Domů     Krásky z pralesů nesmějí nastydnout!
Krásky z pralesů nesmějí nastydnout!
22.8.2019

Pořídili jste si na Vánoce nádherně kvetoucí orchidej, aby uprostřed nevábné zimy teple prozářila váš domov, ale ona vám teď chřadne před očima? Možná jí nedáváte, co potřebuje.

Poradíme vám, jak se o královnu pokojových květin správně postarat, aby zdárně přestála všechny nástrahy zimy.

Pokud si myslíte, že všechny orchideje potřebují v zimě hodně tepla a vody, mýlíte se. Vyhřívat se v teple vašeho domova po celý rok vyžadují jen některé, jiným se zase daří pouze tehdy, když jim dopřejete vegetační klid, nízkou teplotu a skromnou zálivku.

Aby vám orchideje po celou zimu krásně kvetly, měli byste vědět, k jakému „teplotnímu“ druhu patří, jestli k teplomilným, temperovaným nebo chladnomilným.

Potřebují světlo

Orchideje potřebují hodně světla, a toho se v zimě moc nedostává. Dejte je proto co nejblíže k oknu, na okenní parapet, a odstraňte vše, co brání slunečním paprskům – vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony. Důležité je i na jakou světovou stranu okna máte.

Čím déle na rostliny svítí slunce, tím lépe. Můžete jim také dopřát umělé osvětlení, rozsvítit lustr ale nebude stačit. Ideální je použít speciální biozářivku, umístit ji do blízkosti orchideje a nechat ji svítit klidně 10–12 hodin denně. Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia.

Skromná zálivka

Nevhodnou zálivkou můžete orchidejím vážně ublížit. Optimální je zalévat je do misky jednou za 10 dní, rostlinu nechat půl hodiny stát ve vodě a tu pak slít. Jenom tak voda nezateče do srdíčka či úžlabí listů a následně nezpůsobí hnilobu.

Zásadní je také kvalita vody – orchideje potřebují měkkou, nejlépe dešťovou vodu, ta jediná je pro ně opravdu přirozená. Tvrdá jim škodí, protože hromadí soli.Tam, kde je sucho je třeba rostliny mlžit.

Hnojení

Zimní lehké hnojení se doporučuje pouze u zdravých rostlin, které mají opravdu dostatek světla a jsou celoročně zalévané dešťovou nebo demiralizovanou vodou. Všechny výživové prostředky dávkujte na spodní hranici doporučované dávky a hnojivovou zálivku střídejte se zálivkou čistou vodou.

Nenechte je nachladnout

Víte, že orchideje mohou nastydnout? Obzvlášť teď v zimě to je jedna dvě. Stát se to může už v obchodě, kde rostliny často nemají správnou péči, nedostatečným zabalením při přepravě nebo třeba mrazivým průvanem při větrání.

Pokud se to přihodí, listy a květy začnou rychle opadávat a na listech se udělají vodnaté skvrny. To je nebezpečný hnilobný proces, pro většinu rostlin smrtelný. Řešení je jediné:

na orchideje nevětrejte, dbejte, aby se jejich listy nikdy nedotýkaly okenního skla, snižte zálivku, vynechte mlžení a nehnojte. Co se týká tenkolistých orchidejí, nachlazení provází prudké vadnutí a zasychání listů.

Nejlepší bude, když orchideje nebudete nikdy převážet v mrazu, nebo ještě lépe, nikdy si je nekupujte v zimě.

TEPLOMILNÉ ORCHIDEJE

Pocházejí převážně z tropických deštných lesů, kde je celoročně vysoká a stálá teplota. Nevyžadují tudíž vegetační klid a neznají období sucha, takže jsou ideální do paneláku.

Teplota v místě, kde je máte, by se měla pohybovat mezi 20 – 25 °C, noční kolem 18 °C, a to celoročně.  Krátkodobě snesou i teploty nad 30 °C, naopak ty pod 15 °C jsou pro ně zcela nevhodné.

Pokud chcete podpořit kvetení, snižte běžnou pokojové teploty o 5° během jednoho zimního měsíce alespoň na noc.

Typický zástupce: rod Phalaenopsis (je nejprodávanější, protože při správném zacházení kvete neuvěřitelně dlouho), Vanda, Paphiopedila a teplomilní příslušníci rodu Dendrobium.

Nejčastější chyba

Při péči o teplomilné orchideje bývá nejčastější chybou přílišná zálivka. Vzdušné kořeny nesnášejí trvale vlhkou zeminu. To pak mají nedostatek kyslíku, kořeny uhnívají a rostlinu mohou napadnout houbovité choroby.

Zálivku i případné mlžení provádějte vždy ráno, aby rostlina, než nastane noční ochlazení, oschla. Zkusit také můžete celý květináč ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat okapat. Lázeň opakujte jednou či dvakrát týdně (až přijde horké léto, i častěji).

TEMPEROVANÉ ORCHIDEJE

Patří k nim druhy původem z vyšších poloh tropů nebo oblastí vzdálenějších od rovníku. Tyto rostliny vyžadují větší teplotní rozdíly mezi dnem a nocí i mezi jednotlivými ročními dobami, mnohé také potřebuje ke zdárnému růstu zimní klidové období.

Z toho je jasné, že se pro zimování v běžně vytápěných panelových bytech moc nehodí.

Když už je ale máte, budou dobře prospívat na chladnějším okně ložnice či nevytápěného pokoje s teplotami okolo 18 °C. Ideální průměrná teplota pro jejich zimní klidovou fázi by se měly pohybovat zhruba v rozmezí 13–16 °C.

Typický zástupce: Patří sem většina Oncidií a jejich hybridů, Cattleye, Dendrobia typu nobile, rody Brassia, Cambria a Miltonia, Cymbidia, Zygopetala či temperovaná Paphiopedila.

CHLADNOMILNÉ ORCHIDEJE

Pocházejí většinou z horských oblastí mírného až chladného klimatického pásma. Pro jejich zimní pobyt je ideální umístit je do zimní zahrady, na chodbu či do skleníku s průměrnými denními teplotami okolo 15 °C a nočním poklesem k 10 °C.

Typický zástupce: K typickým zástupcům patří například rod Rossioglossum, Coelogyne, chladnomilná Dendrobia či někteří zástupci rodu Masdevallia.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký