Zdravá postel nemusí být drahá

Dobrý spánek je nezbytný pro obnovu duševních i tělesných sil, proto jím strávíme denně

sedm až osm hodin a celkově prospíme až třetinu života. Odpočinek ale závisí na kvalitě postele. Ta přitom nemusí být drahá, na trhu najdeme i kvalitní a dostupné české výrobky. Podle čeho vybírat?

 • Délka postele by měla odpovídat výšce naší postavy, kdy je nutné ještě připočítat nejméně 25 cm podle délky našeho chodidla.

 • Spodní deska postele by měla být minimálně 25 cm nad podlahou, a to z hygienických důvodů a pro odvětrávání. Lepší je ale 45 -50 cm nad povrchem, pro starší lidi se pak doporučuje 60 cm, aby nedocházelo k namáhavému vstávání.

 • Čelo i bočnice postele by měly být z kvalitního masivního dřeva, postele z dřevotřískových tabulí nám rozhodně příliš dlouho nevydrží, navíc v nich šrouby moc nedrží.

 • Při pořizování musíme vzít také v úvahu naší váhu, popřípadě u manželské postele váhu obou partnerů.

 • Do velmi malých bytech se doporučují i sklápěcí postele, které přes den zavěsíte na stěnu nebo rozkládací sedací soupravy, které jsou z prostorového pohledu nejvíce žádané.

Naše pohybová soustava potřebuje během spánku odpočinek a oporu. Nemůžeme ráno vstávat celí rozlámaní jen proto, že jsme si koupili nevhodný výrobek. Při výběru musíme vždy vzít v úvahu dva faktory: Cenu a užitnou hodnotu. V případě volby roštu a matrace je lepší nešetřit.

Mnozí z nás máme problémy s krční páteří, následně trpíme bolestí hlavy ve dne i v noci, která může vystřelovat až do ruky. Jiní zase trpí bolestmi v bederní páteři, někoho vice bolí nohy apod. Správná opora při spaní může zabránit těmto nepříjemným stavům.

Nejhorším řešením je v každém případě velmi měkká postel, do které se „vnoříme“.

Při koupi postele nebo výběru matrace a roštu vše důkladně vyzkoušejte. Mnozí prodejci vám při rozhodování o koupi povolí si na postel nebo zvolenou matraci lehnout. V prodejnách a prodejních výstavách jsou na nich ochranné plastové dílce nebo se jedná o předváděcí výrobek. Věnujte proto výběru dostatek času.

Jak vybrat správný rošt?

Rošt slouží k tomu, aby se váha matrace na roštu řádně rozprostřela. Přebírá tedy zatížení matrace. Důležitý je zejména v případě, kdy je matrace slabší. Současně napomáhat odvětrávání, tedy proudění vzduchu z matrace ven a naopak. To důležité pro snížení vlhkosti, která z matrace jinak dělá ráj pro roztoče, a dokonce i pro plísně.

Praktické tipy

 • Co se týče druhů roštu, je dobré se poradit s prodejcem postele nebo matrace. Na výběr jsou rošty pevné, polohovací, výklopné, laťové, s lamelami a motorové.

 • Vyrábějí ze z březového, bukového, ale i smrkového dřeva. V každém případě by měly dostatečně pružit.

 • Rošt lamelový by měl mít nejméně 28 pružin uchycených v rámu.

 • Nepolohovací lamelové rošty jsou vhodné pro ty, kteří nemají nijak závažný problém s páteří.

 • Vzdálenost lamel by neměla být větší než 4 cm, jinak by rošt mohl matraci i poškodit.

 • Při potížích s páteří je vhodný rošt, který se dá nastavit podle potřeby, dokonce až téměř do polosedu, a tím se – u nemocným osob – usnadní rovněž i dýchání.

Matrace musí být „na tělo“

Zásadním kritériem by měly být ortopedické vlastnosti, to znamená správný stupeň tvrdosti nebo měkkosti, aby matrace odpovídala našim tělesným proporcím a kondice. Stejně důležitá je ale i hygienická stránka, tedy nakolik matrace umožňuje odvádění potu a odvětrávání.

Je třeba také vzít v úvahu naše případné zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy, alergie, bolesti zad, ale revmatické potíže, studené nohy, ale i noční pocení, které mohou být způsobeny i nevhodnou postelí.

Při koupi si z proto zvolíme ten typ, který nám bude poté, co se na postel či matraci v prodejně položíme, nejlépe vyhovovat.

Pěnové jsou nejlevnější, ale…

Jsou nejprodávanější vzhledem ke své pořizovací ceně a váze. Lépe se převážejí domů, dají se snadno svázat a složit do auta. Mají nízkou hmotnost, ale z hlediska zdravotního jsou nejméně vhodné ve srovnání s těmi, které jsou v segmentu dražších výrobků běžně na trhu.

Odvádějí sice poměrně dobře vlhkost a jsou i vzdušné, ale v jejich pórech se usazuje prach a soli z potu.

Latexové i pro zdravotně oslabené

Latex se vyznačuje měkkostí navozující příjemný pocit při spánku. Jejich jádro je třízónové s odvzdušňovacími kanálky poskytující zvýšenou oporu trupu. Nedochází u nich proleženinám, přizpůsobují se tedy velmi dobře anatomii našeho těla a patří proto svojí konstrukcí mezi nejdražší typy.

