Domů     Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
23.7.2024

Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní.

Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do dvora, pár kroků od Václavského náměstí.

Díky tomu, že byl tatínek nadšený lyžař, vedl lyžařský oddíl a spravoval chalupu ve Volském dole v Krkonoších, byli kluci na lyžích od malička jako doma a jako doma byli i v Krkonoších. Zdeněk Žák tam za tichem jezdí rád dodnes.

V Divadle na Jezerce v představení Pánský klub s Milanem Šteindlerem a Martinem Letákem (2021).
V Divadle na Jezerce v představení Pánský klub s Milanem Šteindlerem a Martinem Letákem (2021).

Frajer bez matury

Chtěl být lesníkem. Miloval venkov, přírodu, lesy, ale to mu lékaři kvůli operaci ucha nedoporučili. Pak jeho otec rozhodl, že bude stejně jako on nástrojařem. Tak šel Zdeněk na učňák.

Měl to být pětiletý učební obor s maturitou, ale protože se Zdeněk na chmelové brigádě podle svých slov předváděl před místními kluky, šplhal a ručkoval po sloupu a drátu, po kterých se pne chmel, a načapal ho mistr, dovolili mu jen tříletý bez maturity…

V tragikomedii Klauni a vlastenci s Oldřichem Víznerem (1991).
V tragikomedii Klauni a vlastenci s Oldřichem Víznerem (1991).

Začal u ochotníků

Po vyučení pracoval dva roky v podniku PAL Kbely a zároveň byl stále nadšenějším ochotníkem. Začal také studovat herectví na lidové konzervatoři pro pracující. A pak si podal přihlášku na divadelní akademii a byl přijat. Bez maturity!

„Tu jsem si pak ve třetím ročníku prostřednictvím speciálních zkoušek stejně musel doplnit, abych mohl po absolutoriu získat vysokoškolský titul.“ Jeho spolužáky se stali kupř. Simona Stašová, Jana Paulová a Ivan Luťanský.

„Chodit na tuhle školu, to vám patřil svět. To bylo jako: Já budu herec a kdo je víc! To bylo úžasný, jedna velká euforie!“ Rodiče však jeho nadšení nesdíleli.

Tatínek se dokonce vypravil do Karlovy ulice do školy zjišťovat, co to vlastně ta DAMU je a jestli tam opravdu studuju!“

Hercem mezi horníky

Už za studií na DAMU si zahrál v pražském Národním divadle, ale první angažmá získal v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Všechno bylo pro něj nové, i horníci. „Měli od uhelného prachu černě podmalované oči.

Schválně si je tak nechávali, aby bylo vidět, že jsou horníci.“ Hrál tam necelé dva roky a musel na vojnu. Po vojně šel do Státního divadla v Ostravě.

To bylo v době, kdy tam režíroval z Prahy vypuzený režisér a herec Jan Kačer, a tak si tam Zdeněk Žák zahrál v ceněných představeních. A pak už se dostal do Realistického divadla v Praze, kde zůstal deset let.

A potom, po několika dalších pražských scénách, zakotvil u kolegy herce a principála Karla Heřmánka.

S Markétou Fišerovou v pohádce o chamtivém strašidle (1985).
S Markétou Fišerovou v pohádce o chamtivém strašidle (1985).

Pořád ve stejnou dobu…

Dnes hraje v Divadle Bez zábradlí, neboli jak se říká U Heřmánků, vedle dalších kusů už 22 let představení Další roky ve stejnou dobu, což je volné pokračování veleúspěšné komedie Každý rok ve stejnou dobu.

Žákovou partnerkou je i v tomto představení Veronika Freimanová.

Jednu dobu jsem hrál u Karla Heřmánka až ve čtrnácti představeních.“ A vidět ho můžeme už několik let i v Divadle na Jezerce, kde ztvárňuje stárnoucího rockera Gigiho ve hře Pánský klub.

„Vůbec jsem netušil, že dal Honzík Hrušínský dohromady takový báječný rodinný podnik. Tak to má být.“ Mimochodem na Jezerce u Hrušínských už hraje i Žákova dcera Zuzana. A paní Zuzana Žáková je tu garderobiérkou!

Rockerem i před kamerou

Po spoustě rolí a roliček ve filmech, inscenacích i seriálech si Zdeněk Žák nejčerstvěji střihl právě zmíněného Gigiho ve filmové verzi kusu Pánský klub, který hraje na Jezerce. Premiéra bijáku by měla být v létě.

