Domů     Vitaminy: I dobrého s mírou
Vitaminy: I dobrého s mírou
29.1.2025

Staré přísloví říká, že všeho moc škodí. A to platí i v podpoře zdraví – rizika přílišného užívání vitaminů v podobě doplňků stravy to potvrzují.

Podvědomě míváme pocit, že co nám prospívá, to bychom měli tělu dopřávat v co nejhojnější míře. Jenže to je omyl. Příroda funguje spíš na principu rovnováhy a harmonie.

Jakmile je nějaké, byť prospěšné složky na jídelníčku disproporčně mnoho, hladce běžící metabolické pochody se mohou zvrhnout nežádoucím způsobem. Místo zdraví se objeví zbytečné neduhy.

Dojít k tomu může tím spíše, když se místo přirozených potravin rozhodneme pro koncentráty v podobě doplňků stravy. Podívejte se, jaké problémy mohou nastat:

Vitamin D

Popularitu mu přinesla jeho schopnost podporovat imunitní systém. Jenže jde o tukovou látku, a ty se v těle ukládají. Čím déle kapsle s vitaminem D užíváte, tím je jeho hladina v krvi vyšší.

Pak se začne projevovat jeho nežádoucí schopnost zachytávat vápník a zvyšovat příjem tohoto minerálu. Vápník je sice pro tělo nezbytný, ale když koluje v krvi v nepřirozeně vysokém množství, škodí hned několika způsoby.

Především se v podobě solí ukládá do různých orgánů, kde nemá co dělat. V ledvinách pak tvoří močové kameny, což vede ke kolikám. Zpomaluje také trávení, takže se objeví nevolnost, zvracení nebo zácpa.

Velmi nebezpečně také ovlivňuje srdeční rytmus, což může i bez jakýchkoli předchozích potíží vést k zástavě.

Tip: Pokud se obáváte, že by se vás tento problém, kterému se odborně říká hyperkalcémie, mohl týkat, vydejte se k lékaři, hladina vápníku v krvi se dá jednoduše změřit a léčit.

Vitamin A

Stejně jako vitamin D je tukovou látkou, a tak se rovněž v těle hromadí. Škody, které způsobí, ale naštěstí nejsou tak dramatické. Nepříznivě zasahuje do metabolismu kostí, což může vést k osteoporóze.

Opatrné by proto měly být s vitaminem A v podobě doplňků stravy především ženy po menopauze, u nichž se pevnost kostí současně zhoršuje hormonálně.

Při dlouhodobém předávkování se objevují také potíže se suchou kůží a zvýšeným padáním vlasů, případně častými bolestmi hlavy.

Tip: Bezpečnější je užívat beta-karoten, z nějž si tělo vitamin A vytváří, a to jen v množství, které skutečně potřebuje. Proto nehrozí předávkování.

Vitamin E

I v tomto případě jde o tuk, takže není radno překračovat doporučené dávkování. Nicméně hypervitaminóza má jen neurčité projevy, obvykle způsobuje trávicí potíže, bolesti hlavy a slabost.

Větší pozor by si ale měli dát lidé trpící zhoršenou srážlivostí krve, protože vitamin E může tento problém dále zvýraznit. U mužů se při dlouhodobém užívání o něco zvyšuje riziko rakoviny prostaty.

Vitamin B3

Celá skupina vitaminů B patří mezi látky rozpustné ve vodě, což znamená, že se v těle neukládají a přebytek se vyplavuje. K hypervizaminózám tedy za normálních okolností dochází skutečně jen při dlouhodobém překračování doporučených denních dávek přípravku.

V případě B3 by měli být opatrní pacienti, kteří užívají léky proti vysokému krevnímu tlaku, neboť přebytek tohoto vitaminu má obdobný účinek. Tlak by pak mohl poklesnout příliš výrazně a způsobit slabost, závratě a mdloby. Proto by se doplňku stravy s B3 měli vyhýbat i lidé s přirozeně nízkým tlakem.

Způsobit ale může i opakované bolesti hlavy, kožní potíže se zarudnutím a svěděním, návaly horka a v extrémním případě poškození jater.

Vitamin B6

Přebytek je sice nepravděpodobný, B6 se z těla vyplavuje, nicméně pokud k němu dojde, projeví se nejistotou při chůzi. Je to tím, že nadměrné množství B6 v krvi škodí nervům.

Naštěstí jde o přechodný problém, stačí přestat vitamin B9 užívat a nervy se vrátí do původní kondice. Užívat by ho v nadměrném množství neměli zejména cukrovkáři, protože by u nich imitoval diabetickou neuropatii.

Vitamin B9

Jako doplněk stravy se používá hlavně v těhotenství, protože je nezbytný pro správný vývoj plodu a zejména jeho míchy. V těle se neukládá, takže předávkování je velmi nepravděpodobné. Pokud už by k němu došlo, pak by zvýšilo riziko rakoviny prostaty.

Vitamin C

Ačkoli není jedovatý ani ve vyšších dávkách, představuje riziko svou kyselostí, kterou dráždí žaludeční sliznici. Může tak způsobit nevolnost, bolesti a zvracení, někdy i průjem. Mimořádně vysoké dávky dokážou vyvolávat bolesti hlavy.

Zhoršit může také onemocnění ledvin nebo tvorbu ledvinových a močových kamenů. Příliš vysoké dávky vitaminu C se nedoporučují ani lidem s poruchou metabolismu železa.

Foto: Shutterstock
Další článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko