Když vybavujeme domov, přemýšlíme o každé maličkosti, aby všechno sedělo co možná nejlépe. Ovšem zádrhel bývá leckdy v maličkostech, o nichž jako laici nemáme tušení. Přitom vědět o nich, často by nám ohromně ulehčily nebo zpříjemnily život. Zde je aspoň pár tipů, které se mohou hodit.
1. Tichý doraz
Také vás rozčiluje každé hlučnější zavření dveří, o mlácení nemluvě? Ruší ve dne a o to více v noci. Zvláště pro ložnice jsou proto vynikajícím řešením zasouvací dveře s tzv. tichým dorazem.
Co to znamená?
Tichý doraz je označení pro mechanismus, díky kterému se posuvné dveře pomalu a nehlučně samy dovřou. Kromě sluchu a nervů šetří také materiál, takže rám čili stavební pouzdro bude sloužit déle bez projevů opotřebování než u tradičního zavírání. Výhodné je toto šetrné mechanické dovírání i pro prosklené dveře.
2. Tichá střelka ve dveřích
Další vymoženost pro milovníky tiché domácnosti. Střelka není nic jiného než jazýček v zavírání dveří. Právě jeho mechanismus přispívá ke hluku při zavírání. Tradiční typ má ale moderní alternativu – magnetický zámek.
A ten se může pochlubit hned dvěma výhodami: Je vzhlednější a tišší.
Jak funguje?
U otevřených dveřích není magnetická střelka vůbec vidět, je zasunutá. Pokud máte moderní minimalistické dveře, pak magnetický zámek zvyšuje i jejich atraktivitu, neboť střelka neruší krásu materiálu. Vyklápí se až ve chvíli, kdy se zavřeme.
Pak střelku vytáhne silný magnet a tím se dveře lehce a nehlučně zavřou. Zvuk je mnohem tišší než u běžné kovové střelky. Také opotřebení je díky automatickému chodu velmi malé.
3. Lesk jako zrcadlo
Pokud chcete do ložnice bezpečnější alternativu skleněného zrcadla, pak se obvykle používají samolepicí fólie. Jsou levné, práce s nimi je snadná a na vnitřní stěně šatních dveří dobře plní svůj účel.
Slabinou, a to výraznou, je jejich trvanlivost, fólie velkou odolností vůči odloupnutí, poškrábání a natržení neoplývají.
Naopak velice odolnou verzí zrcadel jsou nábytkové povrchy ve vysokém lesku. Nehrozí u nich olupování nebo odchlipování, a pokud už dojde k nechtěnému poškrábání například prstýnkem, dají se zpravidla podomácku opravit.
Pro děti i prarodiče
Vysoký lesk se hodí nejen do ložnice, ale také všude tam, kde jde o zvýšenou bezpečnost, tedy do dětského pokoje nebo pro seniory.
Můžete tak mít upraveny jak vnější, tak vnitřní dveře šatníku, případně se dá zkombinovat matné a zrcadlově lesklé provedení tak, aby odrazy světla neoslňovaly. Pokud pod oba laky zvolíte stejný barevný základ, pak vytvoří zajímavé efekty změnou odstínu.
Pod matným vrchním lakem působí barvy jemněji a hebce, zatímco po vysokým leskem jsou ostřejší. Tyto moderní mimořádně lesklé laky mají navíc praktickou ochranu proti tvorbě otisků, která starším materiálům chyběla. Díky tomu je i údržba snadnější.
4. Kouzlo správného lepidla
Až si půjdete vybrat nový nábytek, prohlédnete si zblízka způsob, jak jsou zpracované hrany. Zda jsou spoje čisté a skoro neviditelné, nebo naopak zda se jasně rýsují. Druhá možnost naznačuje použití většího množství lepidla.
A pokud bylo levnější, pak bude nejspíš reagovat na vlhkost, především v koupelně a kuchyni.
Rozestupování lepených spojů hran ale nezpůsobuje nejen vlhkost. Vliv na to má i sálavé teplo v blízkosti radiátorů, kamen nebo při vystavení slunci. Některá lepidla v těchto podmínkách měknou a pak zase tvrdnou, což se projeví rozestupováním spojů.
Jak se tomu vyhnout?
Velkou roli hraje technologický postup a typ lepidla použitý na tyto spoje, podle toho zůstanou prakticky neviditelné, nebo se naopak mohou postupně zvětšovat a rozestupovat bobtnáním a odchlipováním.
Kromě bedlivého pohledu na stav hran, v jakém výrobce nábytek nabízí, je možné si zjistit, jaký typ lepidla používá.
Momentálně se za nejvhodnější považuje PUR, lepidlo, které se používá v malých množstvích, proto ve spárách hran není znát, a které je odolné vůči teplu i vlhkosti
5. Sucho v koupelně
Pokud nechcete trávit zbytečně čas vytíráním pod koupelnovým nábytkem, pak je rozhodně pohodlnější pořídit si skříňky závěsné.
Nábytek na nožičkách i na kolečkách se dá sice rychle posunout nebo se dostanete s hadrem pod něj, jenže u závěsných úložných prostor tohle vůbec neřešíte a rovnou vytíráte. Při častém úklidu v téhle místnosti brzy postřehnete rozdíl.
Opravdu odolný nábytek
Odborníci radí, zjistit si, kolik vrstev laku nábytek chrání. Čím je výrobek kvalitnější, tím spíše se informací o počtu vrstev laku výrobce pochlubí v popisu.
Takže uvažujte jen o výrobcích, kde se dočtete, že na základní materiál, obvykle MDF desku z tvrzené dřevité drti, nanesli aspoň pět vrstev laku. Tam už máte slušnou šanci, že je dřevo dobře chráněno před pronikáním vlhkosti, nebudete bobtnat ani měnit tvar.
Někdy je základní materiál místo laku opatřen fólií. Pak je dobré si zjistit, jestli výrobce používá technologii vakuového nanášení fólie. Na přední straně skříněk pak nejsou žádné spoje, kudy by mohla vlhkost ke dřevu pronikat.
Text:
Lenka Korandová s využitím materiálů a fotek www.drevojas.cz www.trachea.cz, www.sapeli.cz, www.czechfurniture.com (Asociace českých nábytkářů)