A přesně tohle by měl tenhle kus nábytku, bez kterého si už nedovedeme své bydlení představit, splňovat. A protože pohovku nekupujeme každý den, pojďme si říct, jak na to.
Když přijdeme do obchodu, většina z nás vybírá očima. Na tom není nic špatného, vždyť nábytek se nám musí líbit, jinak bychom si ho nekupovali. Pak ale musíme svou pozornost obrátit k dalším neméně důležitým parametrům.
Velká, nebo malá?
Předpokládáme, že víte, jak velká je místnost, do které chcete nábytek umístit. Ale musíte počítat nejen s podlahovou plochou, ale i s výškou stropu. Protože mohutná pohovka v malé místnosti zabere spoustu místa a i pohledově pokoj zmenší.
Zároveň je potřeba se zamyslet, kdo na ní vlastně bude odpočívat. Jiné nároky bude mít velká rodina s prostorným obývacím pokojem a jiný model bude vhodný například pro „singl“ bydlení v malém bytě. V případě malých bytů bývá vhodná trojmístná nebo dvoumístná pohovka.
Materiál je důležitý
Rozhodování o konkrétním materiálu závisí na předpokládané životnosti a ladění interiéru. Můžeme si vybrat z mnoha různých typů látkových čalounění, které jsou k dispozici v nepřeberném množství vzorů a barev.
Ideální jsou ovšem takové materiály, o které se snadno pečuje, tedy jednoduše se čistí a jsou alespoň trochu odolné poškrábání. Mezi takové materiály patří například typy mikroplyše nebo alcantary (velurové umělé kůže z laminované netkané textilie).
Velmi moderní a praktické jsou tzv. snímatelné potahy, které ocení především rodiny s dětmi. Pokud se rozhodneme pro kůži, zvolíme opravdu vysokou životnost.
Pro výrobu nábytku se používá měkká hovězí kůže, již charakterizují různé nepravidelnosti a pigmentové skvrny, které samozřejmě nejsou vadou materiálu.
Můžeme se s ní setkat v přirozené barvě, ale stále častěji se využití v nábytkové výrobě používají kůže barvené. Dalším známým materiálem na výrobu nábytku je ekokůže, která, jak už z názvu vyplývá, nemá s kůží nic společného. Je to umělý materiál, který ovšem vydrží i při velké zátěži celkem dlouho.
Barevný svět
Vybrat si dnes můžete z nepřeberného množství barev a vzorů nebo jejich kombinací. Je jasné, že by pohovka měla ladit s celým interiérem.
Musíte určitě zvážit, zda si koupíte jednobarevný klasický kousek, který můžete obměňovat barevnými polštářky a přehozy, nebo moderní pestrý nábytek, který sám o sobě upoutá pozornost, ale může se časem okoukat. Pohovka může být také zajímavým solitérem.
To zvláště v případě, že stojí uprostřed, nebo tvoří předěl mezi obytnými místnostmi. V tom případě dejte pozor, aby byla čalouněná i zezadu. U některých se předpokládá, že budou stát u zdi.
Rozkládací?
To opět záleží na tom, jestli na ní bude sedávat celá rodina, nebo návštěva, nebo zda bude sloužit i k přespávání. A abychom to ještě trochu zkomplikovali, k přespávání nárazovému (hosté), nebo každodennímu, ke kterému nás nutí nedostatek místa?
V obojím případě musí jít nábytek rozložit snadno. Měl by to zvládnout starší člověk i křehčí žena. Pokud zjistíte, že vám systém rozkládání nevyhovuje, nekupujte. Budete se zbytečně rozčilovat, možná si ještě ublížíte a půjdete brzo koupit novou. A to přece nestojí za to.
Na co ještě dát pozor?
Důležité je, aby se z pohovky dobře vstávalo všem lidem, kteří se u vás pohybují. Těm v plné síle i těm starším, nemocným, či třeba prostorově výraznějším. Proto by sedák neměl být nižší než 42 cm. Pro starší generaci je vhodnější vyšší cca 48 cm.
Pohovka může mít také různá chytrá řešení, jako jsou úložné prostory na lůžkoviny, deky a další věci. Součástí pohovky mohou být také područky, různé odkládací prostory na knihy, či opěrky hlavy.
Při výběru sedací soupravy je také důležité prověřit si kvalitu potahové látky a provedení čalounické práce. V zásadě platí, že čím méně švů, tím větší hrozí nebezpečí deformace tkaniny jejím vytahováním.
Kvalitní potahová látka je pevná, má vysokou hustotu a dobré údržbové vlastnosti.
Nezapomeňte na konstrukci
Sice není vidět, ale je velmi důležitá, protože rozhoduje a životnosti nábytku. Většina konstrukcí je z dřevotřísky, ale používají se i kvalitní ocelové konstrukce, které doplňují nožky nebo područky ze stejného materiálu.
Tipy Paní domu: Pohovku kupujte vždy osobně, ne přes internet. Pohodlně se posaďte, zkuste si ji rozložit, abyste věděli, jak dobře se vám s ní bude manipulovat, neváhejte si vyzkoušet, jak se vám leží. Jedině tak poznáte, že vám bude vyhovovat.
Text: Eva Hořánková, foto: Shutterstock, Torrimex, Adrenalina, MT Nábytek