Zdeněk Žák v něm má na rukou tetování, které vypadá opravdově a opravdu jeho jsou bílé vlasy, které si kvůli roli nechal narůst hooodně přes límec.

„Mám je delší než Bolek!“ komentoval to herec s odkazem na kolegu Bolka Polívku, který ve filmu rovněž hraje.

S Josefem Větrovcem si zahrál v TV filmu Hodinář (1988).
S Josefem Větrovcem si zahrál v TV filmu Hodinář (1988).

Tvoje děti, moje děti, naše děti!

Zdeněk Žák byl pět let ženatý s herečkou Jorgou Kotrbovou. Za všechny její role zmiňme princeznou Zlatovláskou ze stejnojmenné pohádky natáčené v 70. letech na zámku Červená Lhota. Mimochodem – paní Jorga je i báječnou dabérkou, kupř.

skvěle namluvila major Margaret Houlihanovou v seriálu M.A.S.H.! S manželkou Jorgou tehdy Zdeněk vyženil i její dceru Tamaru, jejímž otcem je jeho kolega herec Jiří Novotný.

„To jí bylo asi jedenáct let a do té doby žádného tátu nepoznala.“ Tamara vystudovala Pražskou konzervatoř a je už léta členkou hereckého souboru Městského divadla Zlín.

Z manželství Zdeňka Žáka s Jorgou Kotrbovou se pak narodila dcera Julie, která dnes jezdí na koních a šéfuje sportovní stáji zaměřené na parkur, a syn Václav. Ten je v církevním řádu, který se stará o nemocné“.

Druhou manželkou Zdeňka Žáka je už přes 30 let paní Zuzana. Ta byla učitelkou v mateřské školce a pracuje v Divadle na Jezerce. S ní vyženil dvě dcery. Holkám bylo málo, ta starší šla teprve do první třídy.

Přijal jsem je za své.“ A spolu mají dceru Zuzanu, která je, jak jinak, herečkou.

V psychologickém thrilleru Záblesky chladné neděle na foto s Janem Plouharem (2012).
V psychologickém thrilleru Záblesky chladné neděle na foto s Janem Plouharem (2012).

Doma na venkově

Žákovi žijí ve vesnici poblíž Českého Brodu. Na venkově žijeme už skoro třicet let.

Když jsem začal chodit se svou současnou ženou, ta už měla dvě dcery, které trpěly na alergie a hrozilo jim astma, tak jsme koupili baráček se zahradou na čerstvém vzduchu.

A tak nás to chytlo, že už v Praze ani být nemůžeme.“ Mají i koně, po kterých toužila paní Zuzana. „Teď už se o ně stará většinou jen manželka, protože mně už ubývá sil.“

Koníček? Včely a pes!

Včelaří teprve krátce, má několik včelstev. „Chci, aby včelám bylo dobře. Nekradu jim med, vezmu si jenom pro potřeby rodiny a zbytek jim nechám.

A snažím se pěstovat rostliny, které včelám prospívají, takže mám takovou staročeskou zahradu.“ Také ho baví pes, má fenku německého ovčáka Sissi. „Miluju psy. Se Sissinou chodíme na procházky, ale i na cvičák, děláme zkoušky.

Nevychovaný pes je příšerná věc. On sice za čtvrt roku všechno pochopí, ale musí se to s ním opakovat. Jinak si jednoho dne řekne, že poslouchat nebude …“

