Možná to znáte. Večer to trochu přeženete s alkoholem a ráno máte hlavu jako střep. Co dělat, abyste hned první den nového roku netrávili střídavě v posteli a na toaletě? Zkuste se inspirovat našimi radami.
Kocovina jako vedlejší účinek po požívání alkoholu se hlásí bolestí hlavy, pocitem žízně, přecitlivostí na světlo i hluk, nevolnostmi, třesem a celkovým oslabením. Naplno se projeví až po odeznění tlumivých účinků alkoholu, tedy obvykle druhý den ráno.
Umění pít
Před večírkem, kde se bude podávat alkohol, se dobře najezte, nejlépe něčeho mastnějšího. Tuky vytvoří na žaludeční stěně tenoučký film a ten zpomaluje vstřebávání alkoholu.
Ještě před první sklenkou si dejte pohár čisté vody s vitaminem C, který účinky lihoviny také brzdí. Alkohol zajídejte slanými či mastnějšími sousty a prokládejte ho skleničkami neperlivé vody nebo ovocného džusu, abyste zamezili dehydrataci.
Pokud to jde, tvrdý alkohol vynechte a dejte přednost vínu nebo koktejlům. A jestli ráno nechcete zažít bolehlav, pijte jen kvalitní značky a důsledně dodržujte zásadu, že různé druhy alkoholu se nemíchají.
V případě, že se na večírku tancuje, zapojte se a snažte se co nejvíce hýbat. Po návratu domů, ještě než ulehnete do postele, vypijte láhev minerálky.
Co ještě chrání před kocovinou
Mandle. Než začnete popíjet, snězte jich hrst.
Vitamin B2 (riboflavin). Pokud už předem čekáte, že párty bude náročnější, dejte si před odchodem tento vitamin a další po návratu. Zapijte ho půllitrem vody a druhý den vás bude méně bolet hlava a nebude vás pálit pod víčky.
Léky. Na trhu seženete řadu produktů, které vám mohou s kocovinou pomoct. Některé se užívají těsně před popíjením. Navazují na sebe alkohol, který pak z těla jednoduše vyloučíte, jiné jsou na homeopatické bázi.
Pomáhají také antikocovinové náplasti, díky kterým se do krve dostane vitamin B.
Když už jste přebrali
Pokud je vám po ránu zle a máte kocovinu, existuje spousta možností, co dělat. Rozhodně byste měli něco sníst. I když se vám motá hlava a žaludek máte jako na vodě, potřebujete doplnit cukry a dodat tělu energii.
Nic nehltejte, jezte pěkně zvolna, tak jak vám to žaludek dovolí. Spoustu osvědčených léků na kocovinu naštěstí najdete ve spíži, v lednici nebo v domácí lékárničce.
Desatero první pomoci
1. Ráno dodejte tělu vodu, hodně vody, urychlíte tím vyplavování toxinů a dříve se zbavíte nepříjemné kocoviny. Nejlepší je neperlivá voda nebo minerálka. Voda by měla mít pokojovou teplotu.
2. Základní živiny vám dodá slepičí vývar. Zabere samozřejmě i česnečka nebo hovězí bujón. Polévky jsou plné vitaminů a minerálů, jsou teplé, což zklidňuje žaludek, a dodají rychlou energii.
3. Špatným nápadem nejsou míchaná vajíčka. Obsahují aminokyselinu cystein, která podle odborníků zbavuje organismus toxinů.
4. Pokud máte spíš chuť na sladké, dejte si teplou ovesnou kaši s medem a ovocem. Ovesné vločky působí na trávicí trakt hojivě, med a ovoce pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru. Medem si také můžete osladit čaj.
5. Proti překyselení žaludku pomůže anacid (ten, co se užívá při žaludečních vředech), kysaný nápoj, bílý jogurt i obyčejné mléko. Žaludek pomůže uklidnit i mírně oslazený mátový čaj nebo čaj z heřmánku.
6. Nezapomeňte na ovoce. Výborné jsou meruňky, které obsahují vitamin B, nebo banán. Dodá tělu draslík a další minerální látky a zklidní žaludek. Některým lidem místo syrového ovoce vyhovuje ovocný kompot.
7. Vaše tělo potřebuje také tuky, hlavně ty kvalitní, jako je extra panenský olivový olej. Je plný antioxidantů a učiněným balzámem na poničené mozkové buňky a játra.
8. Chroupejte semínka z dýně. Jsou bohatým zdrojem hořčíku, a ten je pro člověka s kocovinou mimořádně důležitý, protože mj. pomáhá od bolestí hlavy.
9. Zkuste iontové nápoje. Doplní ztracené množství tekutin, minerálů a iontů, dodají energii, zabrání kolapsu organismu. Pokud ale máte problémy s ledvinami, nepijte je.
10. Jste-li odvážní, vyzkoušejte odvážné babské recepty: Ve vodě rozpusťte několik kostek cukru, přidejte špetku soli a vypijte. Nebo si dejte syrové vajíčko s octem a solí.
Zní to dost šíleně, ale jsou to vlastně improvizované iontové nápoje, takže by mohly pomoci.
Čemu se rozhodně vyhnout
Aspirinu. Podle lidových rad je to lék na kocovinu. Není. Naopak ještě více dráždí žaludeční sliznici, a tak vám bude ještě hůř.
Kyselým rybičkám a okurkám. Jen zvyšují žízeň.
Kávě a černému čaji. Jsou močopudné, takže vaše odvodněné tělo zbavují dalších tekutin.
Rannímu pivu. Tzv. ranní vyprošťovák vás před kocovinou neuchrání. Léčit alkohol alkoholem u pití neplatí.
Nejlepším lékem je čas
Po bohatém alkoholovém večírku se dostatečně vyspěte a pak jděte na procházku. Větší příliv kyslíku pomůže vaši kocovinu rychleji zlikvidovat. Dobrá je i chladnější sprcha nebo plavání.