Kuří oko se dá většinou pohodlně odstranit i podomácku. Podmínkou je ale trpělivost a šetrný postup, jinak si koledujete o větší potíže.
Je to jen malý okrsek ztluštělé kůže, přitom dokáže vyvolat nesmírnou bolest při chůzi. Příčinou je zvrdlý čep, který se utvoří ve středu kuřího oka a zanořuje se směrem dolů na kostní výstupek.
Čím je hlubší, tím víc proniká do podkožního vaziva, kudy procházejí nervy. Tlačí je proti kosti a způsobuje bolest.
Příčinou je špatná obuv
Kuří oka vznikají v místě soustavného tlaku obuvi, a to zejména na kloubech prstů nebo vyvýšeninách kostí. Mohou být i z boční strany, pokud na sebe sousední prsty v obuvi tlačí.
Nevhodná obuv je jednoznačnou příčinou těchto bolestivých změn kůže, takže ji po odstranění kuřího oka už nesmíme nosit, jinak se otlačenina během několika dní vytvoří znovu.
Sklon k tvorbě kuřích ok usnadňují deformity prstů a chodidel, v takovém případě je třeba zvláště pečlivě vybírat obuv, aby nikde netlačila. Úlevou mohou být v některých případech měkké gelové vložky, ale chrání pouze před otlaky zdola od stélky.
Odstranit co nejdříve
Kuří oko mohutní a roste, bolestivý trn obrácený směrem ke kosti dosahuje stále hlouběji. Proto čím dříve přijde zásah, tím lépe. Zákrok je u počínajícího kuřího oka také rychlejší a méne bolestivý.
Jak na to?
Osvědčenou látkou, která zatvrdlou kůži účinně změkčuje a usnadňuje její odstraňování, je kyselina acetylsalicylová. K ošetření kuřích ok se používá v zásadě ve dvou formách.
– Pohodnější jsou náplasti. Kyselinou acetylsalicylovou je napuštěný jejich střed, který se příkládá přesně na postižené místo.
Náplasti je nutné nosit celý den a postupně střídat po dobu tří až pěti dnů. Během této doby zatvrdlina natolik změkne, že půjde snadno odstranit.
– Tekuté přípravky s kyselinou acetylsalicylovou se na kuří oko nanášejí několikrát denně. Efekt mají ale obdobný jako náplasti. Účinná složka změkčuje zrohovatění a usnadňuje následné odstraňování.
Před aplikací je třeba ztvrdlou kůži jemně obrousit pemzou, aby mohl přípravek intenzivněji proniknout pod povrch.
Prospěšné jsou koupele
Pravidelné ošetření kůže chodidel je účinnou prevencí před vytvořením kuřího oka i po jeho odstranění, aby se znovu rychle nevytvořilo. Kromě změkčujících přípravků působí na zatvrdlou kůži i samotná koupel v teplé vodě.
Po koupeli zrohovatělé části chodidla odstraníme pemzou, opláchneme a naneseme hydratační krém.
Mléko s medem
Zahřejte 500 ml plnotučného mléka a rozpusťte v něm 3 lžíce medu. Dobře rozmíchejte a vlijte do koupele. Ponořte chodidla asi na 10 minut, pak zatvrdlou kůži jemně promasírujte a znovu koupejte 5 až 10 minut. Opláchněte a zatvrdliny odstraňte pilníkem nebo pemzou.
Jablečný ocet
Do teplé vody na koupel chodidel vlijte 100 ml jablečného octa. Chodidla koupejte asi 10 až 15 minut.
Tip: Místo jabečného octa se dá použít také vinný nebo citronová šťáva.
Řebříček
Spařte hrst sušené řebříčkové natě 500 ml vroucí vody a nechte louhovat. Po 15 minutách výluh sceďte a vlijte do 3 l teplé vody pro koupel. Přimíchejte 1 lžičku soli. Chodidla koupejte asi 20 minut, pak je ošetřete pemzou a krémem.
Tea tree
Do vody na koupel přidejte 10 až 15 kapek oleje tea tree. Účinně pomůže zatvrdliny změkčit. Koupel je vhodné opakovat dvakrát týdně.
Tip: Podobně účinný je také arganový olej.
Není to mozol?
Mozoly se od kuřích ok liší především tím, že nevytvářejí středový trn, který tlačí proti kostnímu výstupku nebo kloubu a způsobuje bolest.
Kožní zatvrdlina v případě mozolu také nevzniká vždy jen tlakem, ale spíš třením – typicky na nevhodném materiálu stélky nebo svrchní části obuvi. Mozoly tedy nejsou tak bolestivé, nekomplikují chůzi a méně obtěžují.
Ošetření je ale obdobné jako u kuřích ok, kůži je třeba změkčit a zatvrdliny pak odstraňovat pemzou nebo pilníkem. Na závěr pak neneste hydratační krém určený pro chodidla.
Foto: Shutterstock