Domů     Zdravá postel nemusí být drahá
Zdravá postel nemusí být drahá
15.2.2022

Dobrý spánek je nezbytný pro obnovu duševních i tělesných sil, proto jím strávíme denně

sedm až osm hodin a celkově prospíme až třetinu života. Odpočinek ale závisí na kvalitě postele. Ta přitom nemusí být drahá, na trhu najdeme i kvalitní a dostupné české výrobky. Podle čeho vybírat?

Délka postele by měla odpovídat výšce naší postavy, kdy je nutné ještě připočítat nejméně 25 cm podle délky našeho chodidla.

Spodní deska postele by měla být minimálně 25 cm nad podlahou, a to z hygienických důvodů a pro odvětrávání. Lepší je ale 45 -50 cm nad povrchem, pro starší lidi se pak doporučuje 60 cm, aby nedocházelo k namáhavému vstávání.

Čelo i bočnice postele by měly být z kvalitního masivního dřeva, postele z dřevotřískových tabulí nám rozhodně příliš dlouho nevydrží, navíc v nich šrouby moc nedrží.

Při pořizování musíme vzít také v úvahu naší váhu, popřípadě u manželské postele váhu obou partnerů.

Do velmi malých bytech se doporučují i sklápěcí postele, které přes den zavěsíte na stěnu nebo rozkládací sedací soupravy, které jsou z prostorového pohledu nejvíce žádané.

Naše pohybová soustava potřebuje během spánku odpočinek a oporu. Nemůžeme ráno vstávat celí rozlámaní jen proto, že jsme si koupili nevhodný výrobek. Při výběru musíme vždy vzít v úvahu dva faktory: Cenu a užitnou hodnotu.

V případě volby roštu a matrace je lepší nešetřit. Mnozí z nás máme problémy s krční páteří, následně trpíme bolestí hlavy ve dne i v noci, která může vystřelovat až do ruky. Jiní zase trpí bolestmi v bederní páteři, někoho vice bolí nohy apod.

Správná opora při spaní může zabránit těmto nepříjemným stavům. Nejhorším řešením je v každém případě velmi měkká postel, do které se „vnoříme“.

Při koupi postele nebo výběru matrace a roštu vše důkladně vyzkoušejte. Mnozí prodejci vám při rozhodování o koupi povolí si na postel nebo zvolenou matraci lehnout.

V prodejnách a prodejních výstavách jsou na nich ochranné plastové dílce nebo se jedná o předváděcí výrobek. Věnujte proto výběru dostatek času.

Jak vybrat správný rošt?

Rošt slouží k tomu, aby se váha matrace na roštu řádně rozprostřela. Přebírá tedy zatížení matrace. Důležitý je zejména v případě, kdy je matrace slabší. Současně napomáhat odvětrávání, tedy proudění vzduchu z matrace ven a naopak.

To důležité pro snížení vlhkosti, která z matrace jinak dělá ráj pro roztoče, a dokonce i pro plísně.

Praktické tipy

Co se týče druhů roštu, je dobré se poradit s prodejcem postele nebo matrace. Na výběr jsou rošty pevné, polohovací, výklopné, laťové, s lamelami a motorové.

Vyrábějí ze z březového, bukového, ale i smrkového dřeva. V každém případě by měly dostatečně pružit.

Rošt lamelový by měl mít nejméně 28 pružin uchycených v rámu.

Nepolohovací lamelové rošty jsou vhodné pro ty, kteří nemají nijak závažný problém s páteří.

Vzdálenost lamel by neměla být větší než 4 cm, jinak by rošt mohl matraci i poškodit.

Při potížích s páteří je vhodný rošt, který se dá nastavit podle potřeby, dokonce až téměř do polosedu, a tím se – u nemocným osob – usnadní rovněž i dýchání.

Matrace musí být „na tělo“

Zásadním kritériem by měly být ortopedické vlastnosti, to znamená správný stupeň tvrdosti nebo měkkosti, aby matrace odpovídala našim tělesným proporcím a kondice.

Stejně důležitá je ale i hygienická stránka, tedy nakolik matrace umožňuje odvádění potu a odvětrávání.

Je třeba také vzít v úvahu naše případné zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy, alergie, bolesti zad, ale revmatické potíže, studené nohy, ale i noční pocení, které mohou být způsobeny i nevhodnou postelí.

