Ruku na srdce, milé dámy, kterou z vás baví žehlení? Podle statistik skoro žádnou. Proto se při tom tak rády díváme na televizi. Aby ale prádlo neutrpělo újmu, připomeňme si pár osvědčených fíglů pro pohodové žehlení.
Těžká žehlička
Prvním předpokladem je správná žehlička. V obchodech nám nabízejí stále chytřejší, které si samy nastaví teplotu podle materiálu, dokážou se samy vypnout, když na ně zapomeneme, jen tu hromadu prádla bez naší pomoci vyžehlit neumějí.
Zní to možná divně, ale žehlička by neměla být příliš lehká. Pokud nemáme velké potíže se zády, platí, že čím je žehlička těžší, tím lépe. Více sama tlačí na látku a my tak při práci vydáváme méně sil.
Na druhou stranu to ale nebude těžkou žehličkou, když vás začne při žehlení bolet zápěstí. Problém je většinou ve špatně nastavené výšce prkna. Při žehlení vestoje i vsedě by vždycky mezi prknem a loktem mělo být 27 centimetrů.
Třídíme podle teploty
Než začneme žehlit, prádlo si většinou roztřídíme, ale protože to je práce, kterou nesnášíme, podvědomě dáme nahoru rovné věci, jako ručníky, utěrky či ubrusy, pak následují bavlněná trička a nakonec přijdou nenáviděné košile.
To je ale špatný postup, začínat bychom měly kousky, které potřebují nízkou teplotu, a končit bavlnou a lnem. Žehlička se totiž mnohem rychleji ohřívá, než stydne.
Stop leskům a dvojitým pukům
Pokud nemáte superchytrou žehličku, která to nedělá, nejlepším způsobem, jak se vyhnout tomu, aby se oblečení po žehlení nelesklo, je žehlit věci z rubové strany nebo přes bavlněnou látku či ručník. Tímto způsobem žehlíme lněné a tmavé oblečení, manšestr, tvíd, flanel a vlnu.
Nedávaly jste pozor a na košili, kalhotách nebo sukni je lesklé místo? K jeho odstranění si připravte roztok z bílého octa a vody zhruba půl na půl, nebo v poměru 2:1. Látku navlhčete a pak vyžehlete. Je-li to nutné, postup opakujte.
Ocet rovněž pomůže odstranit dvojité puky na kalhotách, které se nám nepodařilo vyžehlit na správném místě. Stačí je překrýt hadříkem navlhčeným v octové vodě a přežehlit.
Leskne se tmavý oděv? Udělejte si záchranný roztok ze čtyř kapek čpavku a 300 cl vody. Místo hadříkem lehce navlhčete a pak tkaninu kartáčujte ve směru vláken.
Jak na hedvábí, plast, sklady a plizé
Hedvábí vždy žehlete přes tenkou tkaninu a nikdy nezapomeňte, že nesnáší kropení. Voda na něm totiž zanechá výrazné bělavé mapky, které se jen velmi obtížně odstraňují.
Krajkové oblečení a oblečení s větším chlupem žehlete přes froté ručník.
Sklady a plizé snadno vyžehlíme, pokud rovnou navlhčíme samotnou látku a budeme ji žehlit přes pergamenový papír. Je polopropustný, takže přes něj na sklady uvidíme a nemůžeme je špatně vyžehlit.
Nikdy také nejezděte žehličkou přes plastové obrázky nebo dekorativní vzory na tričkách, svetrech a dalších oděvech. Roztaví se a připečou na žehlicí plochu. Čištění je pak stejně „zábavné“ jako žehlení.
Knoflíky, korálky, flitry
Abyste ochránily křehké knoflíky, položte přes ně čajovou lžičku. Místo kolem pak už bez obav vyžehlíte.
Pokud máme šaty, trička nebo košile zdobené korálky, flitry či výšivkami, žehlíme je přes vlhké froté ručníky. Ty jsou dost silné na to, aby se o ozdoby nepoškodila žehlicí plocha nebo abychom nepoškodily třpytivé nášivky.
Při žehlení zad se všechny reliéfy z přední strany většinou otisknou na tu zadní a vytvoří nehezká lesklá místa. Proto si připravíme kousek kartonu nebo nadvakrát složenou utěrku a vložíme je dovnitř mezi přední stranu a záda.
Ještě pár fint pro kropení
Bavlněné prádlo před žehlením kropíme raději horkou vodou, nebo alespoň teplou vodou. Teplá voda se lépe a rychleji vsákne do látky, a proto můžeme začít žehlit mnohem dříve.
Kropíme nejlépe mlhovým rozprašovačem, kterým rosíme květiny. Kromě toho, že je to pohodlnější, je vlhkost prádla jemnější a rovnoměrnější, než když kropíme rukou.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock