Domů     Zdravá postel nemusí být drahá
Zdravá postel nemusí být drahá
15.2.2022

Dobrý spánek je nezbytný pro obnovu duševních i tělesných sil, proto jím strávíme denně

sedm až osm hodin a celkově prospíme až třetinu života. Odpočinek ale závisí na kvalitě postele. Ta přitom nemusí být drahá, na trhu najdeme i kvalitní a dostupné české výrobky. Podle čeho vybírat?

Délka postele by měla odpovídat výšce naší postavy, kdy je nutné ještě připočítat nejméně 25 cm podle délky našeho chodidla.

Spodní deska postele by měla být minimálně 25 cm nad podlahou, a to z hygienických důvodů a pro odvětrávání. Lepší je ale 45 -50 cm nad povrchem, pro starší lidi se pak doporučuje 60 cm, aby nedocházelo k namáhavému vstávání.

Čelo i bočnice postele by měly být z kvalitního masivního dřeva, postele z dřevotřískových tabulí nám rozhodně příliš dlouho nevydrží, navíc v nich šrouby moc nedrží.

Při pořizování musíme vzít také v úvahu naší váhu, popřípadě u manželské postele váhu obou partnerů.

Do velmi malých bytech se doporučují i sklápěcí postele, které přes den zavěsíte na stěnu nebo rozkládací sedací soupravy, které jsou z prostorového pohledu nejvíce žádané.

Naše pohybová soustava potřebuje během spánku odpočinek a oporu. Nemůžeme ráno vstávat celí rozlámaní jen proto, že jsme si koupili nevhodný výrobek. Při výběru musíme vždy vzít v úvahu dva faktory: Cenu a užitnou hodnotu.

V případě volby roštu a matrace je lepší nešetřit. Mnozí z nás máme problémy s krční páteří, následně trpíme bolestí hlavy ve dne i v noci, která může vystřelovat až do ruky. Jiní zase trpí bolestmi v bederní páteři, někoho vice bolí nohy apod.

Správná opora při spaní může zabránit těmto nepříjemným stavům. Nejhorším řešením je v každém případě velmi měkká postel, do které se „vnoříme“.

Při koupi postele nebo výběru matrace a roštu vše důkladně vyzkoušejte. Mnozí prodejci vám při rozhodování o koupi povolí si na postel nebo zvolenou matraci lehnout.

V prodejnách a prodejních výstavách jsou na nich ochranné plastové dílce nebo se jedná o předváděcí výrobek. Věnujte proto výběru dostatek času.

Jak vybrat správný rošt?

Rošt slouží k tomu, aby se váha matrace na roštu řádně rozprostřela. Přebírá tedy zatížení matrace. Důležitý je zejména v případě, kdy je matrace slabší. Současně napomáhat odvětrávání, tedy proudění vzduchu z matrace ven a naopak.

To důležité pro snížení vlhkosti, která z matrace jinak dělá ráj pro roztoče, a dokonce i pro plísně.

Praktické tipy

Co se týče druhů roštu, je dobré se poradit s prodejcem postele nebo matrace. Na výběr jsou rošty pevné, polohovací, výklopné, laťové, s lamelami a motorové.

Vyrábějí ze z březového, bukového, ale i smrkového dřeva. V každém případě by měly dostatečně pružit.

Rošt lamelový by měl mít nejméně 28 pružin uchycených v rámu.

Nepolohovací lamelové rošty jsou vhodné pro ty, kteří nemají nijak závažný problém s páteří.

Vzdálenost lamel by neměla být větší než 4 cm, jinak by rošt mohl matraci i poškodit.

Při potížích s páteří je vhodný rošt, který se dá nastavit podle potřeby, dokonce až téměř do polosedu, a tím se – u nemocným osob – usnadní rovněž i dýchání.

Matrace musí být „na tělo“

Zásadním kritériem by měly být ortopedické vlastnosti, to znamená správný stupeň tvrdosti nebo měkkosti, aby matrace odpovídala našim tělesným proporcím a kondice.

Stejně důležitá je ale i hygienická stránka, tedy nakolik matrace umožňuje odvádění potu a odvětrávání.

Je třeba také vzít v úvahu naše případné zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy, alergie, bolesti zad, ale revmatické potíže, studené nohy, ale i noční pocení, které mohou být způsobeny i nevhodnou postelí.