Při koupi si z proto zvolíme ten typ, který nám bude poté, co se na postel či matraci v prodejně položíme, nejlépe vyhovovat.

Pěnové jsou nejlevnější, ale…

Jsou nejprodávanější vzhledem ke své pořizovací ceně a váze. Lépe se převážejí domů, dají se snadno svázat a složit do auta.

Mají nízkou hmotnost, ale z hlediska zdravotního jsou nejméně vhodné ve srovnání s těmi, které jsou v segmentu dražších výrobků běžně na trhu. Odvádějí sice poměrně dobře vlhkost a jsou i vzdušné, ale v jejich pórech se usazuje prach a soli z potu.

Latexové i pro zdravotně oslabené

Latex se vyznačuje měkkostí navozující příjemný pocit při spánku. Jejich jádro je třízónové s odvzdušňovacími kanálky poskytující zvýšenou oporu trupu.

Nedochází u nich proleženinám, přizpůsobují se tedy velmi dobře anatomii našeho těla a patří proto svojí konstrukcí mezi nejdražší typy. Jejich výhodou je dále hygieničnost, neboť mají antialergické a antibakteriální vlastnosti.

Taštičkové a pružinové matrace

Srovnatelné vlastnosti mají také tzv. taštičkové matrace, ve kterých se usazuje minimum nečistot. Je to z toho důvodu, že jejich nosná jádra tvoří z 98 % vzduch! Dobře tedy větrají.

Za taštičkové a pružinové matrace si sice trošku připlatíte, ale jsou poměrně těžké. Většina prodejců však zajišťuje dopravu. Jejich užitné vlastnosti jsou: dlouhá životnost, možnost recyklace a samozřejmě příznivý vliv na zdraví člověka.

Na rozdíl od pěnových materiálů nejsou elektrostatické, nemají tedy negativní dopad na náš nervový systém a nepřitahují prach.

Pokud jde o kvalitu spánku a ortopedických vlastností, oba tyto druhy jsou stabilní po celou dobu používání, a patří proto mezi nejkvalitnější.

Matrace krátce a přehledně:

pěnové – nejlevnější, lehké, méně zdravotně prospěšné

latexové – dobře kopírují tvar těla, jsou antibakteriální a antialergické

taštičkové – dobře větrají, mají příznivý vliv na zdraví

pružinové – na průřezu vidíme pružinové válečky, bývají tvrdší

molitanové – vhodné do chat a chalup – hůře dýchají, nejsou vhodné pro alergiky pro riziko roztočů

Anatomické polštáře pro oporu hlavy

Pro pohodlné dobré spaní je také důležitý anatomický polštář pro podporu krční páteře. Jsou vyrobeny z paměťové pěny, která se přizpůsobuje hlavě a zajišťuje nejen oporu, ale i uvolnění šíjových svalů, které bývají často ztuhlé. Výběr na trhu je dosti pestrý, najdete i speciality jako

polštáře (a matrace) s výtažkem z aloe vera, které mají zpříjemnit spánek a psychicky uvolnit. Polstář má také příjemně, i když zcela mírně, vonět.

Narazit můžete i na nabídku potahů obsahujících stříbrná, a dokonce i zlatá vlákna s příznivým účinkem pro naše zdraví.

Spánek může rušit i vrzání postele

Usnutí může komplikovat nejen nedostatečné zatemnění místnosti, kde spíme, ale i ruch z ulice. Když se k tomu přidá ještě vrzání postelí, pak jsme probuzeni pomalu každou hodinu a ráno nejsme dostatečně odpočatí. Co tedy dělat, když vás v noci budí vrzání postele?

Většina postelí u nás zakoupených se montuje doma, a tím obvykle vznikají problémy s nedostatečným dotažením spojovacích šroubů bočnice a čela postele.

Mnohdy stačí jen šrouby po 14dnech znovu povolit a promazat silikonovým olejem, případně voskem a znovu pevně utáhnout.

Vrzání může způsobovat i rošt třením o desku postele. K tomu stačí někdy jen pod spoje lamel roštu přiložit molitanové těsnící pásky nebo pod ně přilepit kolečka filcové textilie a je po problému.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.