Moc suchý nebo naopak moc vlhký. To jsou obvyklé problémy se vzduchem v bytě během topné sezony. Vlhký vyvětráte, ale co s tím suchým?
Suchý vzduch dráždí ke kašli a škodí imunitě, sušší sliznice dýchacích cest hůře zachycují viry, bakterie a nečistoty. Aby naše dýchací cesty a přirozená imunita optimálně fungovaly, vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 až 60 procenty.
Jenže v topném období často dýcháme vzduch, jehož nasycení vláhou odpovídá mnohdy pouhým 20 procentům. Zvýšit vlhkost vzduchu umí ale různé přístroje, kterým říkáme zvlhčovače. Je jich několik druhů a každý z nich pracuje na jiném principu.
Před nákupem si ujasněte:
* Jakou chcete technologii zvlhčování.
* Do jaké místnosti chcete zvlhčovač umístit.
Studený zvlhčovač
Jde o nejpřirozenější způsob zvlhčování vzduchu, který funguje na principu odparu vody. Ta je pak pomocí ventilátorů a přes filtr vháněna do vzduchu. Přístroj kromě toho odstraňuje nečistoty z ovzduší. Existují dva druhy tohoto typu zvlhčovačů:
Diskové využívají rotaci ve vodě, aby zvýšily přirozené odpařování, druhý typ nasává vodu do filtračních kazet, odkud ji odpařuje do okolí.
+ Tichý provoz.
+ Nízká spotřeba.
+ Vhodné využití s aromaterapií.
– Neničí alergeny.
– Nutnost měnit filtry.
Parní
Funguje na podobném principu jako varná konvice, pomocí topných tělísek ponořených ve vodě vytváří páru. Ta kromě zvlhčování současně dokáže ničit v ovzduší mikroby.
Benefitem navíc také je, že tento typ přístroje vám svým provozem zvýší teplotu místnosti, což určitě oceníte v zimě.
+ Ničí bakterie.
+ Účinný a výkonný.
– Vyšší spotřeba.
– Může popálit.
Ultrazvukový
Umí proměnit vodu na jemnou páru, kterou poté vypouští do místnosti přes ventilátor. Kapičky jsou velmi jemné, takže se lehce smísí se vzduchem. Navíc je vybaven filtrem, který zachytává minerální soli z vody.
+ Nižší spotřeba.
– Výměna demineralizačního filtru.
Zvlhčovač s technologií NanoCloud
Tato zajímavá technologie vytváří trojí ochranu: pomocí absorpčního filtru zachycuje prach i větší nečistoty a ničí až 99 procent bakterií. Voda není ohřívána, takže nehrozí opaření. Odpařovací systém zvlhčený vzduch rozprostírá po celé místnosti.
+ Ničí bakterie a nečistoty.
+ Nedochází k vlhkým skvrnám.
– Občasná výměna filtru.
Na jaké místo?
Přístroj umísťujte raději dále od nábytku, aby ho vlhkost nepoškodila. Také není vhodné jej umísťovat do blízkosti obrazů a rozhodně jej nestavte na plovoucí podlahu. Dát ho na topení? Jeví se to jako dobrý nápad, ovšem výrobci i před touto variantou varují.
Tip: Před nákupem se vyplatí sledovat parametry přístroje, jako je hlučnost a spotřeba. Nepodceňte ani výběr nádoby na vodu (nejčastěji mívá mezi 3 – 9 litry) a všímejte si i dalších funkcí.
Zajímavé funkce:
* Dálkové ovládání a automatické vypnutí. Ukončí proces v předem stanovenou dobu či při vyprázdnění nádobky, na kterou vás přístroj upozorní zvukovým signálem.
* S ionizátorem. Vyčistí vzduch od kladných iontů, jež mají negativní účinky na lidský organismus a podněcují alergie či astmata.
* S měřením vlhkosti. Měřidlo vám ukáže, jak suché či vlhké ovzduší v místnosti máte.
* Se stupni zvlhčování. Jednoduše si pomocí nich navolíte rozptyl vodní páry tak, aby vyhovovala vám, ale i místnosti, v níž působí.
* LED osvětlení. Podsvítí čirou vodní nádobu v nejrůznějších barvách.
Tip: Všímejte si při nákupu, zda má přístroj jako příslušenství potřebné filtry, které jsou nezbytné pro bezchybný provoz některých typů.
Výkon zvlhčovače
Určuje, kolik mililitrů vody přeměněných na páru unikne do prostoru během jedné hodiny. S výkonem souvisí i velikost místnosti. Čím větší prostor, tím vyššího výkonu je zapotřebí. Spotřebu přístroje určuje zase příkon, který se udává ve wattech (W). Pohybuje se nejčastěji v rozmezí 30 – 300 W.
Jsou vhodné pro děti?
Určitě. A dokonce zvlhčovač můžete umístit do pokojíku i těch nejmenších batolat, i u nich zhoršuje suchý vzduch obranyschopnost proti virům a bakteriím.
Zvlhčovače ale prospějí i astmatikům, alergikům či lidem s atopickým ekzémem, zdravým pomohou předcházet problémům dýchacích cest.