Stačí jen speciální slupovací barva na sklo a originální váza a další nádobky jsou hned na světě. Stejnou technikou se dají vyrobit i „vitrážové“ dekorace na vypínače.
Prázdné sklenice od kompotů nevyhazujte. Pořádně je očistěte od etiket a lepidla, umyjte a takto připravené si je můžete jednoduchou technikou ozdobit. Vzniknou vám moc hezké nádoby na květiny.
Nebo si do nich můžete ukládat jiné předměty – třeba vařečky, tužky, nůžky apod. Když si ve stejném dekoru vyzdobíte vypínače, budete mít pokoj hezky sladěný. A hlavně originální.
Téměř umělecké dílo
Předměty ozdobené tzv. slupovacími barvami se totiž nápadně podobají mozaikám ve stylu vitráží. Vitráže znáte například z oken v kostelích a jsou to výtvarné výplně z obvykle barevných, často i malovaných malých sklíček vsazených do olova.
Podobně vypadá také technika Tiffany. Vitráže a Tiffany jsou ale nákladné a náročné. Pomocí speciálních slupovacích barev si vyrobíte půvabné dekorace podstatně snáz a levněji.
Připravte si:
Dobře umyté a etiket zbavené sklenice od zavařenin (případné zbytky lepidla lze odstranit benzinem nebo odlakovačem) * slupovací barvy na okno * tužku * pravítko * skládací centimetr * průhlednou fólii (stačí měkké průhledné desky) * kancelářské sponky
A dáme se do díla:
1. Nejdříve si na sklenici změřte, jak velký bude obrázek. Budete-li ho dávat na kulatou sklenici, odečtěte asi 1 cm na obvodu. Při sundavání plátu z fólie a následném nanášení na sklenici se může plát trošku natáhnout a pak by se jeho konce překrývaly.
Tip Paní domu: Místo sklenic můžete použít i plastové kelímky.
2. Nakreslete si obrys plochy na papír a tužkou si sem nakreslete (nebo obkreslete) obrázek. Jestli nejste kreslířsky zdatní, můžete si namalovat geometrické obrazce nebo si nějakou předlohu vytiskněte z internetu. Na obrázek přiložte fólii a přichyťte ji svorkami.
3. Obrysy motivů obtáhněte konturou. Vedle základní černé si můžete koupit i zlatou, stříbrnou nebo bílou. Zlatá i stříbrná kontura dokáže obrázek krásně oživit, ale černá je základ. Nechte asi 1-2 hodiny uschnout.
Tip Paní domu: Prodávají se i kontury se třpytkami a flitry. Při jejich použití bude konečný vzhled obrázku velmi zajímavý.
4. Teď přijde hlavní a nejdůležitější práce, a to nanášení barev. Nebojte se je dát až téměř na vnitřní kraj kontury. Barva po ní steče a nebudete vedle ní mít „díru“ bez barvy. Také si dejte pozor na bublinky. Špendlíkem nebo jehlou je propíchněte.
Mezi jednotlivými barvami nezapomeňte vždy omýt štětec. Barvu nechte minimálně 15 hodin schnout. Že už je pořádně suchá, poznáte tak, že proti světlu je na všech místech průhledná.
Tip Paní domu: Jednotlivé barvy nemusí vždy oddělovat kontura. Dá se vytvořit „přechod“, kdy se dvě barvy nanesou vedle sebe a (třeba špejlí) se mezi nimi přejíždí sem a tam.
Nebo pouze jednou barvou přejedete jedním směrem, nebo dokola… Když si takto se špejlí pohrajete, vzniknou různé zajímavé a nevšední tvary. Můžete také do čerstvě nanesené barvy kápnout kapku jiné. Ta se v ní rozteče a efekt je kouzelný.
Přechod barev mezi sebou můžete pomocí špendlíku zajímavě propojit.
Fáze malování je hotová. Motivy nechte pořádně zaschnout.
5. Když je plát opravdu dobře suchý, přichází na řadu loupání. Provádějte ho opatrně, aby se plát neprotrhl nebo moc nenatáhl. Také pozor na to, aby se vám při sloupávání ani potom nepřilepil k sobě. Pak už nejde odlepit. Sloupnutý pás dejte na sklenici.
Nanášejte jej postupně odshora dolů nebo od jednoho rohu ke druhému a hned uhlazujte, aby se neutvořily bubliny (je to stejné, jako když nanášíte tapetu). Když se bublina podaří, nic se neděje. Stačí ji zlehka propíchnout špendlíkem. No a je hotovo!
Kam slupovací obrázky nepatří:
* Nemůžeme je použít na svícny. Teplota plamene barevnou fólii nafukuje a deformuje. Na svícny můžeme použít barvy na sklo. Nestékají, teplo jim nevadí. Anebo ještě můžete do sklenic se slupovacími motivy naaranžovat atrapu svíčky, která je na baterku.
* Sklenice se slupovacím obrázkem nesmí do myčky nádobí ani do mikrovlnky.
* Dvě „slupovačky“ by neměly být tak blízko sebe, aby se navzájem dotýkaly. Natrvalo by se k sobě slepily. Stejně tak pozor na papír, který si vitrážkový, neboť slupovací obrázek také napevno přichytí k sobě.
Vypínače na zdi můžete ozdobit úplně stejně jako vázy a dózy. Postup výroby vitrážkového slupovacího motivu je úplně stejný.
Realizace a foto: Alena Kamasová (www.fotoreporterky.cz)