Domů     Zdravá postel nemusí být drahá
Zdravá postel nemusí být drahá
15.2.2022

Dobrý spánek je nezbytný pro obnovu duševních i tělesných sil, proto jím strávíme denně

sedm až osm hodin a celkově prospíme až třetinu života. Odpočinek ale závisí na kvalitě postele. Ta přitom nemusí být drahá, na trhu najdeme i kvalitní a dostupné české výrobky. Podle čeho vybírat?

Délka postele by měla odpovídat výšce naší postavy, kdy je nutné ještě připočítat nejméně 25 cm podle délky našeho chodidla.

Spodní deska postele by měla být minimálně 25 cm nad podlahou, a to z hygienických důvodů a pro odvětrávání. Lepší je ale 45 -50 cm nad povrchem, pro starší lidi se pak doporučuje 60 cm, aby nedocházelo k namáhavému vstávání.

Čelo i bočnice postele by měly být z kvalitního masivního dřeva, postele z dřevotřískových tabulí nám rozhodně příliš dlouho nevydrží, navíc v nich šrouby moc nedrží.

Při pořizování musíme vzít také v úvahu naší váhu, popřípadě u manželské postele váhu obou partnerů.

Do velmi malých bytech se doporučují i sklápěcí postele, které přes den zavěsíte na stěnu nebo rozkládací sedací soupravy, které jsou z prostorového pohledu nejvíce žádané.

Naše pohybová soustava potřebuje během spánku odpočinek a oporu. Nemůžeme ráno vstávat celí rozlámaní jen proto, že jsme si koupili nevhodný výrobek. Při výběru musíme vždy vzít v úvahu dva faktory: Cenu a užitnou hodnotu.

V případě volby roštu a matrace je lepší nešetřit. Mnozí z nás máme problémy s krční páteří, následně trpíme bolestí hlavy ve dne i v noci, která může vystřelovat až do ruky. Jiní zase trpí bolestmi v bederní páteři, někoho vice bolí nohy apod.

Správná opora při spaní může zabránit těmto nepříjemným stavům. Nejhorším řešením je v každém případě velmi měkká postel, do které se „vnoříme“.

Při koupi postele nebo výběru matrace a roštu vše důkladně vyzkoušejte. Mnozí prodejci vám při rozhodování o koupi povolí si na postel nebo zvolenou matraci lehnout.

V prodejnách a prodejních výstavách jsou na nich ochranné plastové dílce nebo se jedná o předváděcí výrobek. Věnujte proto výběru dostatek času.

Jak vybrat správný rošt?

Rošt slouží k tomu, aby se váha matrace na roštu řádně rozprostřela. Přebírá tedy zatížení matrace. Důležitý je zejména v případě, kdy je matrace slabší. Současně napomáhat odvětrávání, tedy proudění vzduchu z matrace ven a naopak.

To důležité pro snížení vlhkosti, která z matrace jinak dělá ráj pro roztoče, a dokonce i pro plísně.

Praktické tipy

Co se týče druhů roštu, je dobré se poradit s prodejcem postele nebo matrace. Na výběr jsou rošty pevné, polohovací, výklopné, laťové, s lamelami a motorové.

Vyrábějí ze z březového, bukového, ale i smrkového dřeva. V každém případě by měly dostatečně pružit.

Rošt lamelový by měl mít nejméně 28 pružin uchycených v rámu.

Nepolohovací lamelové rošty jsou vhodné pro ty, kteří nemají nijak závažný problém s páteří.

Vzdálenost lamel by neměla být větší než 4 cm, jinak by rošt mohl matraci i poškodit.

Při potížích s páteří je vhodný rošt, který se dá nastavit podle potřeby, dokonce až téměř do polosedu, a tím se – u nemocným osob – usnadní rovněž i dýchání.

Matrace musí být „na tělo“

Zásadním kritériem by měly být ortopedické vlastnosti, to znamená správný stupeň tvrdosti nebo měkkosti, aby matrace odpovídala našim tělesným proporcím a kondice.

Stejně důležitá je ale i hygienická stránka, tedy nakolik matrace umožňuje odvádění potu a odvětrávání.

Je třeba také vzít v úvahu naše případné zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy, alergie, bolesti zad, ale revmatické potíže, studené nohy, ale i noční pocení, které mohou být způsobeny i nevhodnou postelí.

