V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké…
Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení.
Proč už ne klasické
Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla, na druhou stranu oplývají velmi nízkou energetickou účinností. Co to znamená? Přemění totiž 92 procent přiváděné energie na teplo a jen osm procent na světlo.
Také mají velmi nízkou efektivitu, což se označuje údajem o svítivosti (lm). Jejich výraznou slabinou je i vysoká spotřeba elektrické energie (řadí se do energetické třídy G), a krátká životnost – svítí jen zhruba 1000 hodin, často ještě méně.
Kam se hodí?
Nanejvýš do svítidel, která používáme zhruba v řádu minut a v prostorách, v nichž pobýváme příležitostně. Ale jak je možné, že EU již zakázala jejich prodej, přitom se stále prodávají?
Prostě proto, že se tento zákaz obchází různými kličkami – nejčastěji je vymýšlejí prodejci.
Proč LED žárovky
Z výše uvedeného vyplývá, že byste měli všude vyměnit své světelné zdroje. Podle odborníků nejlépe za LED žárovky, které jsou úspornější a přitom silnější, navíc mají delší životnost.
Kvalitní LED žárovka vám vydrží svítit asi 35 tisíc hodin, někdy i mnohem déle. A úspora energie? Ta může být až 90 procent. „Ledky“ také mají větší účinnost (svítivost/výkon), což je asi desetkrát více než obyčejné žárovky a dvakrát více než zářivky.
A ani jim neškodí časté zapínání nebo vypínání. LED zdroje světla jsou navíc šetrné k životnímu prostředí, a jsou i bez emisí UV. A po zapnutí svítí okamžitě na plný výkon.
Halogenové nejsou špatné
Od roku 2018 se v EU nesmí prodávat neúsporné halogenové žárovky třídy C, ale prodávat se mohou halogenové žárovky s infračerveným povlakem, výplní z xenonu nebo jinými technologiemi zvyšujícími energetickou třídu.
Jsou totiž stále o několik procent úspornější než klasické žárovky (o 30 procent) a také oproti nim mají životnost třikrát delší, přičemž ji nijak neovlivňuje ani časté vypínání a zapínání. Navíc jejich světlo vytváří „teplou“ barvu, která v nás vytváří příjemný pocit.
Když zářivka, tak kompaktní
Kompaktní zářivky ještě před časem nahrazovaly žárovky. Nejde ale o „úsporné žárovky“, jak se často míní, jde o zdroj světla pracující na shodném principu jako lineární zářivka, což je osvětlení, kterým se dodnes leckde svítí, například v kancelářích.
Vyrábějí se v různých tvarech, některé napodobují klasickou žárovku, jiné mají tvar šroubovicový či válce. Ale v dnešní době jsou už na ústupu. Přesto jim nelze upřít ve srovnání s klasickými žárovkami úspornost a vyšší životnost – asi desetkrát delší.
Kam zvolit solární
Nejvíc se vám vyplatí na zahradě, pokud zde svítíte jen občas a krátce. A protože energie ze slunce je zdarma, nebudete muset platit horentní sumy za spotřebovanou elektřinu.
Tyto žárovky mají navíc výhodu v absenci kabelů a zpravidla fungují automaticky, nemusí se tedy zapínat ani vypínat. Mají totiž solární čidlo, které se sepne v době stmívání.
Tip: Pro úsporu zvolte chytré osvětlení. Můžete jej ovládat například přes mobilní aplikaci a umožní vám změnit jas a barvu světla i bez časovače. Chytré venkovní osvětlení kombinujte se senzorem pohybu.
Teplá, nebo studená
Důležitým faktorem je barva světla. Udává se v kelvinech (zkratka K) a hodnoty najdete na obalech žárovek a LED zdrojů.
Typické teploty světla LED osvětlení jsou 3000K, 4000K, 6000K a 6500K. Teplé světlo má teplotu nižší než 3300K a studené, což je denní, má větší než 5000K. Barva světla ovlivňuje náladu a pohodu lidí – studené ranní nás stimuluje k aktivitě, naopak žluté světlo podporuje produkci melatoninu, který navozuje usínání.
Víte, že klasické žárovky mívají obvykle barvu světla 2300–2900 K, díky čemuž vydávají typické tzv. „teplé“ světlo?
Co jsou lumeny?
Jde o hodnotu, která udává svítivost (světelný tok), respektive množství produkovaného světla. A označuje se jednotkou lumen (lm). Platí, že čím více lumenů, tím jasnější světlo je. Přepočet lumenů na watty je uveden na obalu světelného zdroje.
Například údaj pro klasickou žárovku se přepočítává takto: 100 wattů je zhruba 1350 lumenů.
Proč je na krabičce lux
Intenzita osvětlení se udává v luxech, což je hodnota, která vyjadřuje, kolik světla ze zdroje dopadá na 1 m2. Pro dobré podmínky ke čtení by na krabičce žárovky nebo LED mělo stát 300 až 500 luxů.
Vyšší hodnota se doporučuje pro děti, seniory a lidi s horším zrakem, zdroje mající více než 500 luxů jsou určeny pro osvětlení pracovního místa. Zjednodušeně: Pokud chcete, aby bylo něco „osvětlené“ dvakrát více, musí to mít i dvakrát více luxů.
Stmívač – ano, či ne
S nástupem moderních LED žárovek přišly na trh i produkty vybavené krokovým stmíváním, které se uvádí do chodu zpravidla stiskem vypínače. Když například stisknete vypínač jednou, žárovka svítí na 100 procent, a když dvakrát, svítí jen na polovinu výkonu.
TIP: Nakupte si LED pásky nebo LED panely – vydrží svítit až 50 tisíc hodin a jsou úspornější, protože vydávají o mnoho méně světla, a také efektivnější, protože osvětlují přímo určitou plochu.