Chcete méně topit a ušetřit. Pozvěte si na pomoc rodinu nebo kamarády a zateplete střechu. Když vás bude víc, práce vám půjde od ruky.
Stačí si připravit vhodný materiál a nářadí, vyměřit krokevní pole a podle něj nařezat pásy izolace. Pak už vás čeká jen trochu šroubování, lepení a těsnění. Pro maximální energetickou úsporu můžete zvolit i další izolační vrstvu a sádrokartonové desky.
Materiál a nářadí
Připravte si oboustrannou lepicí pásku a lepidlo na záhyby. Hodit se vám budou především univerzální šrouby a plsť k upevnění do krokví. Nezbytným doplňkem je i parotěsná fólie a těsnicí páska, která přijde na řadu na konci celého procesu.
Při budování izolace šikmé střechy nebudete potřebovat žádné speciální nářadí. Při práci si vystačíte pouze se základními pomůckami. Důležitými pomocníky jsou především nůž a prkno, na kterém budete moci řezat izolační materiál.
Dále budete potřebovat sponkovač a svorky, měřicí pásmo, stavební žebřík a akušroubovák. Nezapomeňte také na pracovní rukavice pro ochranu rukou.
Vyměřování a řezání
Po rozbalení izolační plsti změřte první krokevní pole, u kterého budete s prací začínat. Podle jeho rozměrů z izolační plsti odřízněte pás v odpovídající velikosti, ovšem s přídavkem 1 cm, aby bylo zateplení provedeno skutečně kvalitně.
Při řezání izolačního materiálu jej stlačte a seřízněte nožem do požadovaného rozměru podél hrany prkna. Šikovnou pomůckou jsou i značky, které se postarají o to, abyste řezali opravdu přesně.
Jakmile máte připravený přesně uříznutý pás izolačního materiálu, přitiskněte jej mezi krokve. Dbejte na vzájemné spárotěsné napojování jednotlivých pásů. Tímto způsobem postupujte až do ukončení izolace všech krokví.
Pokud nejsou krokve dostatečně hluboké, aby mezi ně bylo možné zasunout izolaci v celé její tloušťce, našroubujte na krokve přídavné latě. Díky tomu rychle získáte potřebné místo.
Jsou-li krokve kompletně izolované, přikryjte celou plochu shora dolů i napříč parotěsnou fólií.
Připevnění fólie a těsnění
K připevnění pruhů fólie na krokve použijte sponkovač a rozmisťujte je v intervalech po zhruba 10 centimetrech. Parotěsnou fólii je třeba nechat lehce prověšenou, a to přibližně 3 centimetry u každého krokevního pole.
Při sponkování nezapomeňte na přesah fólie v rozmezí 10 až 15 centimetrů. Pruhy fólie k sobě připojte oboustrannou lepicí páskou. Nalepte ji na spodní fólii v oblasti přesahu, odstraňte ochranný papír a přitiskněte na horní fólii.
Všechno musí být utěsněno i na stěnách a sloupech. Abyste zajistili toto kompletní těsnění, přilepte na stěnu těsnicí pásku. Přesahující fólii přetáhněte přítlačnou latí přes tuto pásku a pevně ji přitiskněte.
Přítlačnou lať je nyní třeba přišroubovat spolu s fólií a těsnicí páskou ke štítové stěně. Přesahující fólii odřízněte, ale hlavně ji netrhejte, abyste ji zbytečně nepoškodili.
U všech ostatních spojů potom použijte stejný postup a nakonec zkontrolujte, zda je vše skutečně odolné proti větru a zda vaše izolace spolehlivě funguje.
Sádrokarton
Jestliže chcete využívat podkroví jako obytný prostor, je vhodné na izolaci použít sádrokartonové desky, které mají dobré akustické vlastnosti, jsou lehké a při pečlivé montáži vzniká rovný povrch.
Po jejich přišroubování musíme zatmelit příčné a podélné spáry a otvory po šroubech. K tomu budeme potřebovat vhodný tmel a výztužnou lepicí pásku. S výběrem vám poradí v kterémkoliv hobby marketu nebo ve specializované drogerii.
Po zaschnutí spáry přebrousíme a můžeme stěny upravovat jakýmkoliv běžným způsobem.
Text: Eva Hořánková, Foto: Shutterstock, Honrbach.cz