Dobrý spánek je nezbytný pro obnovu duševních i tělesných sil, proto jím strávíme denně
sedm až osm hodin a celkově prospíme až třetinu života. Odpočinek ale závisí na kvalitě postele. Ta přitom nemusí být drahá, na trhu najdeme i kvalitní a dostupné české výrobky. Podle čeho vybírat?
-
Délka postele by měla odpovídat výšce naší postavy, kdy je nutné ještě připočítat nejméně 25 cm podle délky našeho chodidla.
-
Spodní deska postele by měla být minimálně 25 cm nad podlahou, a to z hygienických důvodů a pro odvětrávání. Lepší je ale 45 -50 cm nad povrchem, pro starší lidi se pak doporučuje 60 cm, aby nedocházelo k namáhavému vstávání.
-
Čelo i bočnice postele by měly být z kvalitního masivního dřeva, postele z dřevotřískových tabulí nám rozhodně příliš dlouho nevydrží, navíc v nich šrouby moc nedrží.
-
Při pořizování musíme vzít také v úvahu naší váhu, popřípadě u manželské postele váhu obou partnerů.
-
Do velmi malých bytech se doporučují i sklápěcí postele, které přes den zavěsíte na stěnu nebo rozkládací sedací soupravy, které jsou z prostorového pohledu nejvíce žádané.
Naše pohybová soustava potřebuje během spánku odpočinek a oporu. Nemůžeme ráno vstávat celí rozlámaní jen proto, že jsme si koupili nevhodný výrobek. Při výběru musíme vždy vzít v úvahu dva faktory: Cenu a užitnou hodnotu. V případě volby roštu a matrace je lepší nešetřit.
Mnozí z nás máme problémy s krční páteří, následně trpíme bolestí hlavy ve dne i v noci, která může vystřelovat až do ruky. Jiní zase trpí bolestmi v bederní páteři, někoho vice bolí nohy apod. Správná opora při spaní může zabránit těmto nepříjemným stavům.
Nejhorším řešením je v každém případě velmi měkká postel, do které se „vnoříme“.
Při koupi postele nebo výběru matrace a roštu vše důkladně vyzkoušejte. Mnozí prodejci vám při rozhodování o koupi povolí si na postel nebo zvolenou matraci lehnout. V prodejnách a prodejních výstavách jsou na nich ochranné plastové dílce nebo se jedná o předváděcí výrobek. Věnujte proto výběru dostatek času.
Jak vybrat správný rošt?
Rošt slouží k tomu, aby se váha matrace na roštu řádně rozprostřela. Přebírá tedy zatížení matrace. Důležitý je zejména v případě, kdy je matrace slabší. Současně napomáhat odvětrávání, tedy proudění vzduchu z matrace ven a naopak. To důležité pro snížení vlhkosti, která z matrace jinak dělá ráj pro roztoče, a dokonce i pro plísně.
Praktické tipy
-
Co se týče druhů roštu, je dobré se poradit s prodejcem postele nebo matrace. Na výběr jsou rošty pevné, polohovací, výklopné, laťové, s lamelami a motorové.
-
Vyrábějí ze z březového, bukového, ale i smrkového dřeva. V každém případě by měly dostatečně pružit.
-
Rošt lamelový by měl mít nejméně 28 pružin uchycených v rámu.
-
Nepolohovací lamelové rošty jsou vhodné pro ty, kteří nemají nijak závažný problém s páteří.
-
Vzdálenost lamel by neměla být větší než 4 cm, jinak by rošt mohl matraci i poškodit.
-
Při potížích s páteří je vhodný rošt, který se dá nastavit podle potřeby, dokonce až téměř do polosedu, a tím se – u nemocným osob – usnadní rovněž i dýchání.
Matrace musí být „na tělo“
Zásadním kritériem by měly být ortopedické vlastnosti, to znamená správný stupeň tvrdosti nebo měkkosti, aby matrace odpovídala našim tělesným proporcím a kondice. Stejně důležitá je ale i hygienická stránka, tedy nakolik matrace umožňuje odvádění potu a odvětrávání.
Je třeba také vzít v úvahu naše případné zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy, alergie, bolesti zad, ale revmatické potíže, studené nohy, ale i noční pocení, které mohou být způsobeny i nevhodnou postelí.
