Máte rádi kompot z jablek? Pak jistě víte, že oloupaná jablka rychle hnědnou. Zabráníte tomu, když je před vařením vložíte do misky s chladnou vodou, do které nakapete pár kapek citronové šťávy. Chcete-li kompot ozvláštnit, přidejte do nálevu hrst sušených brusinek.
Umíte opravdu silný vývar?
Uvařit silný vývar z kila masa a hromady kostí není umění, ale jsou i fígle, jak si pomoci jinak. Oblíbeným trikem hospodyň bylo zesílit vývar na másle dozlatova osmaženou a pak povařenou cibulí. Můžete to udělat také jednodušeji.
Na másle osmahneme cibuli řeznou hranou dolů a zeleninu a na posledních 20 minut přidáme k masu.
Už jste jedli šodó?
Šodó, původně chaudeau, je slovutná a pravověrná francouzská vinná omáčka, nebo spíš pěna. Připravuje se ušleháním bílého vína s cukrem, žloutky, vejci, kouskem citronové kůry a vanilkou. Směs se pak dál šlehá nad párou do zhoustnutí.
Na 125 ml vína se dává 60 g cukru, 2 žloutky a 1 celé vejce (a 1 cm čtvereční citronové kůry, upřesňuje přepečlivá Marie Janků-Sandtnerová). Recept na ni najdeme v každé cti a světa znalé starší kuchařce.
Je tak trochu symbolické, že tu opět došlo ke „znárodnění“ receptu, ale bohužel i k jeho devastaci. Nejprve z něj zmizelo víno a pak i poctivý způsob přípravy, až se nakonec oním šodó stal zředěný vanilínový pudink z prášku.
Chcete-li jej zprivatizovat a vrátit mu postavení, jaké si zaslouží, řiďte se výše uvedeným postupem.
Máte rádi uzené?
V tom případě jistě víte, že průmyslově uzené maso bývá hodně slané a také obsahuje uzenářskou sůl. Před vařením je opláchněte studenou vodou, asi 5 minut povařte, vodu slijte a maso zalijte čerstvou vroucí vodou. Uvidíte, že maso i vývar budou chutnější.
Začaly vám klíčit brambory?
Měli byste brambory co nejdříve zpracovat. Klíčením totiž ztrácejí na chuti a tvoří se v nich solanin. Po odstranění oček dáme do studené vody, povaříme je a vodu z nich slijeme. Nalijeme opět čerstvou vodu a dovaříme je.
Foto: Shutterstock