Při koupi si z proto zvolíme ten typ, který nám bude poté, co se na postel či matraci v prodejně položíme, nejlépe vyhovovat.

Pěnové jsou nejlevnější, ale…

Jsou nejprodávanější vzhledem ke své pořizovací ceně a váze. Lépe se převážejí domů, dají se snadno svázat a složit do auta.

Mají nízkou hmotnost, ale z hlediska zdravotního jsou nejméně vhodné ve srovnání s těmi, které jsou v segmentu dražších výrobků běžně na trhu. Odvádějí sice poměrně dobře vlhkost a jsou i vzdušné, ale v jejich pórech se usazuje prach a soli z potu.

Latexové i pro zdravotně oslabené

Latex se vyznačuje měkkostí navozující příjemný pocit při spánku. Jejich jádro je třízónové s odvzdušňovacími kanálky poskytující zvýšenou oporu trupu.

Nedochází u nich proleženinám, přizpůsobují se tedy velmi dobře anatomii našeho těla a patří proto svojí konstrukcí mezi nejdražší typy. Jejich výhodou je dále hygieničnost, neboť mají antialergické a antibakteriální vlastnosti.

Taštičkové a pružinové matrace

Srovnatelné vlastnosti mají také tzv. taštičkové matrace, ve kterých se usazuje minimum nečistot. Je to z toho důvodu, že jejich nosná jádra tvoří z 98 % vzduch! Dobře tedy větrají.

Za taštičkové a pružinové matrace si sice trošku připlatíte, ale jsou poměrně těžké. Většina prodejců však zajišťuje dopravu. Jejich užitné vlastnosti jsou: dlouhá životnost, možnost recyklace a samozřejmě příznivý vliv na zdraví člověka.

Na rozdíl od pěnových materiálů nejsou elektrostatické, nemají tedy negativní dopad na náš nervový systém a nepřitahují prach.

Pokud jde o kvalitu spánku a ortopedických vlastností, oba tyto druhy jsou stabilní po celou dobu používání, a patří proto mezi nejkvalitnější.

Matrace krátce a přehledně:

pěnové – nejlevnější, lehké, méně zdravotně prospěšné

latexové – dobře kopírují tvar těla, jsou antibakteriální a antialergické

taštičkové – dobře větrají, mají příznivý vliv na zdraví

pružinové – na průřezu vidíme pružinové válečky, bývají tvrdší

molitanové – vhodné do chat a chalup – hůře dýchají, nejsou vhodné pro alergiky pro riziko roztočů

Anatomické polštáře pro oporu hlavy

Pro pohodlné dobré spaní je také důležitý anatomický polštář pro podporu krční páteře. Jsou vyrobeny z paměťové pěny, která se přizpůsobuje hlavě a zajišťuje nejen oporu, ale i uvolnění šíjových svalů, které bývají často ztuhlé. Výběr na trhu je dosti pestrý, najdete i speciality jako

polštáře (a matrace) s výtažkem z aloe vera, které mají zpříjemnit spánek a psychicky uvolnit. Polstář má také příjemně, i když zcela mírně, vonět.

Narazit můžete i na nabídku potahů obsahujících stříbrná, a dokonce i zlatá vlákna s příznivým účinkem pro naše zdraví.

Spánek může rušit i vrzání postele

Usnutí může komplikovat nejen nedostatečné zatemnění místnosti, kde spíme, ale i ruch z ulice. Když se k tomu přidá ještě vrzání postelí, pak jsme probuzeni pomalu každou hodinu a ráno nejsme dostatečně odpočatí. Co tedy dělat, když vás v noci budí vrzání postele?

Většina postelí u nás zakoupených se montuje doma, a tím obvykle vznikají problémy s nedostatečným dotažením spojovacích šroubů bočnice a čela postele.

Mnohdy stačí jen šrouby po 14dnech znovu povolit a promazat silikonovým olejem, případně voskem a znovu pevně utáhnout.

Vrzání může způsobovat i rošt třením o desku postele. K tomu stačí někdy jen pod spoje lamel roštu přiložit molitanové těsnící pásky nebo pod ně přilepit kolečka filcové textilie a je po problému.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
epochaplus.cz
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání,
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
nasehvezdy.cz
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
Slavný hollywoodský herec Al Pacino (83) se stal ve svém věku počtvrté otcem. A přijde ho to draho! Soud totiž rozhodl, kolik musí své bývalé partnerce Noor Alfallah (29) platit. Málo to není. Na p
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal