Každý z nás se musí někdy vypořádat s bolestí a strádáním, smutkem či hněvem. A někteří je pociťují silněji než jiní.
Cítí je jako vlnu, která je zaplaví, a často se jim zdá, že jejich nešťastná situace nebere konce. Svírá je krutá bolest a nevědí, jak se s ní vyrovnat. Bohužel to pak mívají v životě daleko těžší než ti, kteří se dokáží ovládat.
Nevyhnou se komplikacím ve vztazích, nebývají příliš oblíbení. Ví se, že to, do jaké míry jste schopni ovládat své emoce, je dané geneticky. Ale ani tak není nic ztraceno, protože zacházet se svými emocemi se můžete naučit.
Nešťastná řešení
Jistě uhodnete, že jsou to ta, která problém jen prohloubí a v žádném případě nepomohou. Jsou to berličky, ke kterým utíkáme vždy, když si nevíme rady. Vyjmenujeme jen některé a vy si sami budete umět dosadit další.
– Mnoho času trávíte úvahami o minulých chybách a trápení.
– Zneklidňuje vás budoucnost.
– Zkoušíte se otupit alkoholem či jinými návykovými látkami.
– Poddáváte se své bolesti a smířili jste se s tím, že vedete neuspokojivý a utrápený život.
Tohle sebedestruktivní jednání vede jen k tomu, že bolest přeroste v dlouhodobé utrpení. Navíc pokud se v některé situaci rozčílíte a rozzlobíte, snadno přehlédnete, co se děje skutečně. Slyšeli jste někdy výraz být zaslepený vztekem?
Často se to stává lidem, kteří emocím podlehnou. Člověk, který se neustále kritizuje nebo je přehnaně kritický vůči situaci, je na tom stejně jako ten, který nosí v tmavé místnosti sluneční brýle.
Nepostřehne podrobnosti a nevidí vše tak, jak je to ve skutečnosti. Jakmile se rozzlobíte a pomyslíte si, že taková situace nikdy neměla nastat, přehlédnete to, že se to skutečně stalo a vy se s tím musíte nějak vyrovnat.
To, že nastalou situaci přijmete, neznamená, že s ní souhlasíte, ale přestanete obviňovat sebe nebo okolí. Díky tomu můžete objevit způsob, jak své trápení zvládnout.
Věty, které pomohou
Uvedeme několik příkladů a vy si vyberte tu, kterou byste byli ochotni použít. To vám pomůže přijímat různé okamžiky života, aniž byste je hodnotili.
– Takhle to musí být.
– Nemohu změnit to, co se už stalo.
– Bojovat proti tomu, co se stalo, je ztráta času.
– Nemá cenu bojovat proti minulosti.
Odpoutejte pozornost
Jak? Nejlépe příjemnými činnostmi. Bolestné pocity totiž někdy lépe zapomenete, když děláte něco, při čem je vám příjemně. Nečekejte ale s příjemnými chvílemi až na okamžik, kdy vás zaplaví emoce. Vlastně byste se měli snažit dělat něco příjemného každý den.
A že vás nic nenapadá? Trochu vám pomůžeme.
– Hýbejte se. O pohybu se ví, že se při něm vyplavují endorfiny, které pomáhají tlumit bolest.
– Zatelefonujte kamarádce nebo kamarádovi a popovídejte si. Ještě lepší je sebrat se a zajít na návštěvu. Nebo je pozvěte k sobě domů.
– Vydejte se na dlouhou procházku do parku nebo na nějaké příjemné místo.
– Vyjděte ven a pozorujte mraky.
– Uvařte si něco, co jste ještě nedělali, nebo si zajděte do restaurace.
– Začněte se učit cizí jazyk.
– Poslechněte si oblíbenou hudbu.
– Začněte fotografovat.
– Zajděte do knihovny.
To jsou samozřejmě jen příklady. A teď si vezměte papír a napište si pár příjemných věcí, které rádi děláte nebo jste v minulosti dělali. Uvidíte, že ač se vám ten úkol bude zdát zbytečný a budete si říkat, že stejně na nic nepřijdete, vymyslíte spoustu věcí.
Možná si i vzpomenete na něco, co jste vždycky měli rádi a nějak jste na to v průběhu života v trápení zapomněli. Najednou se budete cítit o hodně lépe.
Příklad
Sedíte doma a myslíte na to, jak jste opuštění, vracíte se ke křivdám v rodině, připadáte si nejubožejší na celém světě… A teď přijde váš připravený plán. Víte, že vám vždycky pomáhal pohyb. Oblečte se a jděte na dlouhou procházku.
