Domů     Přírodní čili trochu jiné barvy na vlasy
Přírodní čili trochu jiné barvy na vlasy
1.12.2020

Ať už vás k nim přivede zvědavost nebo nežádoucí reakce na chemické barvení: Objevíte nádherné odstíny a regenerační účinky na vlasy a pokožku. Ovšem stejně jako chemické barvy mají i ty přírodní své slabiny a o těch je třeba předem vědět.

Henna je základ

Je to nejznámější a nejrozšířenější přírodní barva na vlasy a používá se jak čistá, tak ve směsi s jinými rostlinnými surovinami. Henna je populární především pro svou schopnost zesilovat slabé a jemné vlasy.

Barva čisté henny se pohybuje od zářivě měděné po tmavý mahagon. Smícháním s dalšími rostlinnými barvivy se paleta rozšiřuje na několik odstínů blond od tlumených po zlatou, odstíny hnědé i černou.

Tip: Pro pohodlnější aplikaci byly vyvinuty dokonce barvy v podobě emulze s výtažkem s henny, které se nanášejí stejně pohodlně jako chemické barvy. Jde o tzv. semi-přírodní barvy, které obsahují omezené množství určitých chemických přísad. Na našem trhu jsou v této podobě k dostání barvy značky Henna Plus.

Jak s hennou pracovat?

Henna potřebuje čas, aby se v ní barvicí pigmenty správně rozvinuly. Prášek proto zalijte vodou o teplotě 60 °C až 90 °C, dobře rozmíchejte na pastu, překryjte potravinářskou fólií a nechte stát 2 až 12 hodin.

Na podporu barvení je možné přidat citronovou šťávu nebo jablečný ocet v poměru jednoho dílu na dva díly horké vody. U tmavých odstínů se místo vody používá silný odvar čaje. Odstátou hennu je pak nutné ohřát, na vlasy se nanáší teplá.

Regenerace pro kůži i vlasy

Asi vás to překvapí, ale henna se v indické lidové medicíně používala také jako léčivá rostlina, především na žaludeční potíže a na posílení po porodu.

Působí i zevně, má mít mírné antiseptické účinky, zklidňovat kůži, urychlovat růst vlasů a působit proti lupům. Hojivé účinky na vlasovou pokožku mají i další složky přírodních barev jako heřmánek ve světlých odstínech nebo dubová kůra v hnědých odstínech.

Často bývají součástí receptury i přírodní oleje, které vlas uhlazují a hydratují.

Práškové barvy

Vzhledem připomínají hennu – je to sypký jemně mletý prášek čistě rostlinného původu. Vlasům dávají přirozený barevný nádech a zdravý lesk, posilují je a regenerují. Používají se ve směsích, základem obvykle bývá opět henna.

Tu doplňuje například ibišek, římský heřmánek, listí senny, kurkuma, kořen rebarbory, skořápky vlašských ořechů, březové listí a pro tmavé odstíny indigo. Právě u indiga je třeba opatrnosti. Může být dráždivé, proto je nutné snášenlivost barvy předem otestovat.

Aplikace práškových barev je podobná jako u henny, jistý rozdíl je u značky Khadí, která vychází z indických receptur s indigem.

To je choulostivé, takže se odstíny s vysokým podílem indiga zalévají vodou jen o teplotě 50 °C. Práškové barvy dále vyrábí Logona, Santé, Fife Fives (odstíny henny), Henné Color, Cosm’etika.

Pozor: Práškové barvy lze nanášet pouze na zdravou neporušenou kůži bez oděrek a vyrážek. Rostlinný materiál totiž přirozeně obsahuje mikroby, takže by mohlo dojít k zánětu.

Tekuté barvy

Jde o praktickou alternativu čistě práškových barev. V tekutých barvách najdete opět rostlinné pigmenty – tentokrát ve formě výtažků. Doplněny jsou látkami pečujícími a hydratujícími, především přírodními oleji.

Efekt barvení pak podporuje malá příměs neškodných chemických látek. U nás jsou tyto barvy k dostání od značek Logona a Santé.

Jen teplé odstíny

Z rostlinných barviv se dají poskládat jen teplé odstíny. Mohou být tlumené i zářivé, ale vždy půjde o teplé barvy, studené tóny se z nich vytvořit nedají. Pro ženy s chladným odstínem pleti proto přichází v úvahu jen černá nebo určité odstíny červené.

Zesvětlí?

Přírodní pigmenty nemají schopnost vlas zesvětlit, protože jen obalují vlas, ale nemění ho. Barvy světlých odstínů se proto hodí jen pro blondýny k rozzáření přirozené barvy, výsledný tón ale nebude světlejší.

Ke skutečnému zesvětlení jsou nutné chemické přísady. Ty používají značky, které vyrábějí tzv. semi-přírodní barvy.

Znamená to, že základem jsou rostlinné výtažky, které dodávají barvu, ale pro dosažení světlejšího odstínu v omezené míře používají peroxid a pomocné chemické přísady.

Ve srovnání s klasickými chemickými barvami na vlasy jsou přesto mnohem šetrnější a obsahují také přírodní regenerační látky. Na našem trhu ten typ barev představují značky Naturtint a Hairwonder.

Tip: Při nesnášenlivosti chemických barev si předem přečtěte složení, u těchto značek je dostupné i na internetu.

Přirozenost

Rostlinné pigmenty obalují zevně vlas, nepronikají dovnitř jako při chemickém barvení. I při změně odstínu se proto zachová přirozená rozmanitost tónů se světlejšími a tmavšími proudy jako na nebarvených vlasech.

Šediny jsou problém

Bílý vlas se od barevného liší strukturou svého povrchu, takže henna a další práškové barvy na něj nechytají dobře. Pigmenty vlas jen lehce pokryjí a skrz tuto lehkou barevnou vrstvu pak září bílý vlas ještě výrazněji, zvlášť v rudých odstínech.

Přirozeněji vypadá výsledek při výběhu tlumeného blond odstínu. Pokud se ale šedin chcete zbavit, pak jedinou možností jsou semi-přírodní barvy, obsahující omezené množství chemických přísad.

Tip: Na kompletně bílé vlasy lze použít přírodní barvy blond odstínů. Stačí je nanést na krátkou dobu zhruba 5 minut a vlasy získají příjemný teplý tón.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Předchozí článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během