Veselá mysl půl zdraví. To není žádné plané pořekadlo. Na počátku přátelství, spolupráce nebo manželství stojí úsměv. A od něj je jen krůček k srdečnému smíchu, který prozáří váš život, i když právě nesvítí slunce a nemáte to lehké.
Pokud se upřímně zasmějete, jak se říká z plných plic, do mozku se vylije velké množství endorfinů – hormonů štěstí, které působí jako nejúčinnější přírodní léky na stres, duševní neklid, ale i na utišení bolesti.
Léčba
Hojivý účinek humoru a smíchu se dnes běžně využívá v řadě nemocnic celého světa. Zaměstnávají tam profesionální baviče, kteří nemocným vyprávějí vtipy nebo veselé historky a promítají jim komedie (samozřejmě, že ne těm po operaci, to by jim popraskaly stehy).
Pacienti se smějí, a tak podle statistik mohou jít domů v průměru o dva dny dříve.
Léčebného účinku smíchu využívají i domovy důchodců. Protože lidé vyššího věku se obvykle smějí méně, ošetřovatelky jim vyprávějí vtipy.
Musí však opatrně vybírat, staří lidé nemají rádi agresivní humor a pro některé je obtížné porozumět i komplikovanějšímu žertování.
Americké penziony pro seniory zase využívají služeb klaunů k úspěšnému standardnímu ošetření mozkových poruch, poruch prokrvení a depresí.
Jak to působí
Pokaždé, když se srdečně zasmějete, srdce bije rychleji, tělo uvolňuje stresové hormony, což zvyšuje dechovou frekvenci, takže vdechujete hlouběji a přijímáte více kyslíku. Rozhýbe se i hrudní koš, bránice a plíce.
Tato svalová vibrace působí jako masáž na žaludek a střevní trakt a tím se povzbudí zažívání. Jak už bylo výše řečeno, smích podporuje produkci endorfinů, takže se zároveň zmírní bolesti hlavy, zubů a svalů (bolestivé svalové křeče se uvolňují smíchem).
Pozitivní účinky smíchu
Posiluje vztahy. Myslíte si, že partnerské štěstí si udržíte díky sexu, penězům a společným zájmům? Chyba! Podle psychologů je nejsilnějším poutem dlouholetých vztahů smích. Společné humorné zážitky a chechtání pomáhají předcházet problémům.
Pokud se jedinec se svým protějškem často směje, připoutá si ho k sobě silou, kterou nerozbije ani největší krize.
Potlačuje stres a má pozitivní vliv na srdce. Opravdový smích sníží hladinu stresového hormonu adrenalinu až na 12 hodin. Srdce tluče klidněji, svaly se osvobodí z křeče a člověk se cítí zase uvolněný a (skoro) nic ho nerozhodí.
Povzbuzuje komunikaci. Smích je i formou neverbální komunikace a signalizuje mírumilovné úmysly, hru, sympatii a uvolnění.
Pouhým úsměvem dáte svému mozku a druhým lidem na srozuměnou, že se cítíte dobře, volně a že jste otevření a komunikativní. Ale pozor! Smích může být také vnímán jako výsměch.
Mírní bolest. Smích zvyšuje odolnost vůči bolesti. To se týká i smíchu, který není spontánní. Tím se může u chronicky nemocných snížit spotřeba léků proti bolesti, z nichž řada má vedlejší účinky nebo může vyvolat závislost.
Léčí psychické potíže. Kromě pocitů libosti se smíchem mírní hněv, úzkost i deprese, zvyšuje se sebedůvěra. Smích uvolňuje nahromaděné napětí, vnitřní bloky a potlačené emoce.
Humor je také známkou toho, že se člověk, který prožil nějakou přírodní či jinou katastrofu, psychicky zotavuje.
Příznivě působí na onkologická onemocnění. Zjistilo se také, že terapie smíchem posiluje imunitní systém u pacientů s nádorovými onemocněními po chirurgickém zákroku a chemoterapii.
Pomáhá cvičit. Vydatný břišní smích zvyšuje výdej energie a procvičuje svaly trupu. Naproti tomu svalové napětí v končetinách se snižuje, možná proto se o někom říká, že se válel smíchy.
Zlepšuje dýchání a krevní oběh. Při smíchu se plíce zbavují podstatně většího objemu vzduchu než za normálních okolností. To může být zvlášť prospěšné pro lidi s onemocněním dýchacího systému. Smích povzbuzuje i krevní oběh. Pozor by si ale měli dát astmatici. Silný smích může vyvolat astmatický záchvat.
Má kosmetické účinky. Obličejové svaly dostávají při vydatném smíchu zabrat. Tím se lépe prokrví, což prospívá pleti a působí proti tvoření vrásek.
Riziko smíchu
Vydatný břišní smích není vhodný po operaci v oblasti břicha, při kýle, u vážných srdečních onemocnění, při inkontinenci moči a lékaři se domnívají, že i u zeleného zákalu. To však nevylučuje prospěšnost úsměvu a dobré nálady.
Smích se dá naučit
Známý český psychiatr MUDr. Karel Nešpor ve své knize Léčivá moc smíchu popsal více než 50 způsobů, jak prozářit a proteplit svůj život smíchem.
Tak nečekejte, až se stane něco veselého, a naučte se některý ze způsobů smíchu a alespoň chvíli se tiše nebo nahlas smějte. Budete se cítit skvěle!
Tiše se smát v srdci
Soustřeďte se na okamžik do hloubky hrudníku a do jeho středu ve výši srdce. Tiše se tam usmějte. Možná se při tom trošku pohnou i koutky vašich úst nebo se rozzáří oči, ale to není podstatné.
Cvičení zkoušejte opakovaně, a jestliže se vám to podaří, zapamatujte si výsledný pocit. Příště už to půjde snáz.