Jejich výhodou je dále hygieničnost, neboť mají antialergické a antibakteriální vlastnosti.

Taštičkové a pružinové matrace

Srovnatelné vlastnosti mají také tzv. taštičkové matrace, ve kterých se usazuje minimum nečistot. Je to z toho důvodu, že jejich nosná jádra tvoří z 98 % vzduch! Dobře tedy větrají.

Za taštičkové a pružinové matrace si sice trošku připlatíte, ale jsou poměrně těžké. Většina prodejců však zajišťuje dopravu. Jejich užitné vlastnosti jsou: dlouhá životnost, možnost recyklace a samozřejmě příznivý vliv na zdraví člověka. Na rozdíl od pěnových materiálů nejsou elektrostatické, nemají tedy negativní dopad na náš nervový systém a nepřitahují prach.

Pokud jde o kvalitu spánku a ortopedických vlastností, oba tyto druhy jsou stabilní po celou dobu používání, a patří proto mezi nejkvalitnější.

Matrace krátce a přehledně:

pěnové – nejlevnější, lehké, méně zdravotně prospěšné

latexové – dobře kopírují tvar těla, jsou antibakteriální a antialergické

taštičkové – dobře větrají, mají příznivý vliv na zdraví

pružinové – na průřezu vidíme pružinové válečky, bývají tvrdší

molitanové – vhodné do chat a chalup – hůře dýchají, nejsou vhodné pro alergiky pro riziko roztočů

Anatomické polštáře pro oporu hlavy

Pro pohodlné dobré spaní je také důležitý anatomický polštář pro podporu krční páteře. Jsou vyrobeny z paměťové pěny, která se přizpůsobuje hlavě a zajišťuje nejen oporu, ale i uvolnění šíjových svalů, které bývají často ztuhlé. Výběr na trhu je dosti pestrý, najdete i speciality jako

polštáře (a matrace) s výtažkem z aloe vera, které mají zpříjemnit spánek a psychicky uvolnit. Polstář má také příjemně, i když zcela mírně, vonět. Narazit můžete i na nabídku potahů obsahujících stříbrná, a dokonce i zlatá vlákna s příznivým účinkem pro naše zdraví.

Spánek může rušit i vrzání postele

Usnutí může komplikovat nejen nedostatečné zatemnění místnosti, kde spíme, ale i ruch z ulice. Když se k tomu přidá ještě vrzání postelí, pak jsme probuzeni pomalu každou hodinu a ráno nejsme dostatečně odpočatí. Co tedy dělat, když vás v noci budí vrzání postele?

 • Většina postelí u nás zakoupených se montuje doma, a tím obvykle vznikají problémy s nedostatečným dotažením spojovacích šroubů bočnice a čela postele. Mnohdy stačí jen šrouby po 14dnech znovu povolit a promazat silikonovým olejem, případně voskem a znovu pevně utáhnout.

 • Vrzání může způsobovat i rošt třením o desku postele. K tomu stačí někdy jen pod spoje lamel roštu přiložit molitanové těsnící pásky nebo pod ně přilepit kolečka filcové textilie a je po problému.

Foto: Shutterstock

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Místo svatby hrozí rozchod?
nasehvezdy.cz

Místo svatby hrozí rozchod?

Na pohled skvělá, a hlavně...
Uživatelů tabákových alternativ přibývá
epochaplus.cz

Uživatelů tabákových...

Namísto hořící cigarety nahřívaný tabák nebo elektronická cigareta –...
Pochopila jsem, že jistého nemá člověk nic!
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že jistého...

Do svého tichého a neprůbojného...
Montblanc Haus: Místo stvořené pro inspiraci ke psaní
iluxus.cz

Montblanc Haus: Místo...

Montblanc otevřel brány Montblanc Haus, místa, jež vypráví...
Těší se konečně na společné miminko!
nasehvezdy.cz

Těší se konečně na společné...

Herec Hynek Čermák (48)...
Vysoký tlak v plicích ohrožuje tisíce Čechů
21stoleti.cz

Vysoký tlak v plicích ohrožuje...

Jste bez dechu a cítíte bolest na hrudi po...
Zdravý rebarborový koláč s kokosem
tisicereceptu.cz

Zdravý rebarborový koláč s...

Vyzkoušejte koláč ve zdravější...
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz

Jestřabí: Jurkovičova perla...

Postranní rozvinutá křídla,...
Kdo skutečně zemřel na kříži? Historické rukopisy tvrdí, že to nebyl Ježíš!
enigmaplus.cz

Kdo skutečně zemřel na kříži?...

Ježíš na Golgotu v den, kdy se začala psát jedna z...
Komfort a elegance chaise longue
rezidenceonline.cz

Komfort a elegance chaise...

Jak dokládají staré fresky, ve své subtilní formě...
Slavnostní otevření nového dětského hřiště Emilův lesní svět u Stezky korunami stromů Krkonoše
epochaplus.cz

Slavnostní otevření nového dětského...

Stezka korunami stromů Krkonoše pro své návštěvníky...
Na kontrolu očí choďte pravidelně
epochalnisvet.cz

Na kontrolu očí choďte...

Většina z nás dříve či později kvůli zraku...
0 shares