Dívejte se kolem sebe, poslouchejte zpěv ptáků, pozorujte pozorně okolí. Procházka sice nesmaže bolest, ale najednou jste klidnější a smutek vás tolik nesvírá.
Soustřeďte se na někoho jiného
To je další osvědčený způsob, jak přestat myslet na svou bolest. Zase vám navrhneme pár možností a vy si buď vyberte, nebo si vymyslete nějakou vlastní.
– Udělejte něco pro druhé. Zatelefonujte starším přátelům nebo příbuzným a zeptejte se, jestli nepotřebují s něčím pomoci.
– Nabídněte svou pomoc některé dobrovolnické organizaci, útulku pro zvířata nebo domovu seniorů.
– Myslete na ty, na kterých vám záleží. Mohou to být blízcí lidé, ale také někdo, koho obdivujete. Nemusíte ho znát osobně. Máte-li jeho fotografii, noste ji u sebe, a jakmile se vás zmocní sklíčenost, představte si klidný a léčivý rozhovor s oním člověkem.
Jste-li věřící, jistě takhle dokážete mluvit s Bohem. Představujte si, co by vám řekl, kdyby byl nablízku.
Zkuste myslet na něco jiného
Lidský mozek je úžasný a rojí se v něm tisíce myšlenek. Bohužel je nedokážeme všechny ovládnout. Představte si oblíbeného hrdinu z nějakého kresleného seriálu, se všemi podrobnostmi. Zavřete oči a myslete na něj patnáct sekund.
A teď se asi 30 sekund snažte na něj nemyslet. Nejde to? Všimněte si, jak často se k němu vaše myšlenky zatoulaly. Čím více se snažíte na něj nemyslet, tím víc se váš mozek snaží si ho zapamatovat. Proto je nemožné zapomenout na něco, co se vám přihodilo.
Zbavit se emocí, které nechcete. Místo abyste se snažili nějakou vzpomínku nebo myšlenku dostat z hlavy, pokuste se ji rozptýlit jinými představami či jinými vzpomínkami.
– Vzpomeňte si na události, které byly příjemné či veselé. Zkuste si vzpomenout na co nejvíce podrobností. Co jste dělali? S kým jste byli? Co se stalo?
– Představte si, že vás chválí někdo, na kom vám záleží. Co jste udělali? Co vám říká? Proč vám na jeho názoru záleží?
– Představte si, že jste hrdina a napravujete některé minulé nebo budoucí události ze svého života. Jak byste to udělali. Co by vám řekli lidé?
Odejděte, abyste přišli na jiné myšlenky
Odchod je to nejlepší, co můžete udělat, ocitnete-li se s někým ve velmi bolestné situaci a uvědomíte si, že vás patrně zaplaví nezvladatelné emoce a všechno bude ještě horší.
Nezapomeňte, že pokud už jste ve vleku emocí, bude obtížnější uvažovat o rozumném řešení problému. Bude lepší získat čas, uklidnit se a přemýšlet o dalších krocích. Získat odstup.
Věnujte se jiným věcem
Mnozí lidé nemají čas dělat něco pro sebe nebo pro své okolí. Pokud patříte mezi ně, máte příležitost. Bolestné emoce zkuste rozptýlit nějakou činností. Třeba tím, co jste dlouho odkládali. Tady je pár příkladů.
– Ukliďte ve skříni.
– Odmrazte lednici.
– Zajděte si na masáž.
– Posekejte trávník.
– Vyleštěte boty.
– Zajděte si na manikúru.
– Přesaďte květiny.
Sami už jistě máte stovky nápadů. Vzpomeňte si na ně, až vám zase bude úzko, a napište si nějaké další.
Počítejte
Je to jednoduchá činnost, která vám pomůže soustředit se na něco jiného než na svou bolest. Zde je pár možností.
– Pohodlně se posaďte, pomalu a dlouze dýchejte a počítejte nádechy a výdechy. To vám pomůže odpoutat pozornost.
– Počítejte cokoliv jiného: Třeba zvuky, které slyšíte, kolemjedoucí auta, nebo větve stromu, na který se díváte, počet oken ve velkém domě…
Existuje spousta věcí, pomocí kterých zvládnete svou úzkost. Další rady najdete v knize M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho s názvem Emoce pod kontrolou, kterou vydalo nakladatelství Portál, www.portal.cz.
Text podle Knihy M. McKaye, J. C. Wooda a J. Brantleyho Emoce pod kontrolou nakladatelství Portál
Foto: Shutterstock