Stavíte dům nebo rekonstruujete byt a rozhodujete se, jak a čím ho zařídit? Pozor, abyste nepodlehli častým předsudkům o výběru nábytku, dveří nebo oken. Možná budete překvapeni, že to je jinak, než si myslíte.
Už jste také určitě někdy slyšeli: „Ten vysoký lesk si nekupuj, na tom se pořád usazuje prach!“ anebo „Ta sedačka se vysedí a bude v pohodě.“ Případně: „Zbláznili jste se?
Skleněné dveře do dětského pokoje?“ Jsou to samé nesmysly, které u laika vytvářejí mýty, jež se jen špatně vyvracejí.
1. Na lakovaném nábytku se více usazuje prach
Také jste si všimli, že některé povrchy prach doslova přitahují a na jiných je sotva vidět? Problém nadměrného usazování prachu byl bolestí prvního lakovaného nábytku na trhu.
To už je ale minulost a tento mýtus vás nemusí odrazovat od pořízení lakované skříňky. Součástí současných lakovacích linek je proces, při kterém se nábytek zbaví elektrického náboje a stane se maximálně antistatický.
To znamená, že dokáže eliminovat ulpívání prachu a otisků prstů na povrchu. Rozhodně se při nákupu nového nábytku ptejte i na tuto funkční stránku.
2. Lesklý nábytek nejde opravit
Pravda je, že žádný lesklý materiál neodolá ostrému noži či každodennímu oděru ostrými předměty. Důležité je, jestli jde povrch vůbec opravit. Můžeme vás ujistit, že jde. Zelenou mají akrylátové povrchy.
Ty s T.acrylic leskem lze opravit v pohodlí domova bezprostředně po vzniku poškrábání. Slouží k tomu speciální opravná sada, jež obsahuje propriety k rekonstrukci a vyleštění povrchu do původního lesku.
2. Skleněné dveře se nehodí do dětského pokoje
Kdo to kdy slyšel, aby měly děti v pokojíčku skleněné dveře! Nedejte na tento mýtus, není to vůbec žádný problém. Naopak.
Pokud si zvolíte čirou nebo jinak průhlednou variantu skleněné výplně, můžete mít přehled o všem, co se v pokoji děje, i když dveře zůstanou zavřené. Pokud je použité sklo kalené, je vysoce mechanicky odolné a snese i velké údery do plochy.
I kdyby snad nějakým způsobem došlo k jeho rozbití, střepy z něj nikoho neporaní, nejsou totiž ostré.
3. Pod dveřmi bez prahu táhne
Mnoho lidí přistupuje ke dveřím bez prahu s nedůvěrou a obavami, zda dovedou dostatečně tepelně i zvukově izolovat. S dveřmi vybavenými výsuvným mechanickým prahem jsou však tyto obavy liché.
Když dveře zavřete, automaticky se vysune mechanický práh a utěsní milimetrovou mezeru mezi podlahou a dveřmi.
4. Sedačka: To se nepoddá!
Tuhle větu vám možná řekli v obchodě s čalouněným nábytkem, když se vám zdálo, že sedačka je příliš tuhá, nepohodlná nebo vrže. Nenechte se opít rohlíkem. Nic se nepoddá! Sedací nábytek vám musí být pohodlný už od prvního momentu.
Nesmíte cítit žádnou nerovnost nebo výztuhu. Nenechte se rovněž uchlácholit tím, že vrzavé zvuky, které jsou z pohovky slyšet, nejsou problém. Kvalitní sedačka nikdy nevrže. A to dokonce ani extrémně zatížený vzorek na prodejně.
6. Okno nelze zamknout
Většina vloupání oknem se bohužel neděje rozbitím skla. Lupiči totiž znají konstrukce kování oken a pomocí nářadí ho posunou do polohy otevřeno. Pak se pěkně v klidu a tichosti dostanou do našeho domu či bytu. Co s tím? Pořiďte si okenní kličku se zamykáním.
Ano, opravdu to jde! Některé okenní kliky už mají ochranný převod a tomuto posunutí zamezují. Jde o nejjednodušší a nejrychlejší zvýšení bezpečnosti vašeho okna.
Text byl připravený ve spolupráci se společností DAFE-PLAST (dafe.cz), Dřevojas (drevojas.cz), J.A.P. (sklo-jap.cz) , NADOP (nadop.cz) , SOLODOOR (solodoor.cz), a Trachea (trachea.cz).
Text: Laura Skrčená