Každý, komu teče z kohoutku tvrdá voda, to dobře zná. Vodní kámen na každém kroku. Co s tím? Prostě mu nedejte šanci. Jinak nebudete dělat nic jiného, než drhnout a čistit.
Možná teď taky vidíte toho chlápka z reklamy, jak vám vnucuje drahý prostředek, který zaručeně ochrání vaši pračku a bůh ví co ještě. I malé dítě si přitom spočítá, že za chvíli vysypete z peněženky tolik, že zanesená spirála je proti tomu prkotina.
Ale ani k tomu nemusí dojít. Poradíme vám, jak zatočit s vodním kamenem a ušetřit nervy i kapsu.
Co je příčinou
Vodní kámen vzniká, pokud máme tvrdou vodu a její teplota nepřesáhne 100 °C. Základem vodního kamene je uhličitan vápenatý, který vzniká změnou rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého.
Takže až na výjimky se s ním potkáváme všichni, ať už v koupelnách nebo kuchyních, na dlaždičkách, v různých přístrojích, v potrubí, na bateriích… Chcete-li se ho zbavit, na nic nečekejte, boj s vodním kamenem vyžaduje pravidelnost.
Baterie
Odstranit vodní kámen z vodovodního kohoutku bývá těžké.
Jednou z možností je nalít ocet či citronovou šťávu nebo také roztok kyseliny citronové do plastové nádoby, nasadit ji na kohoutek zespoda tak, aby byl v octu ponořen, uvázat a počkat alespoň hodinu (některé firmy dokonce nádobku vhodnou právě k těmto účelům vyrábějí).
Pokud jste situaci nenechali zajít příliš daleko, stačí použít kus vaty namočené v kyselině citronové nebo v octě a omotat kolem znečištěného místa na baterii. Nakonec vždy baterii umyjeme čistou vodou a pořádně přitom přitlačíme na houbičku.
Poté baterii vytřeme dosucha a vyleštíme (skvěle to jde tzv. švédskou utěrkou). Celý proces samozřejmě musíte čas od času opakovat.
Dlaždičky
Pokud máte usazený vodní kámen na dlaždicích v koupelně či v kuchyni, znamená to, že byste dlaždičkám měli věnovat větší péči. Snáze se totiž vyčistí počínající usazenina než letitý nános. Povlaky špíny ve sprchách a vanách vyčistíte roztokem vody a octa.
Pokud vám vadí jeho zápach, můžete přidat citronovou šťávu, která pach neutralizuje. Směs aplikujte na daná místa, nechte 10 minut působit a poté setřete. Samozřejmě můžete podle potřeby opakovat. Ale tady opravdu platí, že nejúčinnější je prevence.
Toaleta
Častým splachováním se v toaletních mísách vytvářejí hnědé usazeniny. Pomůžete si tak, že před odchodem do práce, nebo než jdete spát, nalijete do nádrže ocet (klidně celý litr) a necháte působit.
Pak už je třeba jen toaletu pořádně vydrhnout záchodovou štětkou. Pokud je vaše mísa hodně zanesená, pak vám pomůže roztok kyseliny solné. Stačí jej nalít do mísy, nechat krátce působit a pak toaletu pořádně vydrhnout štětkou.
Tip Paní domu: Před nalitím octa můžete do mísy nasypat pro větší účinnost jedlou sodu.
Sprcha
Pokud vám sprcha stříká na všechny strany, je určitě zanesená vodním kamenem. Nejlépe uděláte, když sprchovou hlavici přes noc zabalíte do mikrotenového sáčku s octem nebo rozpuštěnou kyselinou citronovou a ráno opláchnete.
Tip Paní domu: Skleněné části sprchových koutů vyčistíme a pak udržujeme v čistotě leštidlem na karoserie aut. Nejen že se na nich neusazuje vápenec, ale voda po nich krásně stéká.
Pračka
Aby pračka dobře fungovala, je potřeba odstraňovat vodní kámen pravidelně. Chceme-li se vyhnout nákupu drahých prostředků, můžeme asi jedenkrát za měsíc nalít do bubnu pračky 0,5 litru octa a zapnout program s teplotou 90 stupňů.
Ještě jednodušší je přidávat ke každému praní do přihrádky na aviváž 2 lžíce octa. Prádlo po octu cítit nebude, ocet bude působit proti usazování kamene preventivně, a navíc má dezinfekční vlastnosti.
Varné konvice
Usazeniny v rychlovarné konvici odstraníte opravdu snadno. Stačí konvici naplnit roztokem octa a vody v poměru 50:50 a nechat projít varem. Poté konvici několikrát vypláchněte čistou vodou, dokud nezmizí zápach.
Pro jistotu v ní můžete ještě vodu povařit a vylít. Tak budete mít jistotu, že nebudete pít kyselou kávu.
Žehlička
Také už jste si žehlili oblíbené tričko a najednou se objevily fleky? Je to k vzteku, ale na vině je opět vodní kámen, který se vytvořil v nádržce na vodu. Tričko budete muset znovu vyprat, ale s žehličkou si poradíte.
Smíchejte vodu s octem v poměru 1:1 a nalijte do nádržky. Žehličku s touto směsí nechte asi pět minut napařovat a poté směs vody a octa vylijte a žehličku nechte vyschnout. Stejný postup několikrát opakujte s čistou vodou, abyste žehličku zbavili zbytků octa.
Foto: Shutterstock