Foto: Herminapress, Česká televize, CSFD, Divadlo na Jezerce, Divadlo Bez zábradlí, TV Nova
Související články
12.12.2025
Opravdu hvězdná společnost se sešla počátkem letošního prosince v Galerii Vinohradská 12 v budově Českého rozhlasu v Praze. Jiří Suchý, Uršula Kluková, Miluška Voborníková, Mirek Paleček a další známé osobnosti přišli pokřtít nejnovější, už čtyřicátou knihu oblíbeného písničkáře, textaře, fotografa a humoristy Josefa Fouska. Ten se proslavil také jako dlouholetý parťák Miloslava Šimka a Jiřího Kra
4.12.2025
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A opravdu kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý ocas ji dělají ještě větší. Popsat barvu
26.11.2025
Saunování prospívá i na jaře. A můžete ho spojit s rituály, které vám chvíle pocení zpestří o příjemné zážitky. Máte rádi saunu? Ani v těchto měsících se jí nemusíte vzdávat a už vůbec není třeba jen tak sedět nebo ležet na lavici a potit se. Zkuste navštívit saunové ceremoniály. Jedná se o nejnovější trend, ze kterého budete určitě nadšeni. Doputoval k nám z Německa a Rakouska, ale soudí se, že
5.11.2025
Nejen na tohle téma si po představení povídali populární písničkář, fotograf a filozof života Josef Fousek a pánové Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří si tohoto nezaměnitelného a stále velmi oblíbeného umělce a barda pozvali do své talk show Hovory W. Ve zcela zaplněné rozhlasové kavárně Radiocafé tak zněla hudba, milé slovo, životní filozofie i občas také trochu černý humor. A hlavně ne
21.10.2025
To říká populární herečka, zpěvačka a šansoniérka Světlana Nálepková, když se rozpovídá o svých cestovatelských zážitcích spojených s náročnými cestami do Himálají. Sáhla si na dno svých sil, dostala se do stavu, kdy byla smířená se smrtí, ale našla v sobě sílu se znovu nadechnout. A to nejen fyzicky, ale i duševně. Přestože po návratu z první výpravy se zařekla, že se do Tibetu už nikdy nevrátí,
reklama
Šikovné tipy
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
Na štědrovečerní tabuli se bude dřevěný etažér vyjímat lépe než cukroví naskládané na talíři. Zkuste si ho letos vyrobit. Křehké druhy cukroví můžete do té doby uložit v plechových dózách, které pomalujete vánočními motivy. Dóza na cukroví Vlastnoručně zdobená dóza s domácím cukrovím může posloužit i jako pěkný dárek.   Budete potřebovat: * plechové dózy * vodou […]
Vyrábíme schránku pro Ježíška
Kam vložit dopisy s vánočními přáními, aby je Ježíšek spolehlivě našel? Přece do speciální vánoční schránky.   Budete potřebovat: * dárkovou bedýnku na dvě lahve vína (má vysouvací zadní stranu a poutko, za níž schránku můžete zavěsit na dveře, okno nebo plot) * rukavice * vrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník (14 mm) * brusnou […]
Naučte ho naslouchat
Domluva s opačným pohlavím je občas opravdu hodně náročná. Pokud si ale osvojíte pár triků, přestanete mít pocit, že oba mluvíte jiným jazykem. Stručně, jasně, rychle Držte se vždy těchto tří pravidel. Muži totiž chtějí přesně vědět, o co vám jde. Nehovořte proto zeširoka a nevkládejte do toho své pocity. Buďte stručná a snažte se […]
Co doma mít nemusíte…
Škodliviny. Uvolňují se do vzduchu a pak je dýcháme. Jsou ve stavebních materiálech, nábytku a elektronice, takže se jich zbavíme jen obtížně. Ovšem další se v bytě hromadí kvůli naší nepozornosti nebo pohodlnosti. A ty omezit lze.   Nejjednodušší je snížit v domácnosti množství škodlivin, které tam přibývají každodenním provozem – používáním WC čističů, vařením […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nález v parku všechny potěšil
skutecnepribehy.cz
Nález v parku všechny potěšil
V nouzi nejvyšší je pomoc boha nejbližší. Myslím, že na této větě je mnoho pravdivého. Na Štědrý den jsme dostali dárek shůry za dobrý skutek. Prožila jsem už mnoho Štědrých dnů, nikdy se nám ale nestal takový zázrak, jako kdysi, když byly naše děti malé. Byly to naše nejchudší Vánoce. Já byla na mateřské s mladším synkem
