Možná i ve vaší rodině dozrál čas a rozhodli jste se koupit sušičku. Tím ovšem hned nastala první starost: Jakou vybrat? Poradíme vám.
Ale než se podíváme na možnosti, zkuste si ujasnit, proč ji vlastně chcete. Důvodů může být více. Jste rozvětvená rodina a nemáte kam prádlo pověsit, nehledě na to, že v bytě překáží. Nebo máte koupelnu jak dlaň a sušák se vám tam nevejde.
Potřebujete ušetřit čas a nebaví vás žehlit. Pokud vás všechny tahle důvody vedou k uvažování o nákupu, je to logické. A ještě můžeme dodat, že prádlo bude nadýchanější, i když u některých druhů se žehlení bohužel nevyhnete. Bude ale snadnější.
Pokud máte doma alergika, je sušička také dobrou volbou.
Kam s ní?
Důležitá otázka, kterou musíte vyřešit předem. Někteří lidé ji mají v koupelně společně s pračkou, dává se do různých komor, někteří lidé mají v domě místnost určenou k praní a žehlení. V menších bytech může být i zabudovaná v kuchyňské lince.
Musíte hlavně myslet na to, že přístroj budete chtít připojit na odpad. V umístění hraje roli i to, zda se jedná o sušičku s předním nebo horním plněním. Tu s předním totiž můžete například umístit na pračku. Rozdíl je i v kapacitě.
Sušičky s předním plněním mají větší buben. Vejde se do nich až 10,5 kg prádla, kdežto do sušičky s horním plněním pouze 6 kg.
Vhodná kapacita
Malé domácnosti 6–7 kg
Čtyřčlenná rodina 8–9 kg
Velká domácnost 10 kg
Pokud máte místa opravdu málo, můžete zvážit nákup kombinované sušičky s pračkou. Vyjde to asi i levněji, ale počítejte s tím, že budete míst vyšší spotřebu energie a také to, že se může lišit kapacita praní od kapacity sušení.
Například vyperete 6 kg prádla, ale usušíte jenom 5. Takže část prádla stejně skončí na šňůře.
Kondenzační, nebo ventilační?
To jsou dva základní typy, se kterými se můžete setkat. A jaký je mezi nimi rozdíl? Liší se způsobem odvádění horkého vzduchu, ale i dalšími drobnostmi.
Ventilační
Pořizuje si je málo lidí, protože vyžadují stavební úpravy. Páru musíte vyvést mimo dům potrubím.
+ Bývají levnější.
– Nehodí se do bytu.
Kondenzační
Suší prádlo horkým vzduchem a voda je odváděna buď do odpadu, nebo do zvláštní nádobky, odkud ji musíme po sušení vylévat. Kondenzační sušičky jsou dvojí.
S topným tělesem – mají teplý a studený okruh a k ochlazení využívají chladný vzduch z okolí.
+ Suší rychle.
– Jsou energeticky náročnější.
S tepelným čerpadlem – horký vzduch se neochlazuje vzduchem z místnosti, ale nějakým chladivem, což může být i voda, ale většinou jde o plyn.
+ Využívá zbytkového tepla, a proto je energeticky úspornější.
+ Díky nižší teplotě vháněného vzduchu suší šetrněji.
– Je dražší.
– Musí se čistit filtry.
– Musí mít kolem sebe dostatek prostoru, protože když se okolní vzduch příliš oteplí, může se snížit výkon sušičky a provoz bude dražší.
Energetický štítek
Má ho každý elektrický přístroj a sušička není výjimkou. Můžete z něj získat spoustu informací.
Obr. Štítek s vysvětlivkami
Asi nejdůležitější informace pro vás bude energetická třída. Je jasné, že nejúspornější jsou A+++. Spotřebič třídy A+ obvykle spotřebuje na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují i 3 a více kWh.
Ale ani další informace nejsou zanedbatelné. Dalším důležitým údajem je i roční spotřeba energie udávaná v kilowatthodinách za 1 rok. Rozdíly mohou být velké. Pokud víte, že budete mít přístroj třeba v kuchyni, bude pro vás podstatný i údaj o hlučnosti.
