Od závěsů samozřejmě nelze čekat zázraky, zvlášť pokud netěsní okna. Jsou spíš jedním z dílků z komplexního řešení, jak doma udržet teplo. Ale pokud jsou správně vybrané, pak skutečně pomohou ušetřit za vytápění a cítit se doma komfortněji.
Zimní závěsy ze silných materiálů samy o sobě psychologicky vytvoří pocit hřejivosti. Aby co nejlépe bránily pronikání chladů do místnosti, měly by být tak dlouhé, aby se dolní okraj měkce ohýbal o podlahu.
V posledních letech se hitem staly termozávěsy, které odrážejí jak chlad, tak i horko vnikající oknem. Univerzálně využitelné ale zdaleka nejsou. Roli totiž hraje nejen materiál, ale také správné umístění závěsu.
U něj je třeba zohlednit i to, že pod oknem zpravidla bývá radiátor a tomu je třeba přizpůsobit střih.
Raději na míru
Pokud se rozhodnete pro závěsy šité na míru, ať už se do toho pustíte sami nebo to raději ponecháte na odbornících, pak budete mít především na výběr s mnohem širší nabídky materiálů, struktury a barev než u kupovaných hotových závěsů.
Snáze je pak sladíte s dalšími bytovými textiliemi a interiér bude pravděpodobně působit harmoničtěji než při zakoupení hotových závěsů.
Materiál: Vlna i polyester
* Za jeden z nejvhodnějších materiálů pro zimní závěsy je považovaná žinylka. Ačkoli jde o syntetiku, má tak hutnou prostorovou strukturu, že dobře tepelně izoluje. Vzhledem připomíná plyš a už jen tím pocitově vytváří dojem tepla.
Žinylka je těžší, ale poddajná a měkká, dobře se tvaruje. Tlumí také zvuky, hodí se tedy na okna do rušné ulice.
* Podobné vlastnosti jako žinylka má také samet, jenže u něj budete muset rozlousknout zásadní oříšek – bavlněný samet je finančně náročný, ale výborně izoluje. U polyesterového je tomu naopak.
Jeho slabší schopnost bránit únikům tepla se dá však kompenzovat podšívkou na rubové straně. Samet se skvěle hodí do interiérů v historickým stylu a dobře ladí s barevnými tapetami.
* Ještě mnohem nákladnější je vlněné sukno. Je to materiál luxusní a velice elegantní. Vedle vysoké ceny má však i další slabinu, neboť ho nelze prát, ale pouze čistit chemicky.
* Polyesterové látky určené k čalounění mohou vzhledem napodobovat vlnu, ale jsou mnohem levnější. Aby dostatečně chránily proti úniku tepla, je třeba vybrat materiál o vyšší gramáži. Jeho vlastnosti můžete také posílit podšívkou na rubové straně.
* Cenově náročnější jsou také čalounické brokáty se žakárovými vzory. Dají se ale šikovně propojit se záslovami nebo tapetapy s podobném stylu. Pro dostatečnou tepelnou izolaci bude potřeba přidat podšívku.
Problém omezením denního světla v místnosti lze řešit LED pásky instalovanými do garnýže.
Zatemňovací látky
Právě tyto textílie jsou hitem závěsů proti únikům tepla a studenému průvanu. Mají speciální strukturu tkanou ze dvou nebo tří vrstev a jejich původním účelem je zatemnit denní světlo v místnosti.
Podle stupně zatemnění se dělí do dvou kategorií, jímž odpovídá také schopnost termoizolace.
Blackout jsou látky opatřené na rubové straně vrstvou podobnou gumě, což efektivně brání průchodu světla, ale i tepla nebo chladu. Zastínit mají 90 až 100 % světla, což ovšem ne vždy odpovídá.
Proto nespoléhejte jen na označení, ale podívejte se na látku zblízka proti světlu, jak radí odborníci. Uvidíte jasně, kolik světla prochází. Také pohled na rub ukáže, nakolik materiál izoluje.