Robustní sportovní regulátor Alpina s výraznou luminiscenční plochou
iluxus.cz
Robustní sportovní regulátor Alpina s výraznou luminiscenční plochou
Značka Alpina nepolevuje ve své touze doprovázet všechny milovníky lyžování, a tak jako partner Freeride World Tour prezentuje své klíčové modely právě na zimu. Hodinky Alpiner Extreme Regulator Au
Čeští vědci studovali, jak buňky uklízejí po alkoholu a jak to souvisí s rakovinou
21stoleti.cz
Čeští vědci studovali, jak buňky uklízejí po alkoholu a jak to souvisí s rakovinou
Alkohol škodí zdraví - to je známá věc. Při metabolickém procesu v játrech z něj vzniká acetaldehyd. O něm se dá říct ledacos, ale určitě ne to, že je nám prospěšný. Koneckonců jde o toxickou látku. T
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Co ukrývá tajuplná Rolava?
enigmaplus.cz
Co ukrývá tajuplná Rolava?
Tajemné trosky mezi krušnohorskými rašeliništi Památky po zaniklých civilizacích jsou vždy vzrušující, i když žít byste v nich určitě nechtěli. Svým způsobem takovou cizí "civilizací" bylo i období na
Stoka Krčínka: Šlo kvůli ní slavnému rybníkáři o život?
historyplus.cz
Stoka Krčínka: Šlo kvůli ní slavnému rybníkáři o život?
Radními z jihočeských Netolic cloumá nevýslovná zlost. Na jméno nemohou přijít Jakubu Krčínovi. „Určitě je ve spojení s ďáblem,“ říká nakvašeně jeden z nich. „Kudy chodí jeho strakatý pes, tudy kope stoky,“ dodává druhý. Jablkem sváru je kanál, který Krčín vybudoval nedaleko jejich obce… Hosté, které Vilém z Rožmberka (1535–1592) pozval na zámeček Kratochvíle, jsou jako u
Vzácný dar, který vyhlazuje vrásky
nejsemsama.cz
Vzácný dar, který vyhlazuje vrásky
Ano, je to spánek. S přibývajícím věkem se ale mění. Bývá lehčí, kratší a častěji přerušovaný. Přitom právě kvalitní spánek je jedním z nejsilnějších léků proti stárnutí. Jak si ho znovu dopřát? Hormony, stres, bolesti kloubů, noční pocení nebo hlava plná starostí – to vše dokáže zhatit každou noc. Po menopauze přirozeně klesá hladina estrogenu a melatoninu, hormonů, které pomáhají
Po rozchodu s Bočkovou opět láska jako trám?
nasehvezdy.cz
Po rozchodu s Bočkovou opět láska jako trám?
Všechno je jinak? Ještě letos v srpnu herec z kriminálky Mladá krev Vojtěch Vondráček (31) se smutkem oznamoval, že se rozchází s přítelkyní, kolegyní ze seriálu Barborou Bočkovou (36). Kvůli tomu
Nečekané zajímavosti z rostlinné říše: Ulity plžů, pavouci i včely se řídí Fibonacciho kódem
epochaplus.cz
Nečekané zajímavosti z rostlinné říše: Ulity plžů, pavouci i včely se řídí Fibonacciho kódem
Podobně jako rostlinná říše, i ta živočišná se řídí Fibonacciho kódem. Fibonacciho čísla jsou číselná řada, kde každé číslo je součtem dvou předchozích: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34. Ulity plžů, například u druhu loděnky Nautilus pompilius, vykazovaly logaritmickou spirálu, která se často přibližovala Fibonacciho poměrům.   Rozměry ulity souvisí se
Vánoce, které vás překvapí
epochanacestach.cz
Vánoce, které vás překvapí
Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán… Kanada Ještě před Štědrým dnem pořádají Kanaďané pečicí večírky, kdy příchozí pečou vánoční koláčky „cookies“ dle vlastního receptu. Chodí tu Santa
Květáková polévka se sýrovými nočky
tisicereceptu.cz
Květáková polévka se sýrovými nočky
Ozvláštněte klasickou květákovku sýrovými nočky! Ingredience 1 květák 80 g másla 2 brambory pažitka 1 l kuřecího vývaru sůl a čerstvě mletý pepř špetka muškátového oříšku 200 ml smetany 1
Případ Mariana Rajchela: Dostával zprávy od démona?
epochalnisvet.cz
Případ Mariana Rajchela: Dostával zprávy od démona?
„Ona z toho pekla nevyjde. Je moje. Každý, kdo se za ni bude modlit, zemře.“ Taková slova údajně v roce 2014 obdrží polský kněz Marian Rajchel (?–2021) od jakéhosi démona. Ne ale někde v temné kryptě při seanci nebo ve zlém snu, ale přes mobilní telefon! Přijdou prý skrze dívku, kterou se neúspěšně snaží zbavit posedlosti. Začala s ním