Při koupi si z proto zvolíme ten typ, který nám bude poté, co se na postel či matraci v prodejně položíme, nejlépe vyhovovat.
Pěnové jsou nejlevnější, ale…
Jsou nejprodávanější vzhledem ke své pořizovací ceně a váze. Lépe se převážejí domů, dají se snadno svázat a složit do auta. Mají nízkou hmotnost, ale z hlediska zdravotního jsou nejméně vhodné ve srovnání s těmi, které jsou v segmentu dražších výrobků běžně na trhu.
Odvádějí sice poměrně dobře vlhkost a jsou i vzdušné, ale v jejich pórech se usazuje prach a soli z potu.
Latexové i pro zdravotně oslabené
Latex se vyznačuje měkkostí navozující příjemný pocit při spánku. Jejich jádro je třízónové s odvzdušňovacími kanálky poskytující zvýšenou oporu trupu. Nedochází u nich proleženinám, přizpůsobují se tedy velmi dobře anatomii našeho těla a patří proto svojí konstrukcí mezi nejdražší typy.
Jejich výhodou je dále hygieničnost, neboť mají antialergické a antibakteriální vlastnosti.
Taštičkové a pružinové matrace
Srovnatelné vlastnosti mají také tzv. taštičkové matrace, ve kterých se usazuje minimum nečistot. Je to z toho důvodu, že jejich nosná jádra tvoří z 98 % vzduch! Dobře tedy větrají.
Za taštičkové a pružinové matrace si sice trošku připlatíte, ale jsou poměrně těžké. Většina prodejců však zajišťuje dopravu. Jejich užitné vlastnosti jsou: dlouhá životnost, možnost recyklace a samozřejmě příznivý vliv na zdraví člověka. Na rozdíl od pěnových materiálů nejsou elektrostatické, nemají tedy negativní dopad na náš nervový systém a nepřitahují prach.
Pokud jde o kvalitu spánku a ortopedických vlastností, oba tyto druhy jsou stabilní po celou dobu používání, a patří proto mezi nejkvalitnější.
Matrace krátce a přehledně:
pěnové – nejlevnější, lehké, méně zdravotně prospěšné
latexové – dobře kopírují tvar těla, jsou antibakteriální a antialergické
taštičkové – dobře větrají, mají příznivý vliv na zdraví
pružinové – na průřezu vidíme pružinové válečky, bývají tvrdší
molitanové – vhodné do chat a chalup – hůře dýchají, nejsou vhodné pro alergiky pro riziko roztočů
Anatomické polštáře pro oporu hlavy
Pro pohodlné dobré spaní je také důležitý anatomický polštář pro podporu krční páteře. Jsou vyrobeny z paměťové pěny, která se přizpůsobuje hlavě a zajišťuje nejen oporu, ale i uvolnění šíjových svalů, které bývají často ztuhlé. Výběr na trhu je dosti pestrý, najdete i speciality jako
polštáře (a matrace) s výtažkem z aloe vera, které mají zpříjemnit spánek a psychicky uvolnit. Polstář má také příjemně, i když zcela mírně, vonět. Narazit můžete i na nabídku potahů obsahujících stříbrná, a dokonce i zlatá vlákna s příznivým účinkem pro naše zdraví.
Spánek může rušit i vrzání postele
Usnutí může komplikovat nejen nedostatečné zatemnění místnosti, kde spíme, ale i ruch z ulice. Když se k tomu přidá ještě vrzání postelí, pak jsme probuzeni pomalu každou hodinu a ráno nejsme dostatečně odpočatí. Co tedy dělat, když vás v noci budí vrzání postele?
-
Většina postelí u nás zakoupených se montuje doma, a tím obvykle vznikají problémy s nedostatečným dotažením spojovacích šroubů bočnice a čela postele. Mnohdy stačí jen šrouby po 14dnech znovu povolit a promazat silikonovým olejem, případně voskem a znovu pevně utáhnout.
-
Vrzání může způsobovat i rošt třením o desku postele. K tomu stačí někdy jen pod spoje lamel roštu přiložit molitanové těsnící pásky nebo pod ně přilepit kolečka filcové textilie a je po problému.
Foto: Shutterstock
Komentáře