Při koupi si z proto zvolíme ten typ, který nám bude poté, co se na postel či matraci v prodejně položíme, nejlépe vyhovovat.

Pěnové jsou nejlevnější, ale…

Jsou nejprodávanější vzhledem ke své pořizovací ceně a váze. Lépe se převážejí domů, dají se snadno svázat a složit do auta.

Mají nízkou hmotnost, ale z hlediska zdravotního jsou nejméně vhodné ve srovnání s těmi, které jsou v segmentu dražších výrobků běžně na trhu. Odvádějí sice poměrně dobře vlhkost a jsou i vzdušné, ale v jejich pórech se usazuje prach a soli z potu.

Latexové i pro zdravotně oslabené

Latex se vyznačuje měkkostí navozující příjemný pocit při spánku. Jejich jádro je třízónové s odvzdušňovacími kanálky poskytující zvýšenou oporu trupu.

Nedochází u nich proleženinám, přizpůsobují se tedy velmi dobře anatomii našeho těla a patří proto svojí konstrukcí mezi nejdražší typy. Jejich výhodou je dále hygieničnost, neboť mají antialergické a antibakteriální vlastnosti.

Taštičkové a pružinové matrace

Srovnatelné vlastnosti mají také tzv. taštičkové matrace, ve kterých se usazuje minimum nečistot. Je to z toho důvodu, že jejich nosná jádra tvoří z 98 % vzduch! Dobře tedy větrají.

Za taštičkové a pružinové matrace si sice trošku připlatíte, ale jsou poměrně těžké. Většina prodejců však zajišťuje dopravu. Jejich užitné vlastnosti jsou: dlouhá životnost, možnost recyklace a samozřejmě příznivý vliv na zdraví člověka.

Na rozdíl od pěnových materiálů nejsou elektrostatické, nemají tedy negativní dopad na náš nervový systém a nepřitahují prach.

Pokud jde o kvalitu spánku a ortopedických vlastností, oba tyto druhy jsou stabilní po celou dobu používání, a patří proto mezi nejkvalitnější.

Matrace krátce a přehledně:

pěnové – nejlevnější, lehké, méně zdravotně prospěšné

latexové – dobře kopírují tvar těla, jsou antibakteriální a antialergické

taštičkové – dobře větrají, mají příznivý vliv na zdraví

pružinové – na průřezu vidíme pružinové válečky, bývají tvrdší

molitanové – vhodné do chat a chalup – hůře dýchají, nejsou vhodné pro alergiky pro riziko roztočů

Anatomické polštáře pro oporu hlavy

Pro pohodlné dobré spaní je také důležitý anatomický polštář pro podporu krční páteře. Jsou vyrobeny z paměťové pěny, která se přizpůsobuje hlavě a zajišťuje nejen oporu, ale i uvolnění šíjových svalů, které bývají často ztuhlé. Výběr na trhu je dosti pestrý, najdete i speciality jako

polštáře (a matrace) s výtažkem z aloe vera, které mají zpříjemnit spánek a psychicky uvolnit. Polstář má také příjemně, i když zcela mírně, vonět.

Narazit můžete i na nabídku potahů obsahujících stříbrná, a dokonce i zlatá vlákna s příznivým účinkem pro naše zdraví.

Spánek může rušit i vrzání postele

Usnutí může komplikovat nejen nedostatečné zatemnění místnosti, kde spíme, ale i ruch z ulice. Když se k tomu přidá ještě vrzání postelí, pak jsme probuzeni pomalu každou hodinu a ráno nejsme dostatečně odpočatí. Co tedy dělat, když vás v noci budí vrzání postele?

Většina postelí u nás zakoupených se montuje doma, a tím obvykle vznikají problémy s nedostatečným dotažením spojovacích šroubů bočnice a čela postele.

Mnohdy stačí jen šrouby po 14dnech znovu povolit a promazat silikonovým olejem, případně voskem a znovu pevně utáhnout.

Vrzání může způsobovat i rošt třením o desku postele. K tomu stačí někdy jen pod spoje lamel roštu přiložit molitanové těsnící pásky nebo pod ně přilepit kolečka filcové textilie a je po problému.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,