Jednoho dne se rozhlédnete a zjistíte, že váš byt už nějak zešedl a zevšedněl. Prostě je jasné, že to chce něco nového. Zkuste tekuté tapety.
Jestli jste o nich ještě neslyšeli, je třeba vědět, že se prodávají pod různými obchodními názvy např. tekuté tapety, bavlněné omítky, Silkplaster apod.
Tato stará technika úpravy stěn pochází původně z Japonska, kde se často používá v interiérech, ale rozšířila se již po celém světě a po roce 1989 se dostala i k nám.
Proč si vybrat tekuté tapety?
Tekuté tapety jsou složené z bavlny, hedvábí a celulózy a neobsahují žádná chemická ředidla. Z toho vyplývá, že jsou velmi vhodné pro alergiky. Jejich životnost udávají výrobci až dvacet let. Přitom mají antistatickou úpravu, takže zdi zůstávají dlouho čisté.
Pokud je potřeba, lze je vysát. Dalším důvodem, který vás určitě zaujme, je tepelná izolace stěny. Bavlněná vrstva tapet udržuje teplo, takže v bytě se zvýší komfort a ušetříte za vytápění. Navíc je takto upravená stěna příjemná na dotek.
Zároveň pohlcuje v závislosti na typu a tloušťce vrstvy zvuk a omezuje ozvěnu, což ocení zejména rodiny, jejichž děti cvičí na nějaký nástroj, nebo poslouchají hlasitou hudbu (není bez zajímavosti, že se tento typ tapet používá v kostelech a v hudebních školách).
Rovné i zakřivené zdi
Pokud už jste někdy tapetovali papírovými tapetami, víte, co vám dalo práce, aby se vám podařilo přesně proměřit díly, napasovat šev na šev a vůbec vypočítat množství. Tohle u tekutých tapet odpadá.
Navíc se tapety také hodí na zarovnání křivých zdí, zakryjí všechny praskliny, které nejsou větší než 3 mm. Zároveň je ale možné je snadno nanášet v rozích nebo i na velmi geometricky složité povrchy, jako jsou arkýře, průduchy a komíny.
Další plus je, že máte-li malé děti či zvíře a bojíte se poškození, tapety lze opravit daleko snadněji, než počmáranou nebo poškrábanou vymalovanou zeď.
Stačí je postříkat vodou, a až změknou, chvíli počkat, až zvlhnou, a poškozené místo znovu opatrně špachtlí uhladit. Tapety se vyrábějí v různých barvách, které je možné libovolně kombinovat a tvořit z nich i různé obrazy.
Zároveň je můžeme kombinovat s dalšími materiály. Výběr zabarvení bude snadnější, když budeme vědět, jaké bude zařízení místnosti. Ponecháme-li staré a doplníme například textiliemi, nebo třeba do dětského pokoje koupíme nové, barevné.
Za kolik?
Taková otázka jistě napadne každou hospodyňku. Tedy hmota je o něco dražší než obyčejné tapety, ale vlastnostmi, zvláště možností snadné opravy a trvanlivosti je dalece předčí.
Ceny v obchodech se trochu liší, ale v zásadě se dá říci, že m² pořídíte za 317–504 Kč. Z jednoho balení tekutých tapet pokryjete 3,3 m v tloušťce 2mm.
Budeme potřebovat: tapety, kbelík na míchání hmoty, váleček na penetrační nátěr, gumovou stěrku.
Jak na to:
Nejdříve musíme očistit stěny, na které budeme tapety nanášet. Omyjeme je, případně oškrábeme starou malbu nebo staré tapety a zbavíme všech vyčnívajících háčků a hřebíků. Poté natřeme základním penetračním nátěrem. Pak musíme počkat nejméně 24 hodin, až zdi dobře zaschnou.
Tapetu (drť se prodává v pytlích) nasypeme do připravené nádoby a přidáme vodu podle návodu.
Ručně rozmícháme. Hmota musí mít hutnou jemnou konzistenci bez hrudek. Pokud se bude jevit hmota příliš hustá, opatrně přilijeme vodu. Pak necháme hmotu 3–5 hodin odpočívat. Před použitím znovu promícháme.
Pokud hmotu déle neužíváme, je potřeba ji skladovat na chladném místě, nebo můžeme zbytek hmoty dát do igelitového sáčku a uskladnit v mrazáku.
Tapetu nanášíme pomocí plastového hladítka, které přikládáme rovnoběžně ke stěně a z jedné strany naklápíme, aby se materiál roztíral jeho středovou částí. Rozhodně neděláme krouživé pohyby. U stropu a okrajů dveří začínáme od kraje stěny. Tam, kde je povrch nerovný, si můžeme pomoci dlaní.
V místnostech, kde jsme aplikovali tapetu, musíme větrat, aby se odpařila všechna voda. Doba schnutí tekuté tapety: 24 až 48 hodin, v závislosti na teplotě a vlhkosti. Pro urychlení sušení můžeme použít i ventilátor.
Foto: Shutterstock, Tekuté-tapety.cz, Romix.cz, Silkplaster.cz