Ochranná vrstva je jasně zřetelná, což také znamená, že závěs se nedá otáčet, směrem do místnosti ho lze věšet jen lícovou stranou.
Dimout představuje slabší variantu zastínění, proto jsou tyto materiály obvykle také levnější. Zato bývají měkčí a splývavější a nabídka je mnohem bohatší.
Místo pogumování tu stínící funkci zastává prostřední vrstva z černé příze nepropouštějící světlo. Povrch těchto textilií může být hladký nebo upravený do zdobné struktury, některé jsou jednobarevné, jiné potištěné, obvykle jen z lícové strany.
Velmi příjemně působí odstíny žluté, které místnost rozzáří a zaženou chlad i pocitově. Jemnější variantou jsou tóny pískové nebo pudrově růžové.
Závěs nemusí být tmavý…
… aby dobře chránil před průvanem a únikem tepla. Hřejivější pocit z tmavých látek je pouze psychologický efekt, proto se neobávejte vybírat i mezi světlejšími materiály. U zatemňovacích závěsů najdete i řadu vzorovaných látek s bílým nebo krémovým podkladem. Působí lehce a vzdušně a skvěle se hodí i do dětského pokoje.
U oken s topným tělesem je nutné volit krátké závěsy. Dlouhé by nejen bránily ohřívání místnosti, ale navíc by vedly ke srážení vlhkosti na oknech.
Radiator je problém
Pokud nemáte podlahové topení, pak je nutné délku závěsu zkrátit, aby nezakrýval radiátor pod oknem. Zkrácený díl nad radiátorem pak lze podle dispozice okna doplnit jedním či dvěma delšími závěsy po stranách.
Pro krátký závěs je vhodné vybírat co nejsvětlejší materiál, tmavý by opticky rušivě vystupoval, pokud nemáte současně tmavě natřené stěny místnosti.
Tip: Závěsy nejlépe chrání před chladnými průvanem a úniky tepla, když dolní okraj jemně spočívá na podlaze. Pro takový efekt je třeba k naměřené délce připočítat asi 5 cm.
Pokud naopak chcete, aby se látka jen téměř dotýkala podlahy, pak 1 až 2 cm naopak odpočítejte. A ještě doporučení zkušených: Tyč nebo kolejnička nemusí být vždy ve zcela vodorovné poloze, takže je rozumné výšku změřit na několika místech.
Pokud jde o šířku, pak se doporučuje kvůli nařasení znásobit šířku okna dvěma až třemi.
Jestliže musíte pro zívěs volit navléknutí na tyč, pak ji umístěte až ke stropu, aby se co nejvíce omezil průnik chladného vzduchu. Jistějším řešením je ovšem garnýž.
Garnýž je lepší
Hutné a méně poddajné materiály závěsů si říkají o jednoduché navlečení na tyč, takže ty hotově prodávané jsou často už opatřeny kroužky. Pohodlné řešení ale nemusí být vždy to nejpraktičtější.
Pokud chcete co nejvíce omezit pronikání studeného vzduchu od okna nebo dokonce průvanu, pak je nejlepší zavěšení do kolejničky. O něco více nechává vzduch proudit závěs na tyči kryté garnýži.
V obou případech, u kolejničky i tyče, ale garnýž poslouží jako utěsnění horního okraje závěsu a místnosti bude menší pohyb vzduchu. Bez garnýže pomůže jen umístit tyč co nejvýše ke stropu a látku zavěsit pomocí tunýlku.
Tunýlek dosahující ke stropu bude chránit před protahováním, ale musíte počítat s tím, že ztíží posouvání závěsu.
Někdy se závěsy instalují také za poutka navlečená na tyči, ale to je ještě méně vhodné řešení než navlečení na kroužky na tyči, úniky tepla jsou ještě větší.