To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti.
V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete.
Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal problém. A ten má dvě hlavní příčiny.
* Suché lupy
Jsou bílé, lehké a snadno se uvolňují. Příčinou je velmi suchá pokožka hlavy. Zčásti je taková kondice kůže vrozená, ale přidávají se další vlivy, které stav zhorší až ke zrychlené tvorbě lupů.
Bývá to velmi chladné počasí s teplotami kolem nuly a nižšími, pobyt ve vytápěných místnostech, časté fénování a také nadměrné používání šamponu nebo laku na vlasy.
Pozor: Může to být alergie
Suché lupy mohou vzniknout také jako reakce na podráždění kůže, nejčastěji vlasovou kosmetikou. Nestává se to jen u přípravků, které použijete poprvé, alergickou reakci můžete mít i na kosmetiku, která vám dříve žádné obtíže nepůsobila.
Co pomáhá?
Vlasová maska
Ideální je přípravek na suché vlasy, ale stejně dobře poslouží tělová kosmetika – tělová mléka, krémy s bambuckým máslem nebo tělové oleje. Přípravky vmasírujte do kůže ke kořínkům vlasů a nechte působit hodinu i déle.
Poté velmi jemně vypláchněte nebo šetrně umyjte, pokud je přípravek mastný. Aplikaci masky můžete opakovat před každým mytím vlasů, neboť kůže se tím zotaví.
Aloe vera
Štáva z této rostliny udržuje v pokožce vlhkost a zmírňuje napětí. Můžete ji použít v přírodní podobě, pokud rostlinu máte doma, nebo sáhnout po některém přípravku na trhu. K dostání jsou od čistého extraktu až po gely určené k hojení povrchových ranek.
Kyselina hyaluronová
Tento oblíbený kosmetický prostředek má intezivní schopnost udržet v kůži hydrataci. Můžete si pořídit sérum s čistou kyselinou hyaluronovou a vtírat ho ke kořínkům vlasů. Výhodou je, že přípravek nemastí a není třeba ho smývat.
* Mastné lupy
Mastné lupy mají žlutavou barvu a na dotyk jsou olejovitě lepkavé. Právě proto tak dobře na kůži drží a tím dále zhoršují stav, protože dráždí mazové žlázky k intenzivnější aktivitě. Tím přibyde i lupů.
Současně vzniká živná půda pro přemnožení kvasinek, které se kožním mazem živí. Kvasinky se na kůži vyskytují běžně a za normálních okolností neškodí. Jenže při přemnožení začnou dráždit kůži látkami, které vylučují. Vznikají mikrozáněty, čímž se dál zrychlí tvorba lupů.
Co pomáhá?
Tea tree olej
Je to přírodní prostředek s významným protizánětlivým účinkem. Zkuste smíchat pár kapek oleje s šetrným šamponem, nanést na vlasy, napěnit a nechat asi 5 minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou. Lze opakovat každodenně. Obdobný účinek má také olej levandulový a eukalyptový.
Citronová šťáva
Pomáhá normalizovat stav pokožky, vyrovnává její pH a brání množení kvasinek. Smíchejte 1 lžíci citronové šťávy na pastu s 5 lžícemi kokosového tuku a vetřete do kůže hlavy.
Kokosový olej tu není jen pomocnou složkou, díky vysokému obsahu kyseliny laurové působí proti kvasinkám a bakteriím. Po půlhodině opatrně smyjte. Lze opakovat každodenně.
Jablečný ocet
Podobně jako citronová šťáva obnovuje i jablečný ocet přirozený ochranný film na povrchu kůže. Ocet nejprve zřeďte vodou v poměru 1:1, pak přidejte trochu šamponu a vmasírujte do vlasů. Po 15 minutách spláchněte.
Acylpyrin
I to je spolehlivý protizánětlivý přípravek, navíc důkladně čistí pokožku hlavy. Rozdrťte dvě tablety a rozpusťte v trošce vody, přidejte malé množství šetrného šamponu, promíchejte a vmasírujte do vlasů. Nechte krátce působit a pak opláchněte vodou.
Jak se mastné lupy léčí?
Prvním krokem jsou volně prodejné šampony proti lupům. Důkladně rozpouštějí a smývají nadbytečný maz, současně obsahují složky působící proti kvasinkám.
Při silném napadení kvasinkami se dají použít až třikrát týdně, pokaždé nechat pár minut působit, pak teprve spláchnout. Zlepšení by mělo být zjevné do tří týdnů.
V komplikovanějších případech bývá příčinou lupů onemocnění zvané seborrhoea. Nejde o kvasinkovou infekci, ale původně jen o zánět kůže spojený s nadměrným maštěním.
Jenže ložiska hrubé šupinkovaté kůže, která vznikají ve vlasech, začnou využívat kvasinky k intenzivnímu množení. Léčba je složitá a vyžaduje trpělivé ošetřování kůže předepsanými přípravky.
Ty mají zmírnit zánět i kvasinkovou infekci a podpořit regeneraci kůže. Léčení trvá obvykle řadu týdnů i měsíců, přitom potíže se mohou později opět vrátit.
Foto: Shutterstock