Je rozhodnuto? Konečná verze? Nerozmyslíte si to ještě? Pak je dobré se připravit. Ze všeho nejdřív si rozmyslete, jestli chcete balit sami nebo to necháte na stěhovací firmě.
Češi své bydliště, na rozdíl od Američanů, jen velmi neradi mění. Vždyť i staré české přísloví to potvrzuje. Věřte však, že dnes je lepší přestěhovat se, než vyhořet.
Protože spousta spolehlivých stěhovacích firem už nabízí tak profesionální služby, že stěhování zvládne bez stresu i ten nejzarputilejší odpůrce jakýchkoli změn.
Víte, že podle statistik představuje pro mnohé Čechy stěhování tak velkou překážku, že si ho na poslední chvíli rozmyslí a zůstanou v původním bydlišti? Je pro ně víc stresující, než ztráta partnera nebo změna zaměstnání.
Co vše nabídne firma
Rozhodli jste se, že starost se stěhováním svěříte stěhovákům? Profesionální firma k vám vyšle technika, který na místě zjistí, co vše se bude stěhovat. Podle toho doporučí velikost vozu. Dohodne termín.
Opravdu dobrá firma poskytne krabice i bublinkové folie zadarmo. Dokáže vám věci i zabalit, na krabice dát etikety s popisem, co je uvnitř. Nabídne možnost demontáže a následné montáže nábytku, nakládání i vykládku s donesením až do bytu.
A samozřejmě i následné vybalení věcí a úklid prázdných kartonů. Zajistí si i parkování na obou místech. Podle rozsahu služeb spočítá konečnou cenu a vy se již téměř o nic nestaráte.
Tip Paní domu: Některé stěhovací firmy nabízejí i možnost uskladnění potřebných věcí. Pohodlně se přestěhujete a teprve pak dorazí i nábytek a krabice.
Při zajišťování stěhovací firmy zvažte pojištění a určitě požadujte smlouvu, v níž budou uvedené všechny náležitosti, termíny, cena, ale i práva a povinnosti vás i firmy.
Chcete si balit sami?
Někomu tento typ služby vyhovuje, ale jiný má potřebu si své věci poskládat do krabic sám. V tom případě je třeba se na to dobře připravit, a to dost dlouho před termínem stěhování. Sežeňte si:
* dostatečný počet úměrně velkých pevných krabic s víkem a pevných pytlů (můžete si je u stěhovací firmy zapůjčit)
* bublinkové folie na křehké věci (ty je možné nahradit například odřezky ze skartovačky nebo slámou), speciální fixační folie, které umožňují rychle a kvalitně zabalit různé věci, elektroniku, domácí spotřebiče nebo nábytek.
* lepicí pásku (dostatečně velkou a kvalitní, aby držela)
* kvalitní popisovač
Samotné balení
Když už balíte, zařaďte do své činnosti i třídění. Vše, co nepotřebujete, dejte stranou. Jestli jste si vyčlenili dostatek času, můžete nepotřebné věci ještě nabídnout k prodeji, případně darovat známým, přátelům nebo potřebným.
Například čisté, vyžehlené a nepoškozené oblečení rádi vezmou v seniorských obchůdcích, stejně tak i různé šperky nebo domácí potřeby. Oblečení a hračky můžete dát i do speciálních kontejnerů.
Ostatní věci
skládejte do krabic a pytlů, ale vždy tak, aby je mohl unést jeden člověk. Třeba knihy váží hodně, proto jimi naplňte jen polovinu krabice. Do zbytku dejte třeba bytový textil (utěrky, ručníky, záclony…). Pro jistotu dno krabice přelepte ještě páskou.
Každou krabici hned popište (napište, co v ní je). Nakonec celou krabici přelepte znovu páskou (hlavně ve spojích a víko). Zkuste zavést přehledný systém a balte věci z jednotlivých místností spolu.
* Oblečení je vhodné dát do pytlů. Oděvy, na kterých vám hodně záleží, uložte do šatních boxů. Bytový textil do krabic. Boty do pytlů…
* Drobnosti naskládejte do krabic, ale předem si je zabalte (do fixační nebo bublinkové folie). Krabice podle potřeby vycpěte balicím papírem, aby v nich byly předměty zafixované.
* Šperky a cennosti si uložte zvlášť a jestli to jde, vezměte si je do příručního zavazadla.
* Pohotovostní krabice je taková, kterou budete potřebovat hned. Zavřete ji jako poslední a vybalte jako první. Do ní dejte nůžky, hadřík, toaletní potřeby včetně toaletního papíru, šroubovák, kleště, nožík, ale také hrníček se lžičkou a ručník.
Skříně a skříňky vyprázdněte. Police zabalte do fixační folie a položte na dno skříňky. Co jde, to odmontujte, vložte do sáčku, ten popište a přilepte páskou dovnitř skříňky. Dveře převažte nebo také obalte fixační folií, aby se při přepravě neotevřeli.
Stejně tak i šuplíky. Na hrany a rohy nábytku si můžete koupit speciální ochranu, která je buď z tvrdého kartonu nebo z měkkého pěnového materiálu, skleněné vitríny a zrcadla zabalte do bublinkové folie
Křehké předměty
* Sklo a porcelán balte jednotlivě do novin a v krabici překrývejte bublinkovou folií. Krabici vždy viditelně označte „POZOR SKLO!“
* Nádobí si raději chraňte fixační nebo bublinkovou folií. Můžete ho také zabalit do utěrek a ručníků, kterými také vycpěte krabice.
* Lustry a lampy vám budou vděčné za polystyrenový granulát, který je ochrání před rozbitím.
* Obrazy zabalte do bublinkové folie a klidně i do deky nebo závěsu.
* Rostliny v květináčích balte až nakonec. Ty menší naskládejte do plastových přepravek. Ty velké vám přepravce připevní v autě ke speciálním držákům.
* Domácí zvířátka ponechte po dobu stěhování u někoho známého a vraťte se pro ně, až budete přestěhovaní a jejich místo v novém domově bude připraveno. Zvlášť se jedná o rybičky, křečky, morčátka a podobně.
Tip Paní domu: Sepište si seznam všeho, co stěhujete (počet krabic, pytlů a přepravek, počet nábytku z jednotlivých místností). V novém bydlišti si ho postupně odškrtávejte.
Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock