Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami.
Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy z internetu skoro nic nestojí.
Ale také od nich nemůžete moc očekávat. Tetování, které se vám znelíbilo, určitě neodstraní.
A pozor, může to být horší
Rizikem při domáckém odstraňování je především hloubkové poškození kůže, což může vést k zánětu. Ale i v příznivém případě, kdy se kůže nezanítí, se poranění může zhojit nepěkným zjizvením.
Výsledek takového domáckého ošetření tedy může být horší než původní tetování, ať už bylo nepovedené, nebo se vám přestalo líbit. Alternativním návodům, které doporučují například meruňková jádra, je proto lépe se obloukem vyhnout.
Sůl
* Na internetu můžete najít doporučení na peelingy solí. Ty se sice běžně používají pro odstranění odumřelých buněk – ale právě jen těch. Do hlubších vrstev kůže, kam se pigment vpichuje, se krystalky soli pochopitelně nedostanou.
Naštěstí, protože by to znamenalo bolestivé poranění a hrozil by zánět. Můžete ale zkusit peeling starého tetování, které už zčásti vybledlo, což pomůže k rychlejší obnově povrchové vrstvy kůže.
* Ještě rizikovější je doporučení vykoupat čerstvé tetování, které se vám nelíbí, v solném roztoku. Čerstvé tetování vytváří otevřené ranky, a ty budou v soli nejen pálit, ale i mokvat. Můžete si přivodit rozsáhlý zánět. Tetování přitom nezmizí.
Citron
Používá se čistá citronová šťáva nebo směs s medem či solí. Oproti samotné soli má citron při dlouhodobém opakování jisté výsledky, přesto se efektu profesionálního odstraňování ani zdaleka neblíží.
Pokud je ale tetování skryté a příliš vás neruší, pak jeho viditelnost můžete s pomocí citronu trpělivě zjemňovat.
Co slibuje dermatologie
Nejméně náročnou, ale i nejméně slibnou metodou jsou krémy s bělicími složkami. Při malé koncentraci účinných látek je výsledek nevýrazný, při větší zase hrozí poškození kůže a následné hojení s jizvami. U maloplošných tetování může být rychlým řešením vyříznutí obrázku.
Laser
Výhody: Nejúčinnější metoda * Nehrozí jizvy
Slabina: Jen pro tmavé pigmenty
Princip je jednoduchý, laserový paprsek „rozstřeluje“ pigmenty tetování, a ty se pak odplaví lymfou. Musíte ale počítat s opakovaným zákrokem, tetování nezmizí po jednom sezení, jen postupně bledne. Tím se samozřejmě také prodraží.
Počítat také musíte s tím, že zákrok nemusí být bezbolestný. Citlivost záleží mimo jiné na partii, odkud se odstraňuje. Přesto má oproti ostatním metodám nepopíratelné výhody, proto v nabídkách klinik drtivě převažuje.
Hojení je zdlouhavé
Po zákroku laserem je kůže oteklá a zarudlá, může drobně krvácet nebo se na ní tvoří puchýřky. Vyhojení trvá několik týdnů, pak je možné zákrok opakovat.
Po celou dobu je třeba kůži chránit před sluncem, UV paprsky mohou vést k hyperpigmentaci, kdy ošetřená partie výrazně tmavne. Opačnou poruchou je naopak ztráta většího množství pigmentu, což znamená, že oblast tetování bude nápadně světlejší než okolní kůže. Pak je třeba se s dermatologem poradit, jak dál postupovat.
Obroušení
Výhody: Odstraní i světlé pigmenty
Slabina: Tvorba jizev * Značná bolestivost
Laser dobře rozbíjí tmavé pigmenty, se světlejšími barvami si ale neumí moc poradit. Ty se do jisté míry dají odstranit jen zbroušením svrchní vrstvy kůže.
S tím se ale pojí nejen bolestivost, neboť jde o rozsáhlou ránu, ale také riziko infekce a hojení zjizvením. Výsledek je tedy nejistý, přitom hluboce uložené pigmenty mohou v kůži dál zůstat.
Tip: Pokud o tetování teprve uvažujete, vyhněte se světlým barvám a zvolte raději tradiční tmavé motivy. Kdyby vás omrzely, nebudete mít s jejich odstraněním takové potíže.
Problémem tetování je hloubka uložení pigmentů v kůži. Proto má nejlepší účinek laser, neboť jeho paprsek pronikne až do spodní vrstvy kůže.
Méně používané metody
– Diatermie funguje podobně jako laser, jen je pigmenty k rozpadu zahřívají vysokofrekvenčním proudem.
– Zmrazení dusíkem je vlastně obdobou vypalování bradavic. Kůže se na povrchu zmrazí a pak obrousí, což je spojeno s rizikem infekce a hojení s výraznějšími jizvami.
– Chirurgické vyříznutí je možné u drobných tetování. Velikost následné jizvy záleží na partii, šikovnosti operatéra i genetických předpokladech pro hojení kůže. Lidem se sklonem k výraznému jizvení se nedoporučuje.
– Roztok s kyselinou mléčnou má odstranit všechny barevné pigmenty. Nevýhodou je, že se vstříkává do kůže injekčně, přitom ho nenabízejí lékařská pracoviště, ale jen kosmetické nebo tetovací salony.