Běžná úroveň hlučnosti je kolem 64 dB, skvělá je 40 dB. Podívejte se i na účinnost odstřeďování. Udává se ve třídách A až G. Jestliže chcete mít jistotu, že prádlo nebude vlhké, volte třídu A.
Funkce a programy
Sušičky jsou stále dokonalejší, a tak programů nabízejí čím dál více. Už nestačí běžné programy, které známe z praček, jako syntetika, bavlna, vlna… Možná si říkáte, že všechny nebudete potřebovat, ale mnohé z nich se naopak hodí. Samozřejmě každý výrobce to má trochu jiné, ale vyjmenujme alespoň některé.
Odložený start – přístroj se zapne, kdy se vám to hodí. Třeba tak, že sušení ukončí, až přijdete z práce.
Osvětlení bubnu – šikovné všude, kde není dostatek světla, u některých typů můžete sledovat proces sušení.
Fuzzy Logic nebo Easy Logic – sušička sama pozná množství prádla a nastaví sušicí cyklus.
ECO – nízká spotřeba
Sensitive Drying – velmi šetrné sušení.
FlexySense – senzor nastaví vlhkost i optimální teplotu.
Mix – můžete sušit oděvy z různých látek pohromadě.
Noční program – je až o 50 % tišší.
BabyProtect – ideální pro sušení dětského oblečení a oblečení pro alergiky. Zbaví prádlo všech mikroorganismů, prachu a chlupů.
TwinAir – obousměrné foukání vzduchu vysuší i nejtěžší kusy prádla.
Buben WaveActive – mají ho jen některé přístroje. Jeho povrch je zvlněný a usuší i to nejjemnější prádlo.
Steam Refresh – používá se pára, která prádlo zjemní. Takže nemusíte žehlit.
Náš tip
Program košile – většina výrobců s tímto programem tvrdí, že odpadne žehlení košil. Není to tak docela pravda. Hodně záleží na materiálu, ze kterého je košile vyrobená.
Navíc většina výrobců nedoporučuje košile sušit, pokud není možné manuálně nastavit teplotu. Mohou se totiž srazit.
Takže pokud chcete košili přece jen sušit, nastavte maximálně 40 °C. Nejvíc se této teplotě blíží program syntetika.
Co se ještě hodí
Sušicí koš – vložíte do bubnu a můžete sušit i hračky, boty, vlněné deky. Koš se totiž nepohybuje, takže se nezničí ani věci, ani buben.
Mezikus – musíte ho mít, pokud plánujete sušičku postavit na pračku. V podstatě jde o díl, do kterého se spotřebiče usadí. Může mít i vysouvací poličku, což se hodí.
Balonky do sušičky – vyrábějí se v mnoha variantách a jejich úkolem je načechrávat prádlo, takže je měkké i bez chemie. Zkrátí i dobu sušení.
I sušička potřebuje péči
Není sice nijak náročná, ale důležitá je pravidelnost.
Filtry – udržujte je čisté, čili po každém sušení byste je měli zbavit vláken a usazenin.
Kondenzační nádoba – po každém sušení ji vysušte, aby nevznikala plíseň a přístroj nezapáchal. Zápach by se přenesl na prádlo.
Co do sušičky nepatří?
Řiďte se symboly na oblečení. Na cedulce prádla je mimo dalších symbolů kruh ve čtverci. Tečky značí teplotu sušení. Čím méně teček, tím nižší teplotu při sušení je třeba použít. Pokud je kruh přeškrtnutý, prádlo se sušit nemá.
Není vhodné sušit prádlo prané s aviváží, protože zanáší filtr.
Problematická mohou být trička s potiskem. Záleží na kvalitě. Pokud je chcete přece jen sušit, obraťte je naruby. Podobné je to s flitry a korálky.
Náš tip: Nezapomeňte zatáhnout zipy, zapnout knoflíky.
Není vhodné sušit obuv s lepenou podrážkou.
Foto: Unsplash, Freepik