibližně od listopadu do března.

V této době želvu uložte do bedničky s bukovým listím, buničinou, hoblinami, senem apod., na místě se stabilní teplotou 2–8 °C. Před zazimováním postupně v teráriu snižujte teplotu.

Týden před ním ukončete krmení, dva dny před uložením želvu vykoupejte v teplé vodě, aby se vyprázdnila. Během jednoho až dvou dnů by se měla zahrabat a už se nehýbat, což můžete opatrně zkontrolovat.

Jako místo pro zimování se hodí chladný sklep (nesmějí se k ní dostat myši!), chladný pokoj, případně klidný koutek v chladničce. Tam musíte ještě častěji než ve sklepě kontrolovat vlhkost a výstelku občas rosit, aby nedošlo k dehydrataci. Tvrdě spící želvu opatrná kontrola nevzbudí.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,