Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha.
Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé paludárium je nenapodobitelný originál.
Jako v deštném pralese
Paludária jsou stavěna tak, aby simulovala biotop deštného pralesa. Však také v překladu z latiny je to paludal (mokřiny nebo bažiny) a koncovka arium (uzavřené v nádobě).
Proto mohou být využívána pro chov obojživelníků, ale také pro pěstování exotických rostlin. Můžete si vybrat jedno, nebo druhé, ale také obojí. Do vody ve spodní části paludária si pak nasaďte rybičky a dílo bude dokonalé.
Jakou velikost zvolit
Paludária se liší svou velikostí. Patří do skupiny vivárií, což znamená zařízení pro chov živočichů, hlavně cizokrajných. Je proto důležité uzpůsobit je přirozenému prostředí, v němž se ten který exotický živočich běžně vyskytuje.
Tip Paní domu: Jestli po paludáriu toužíte, ale sami si ho zařídit netroufáte, využijte profesionální služby a nechte si ho připravit na míru přesně podle svých představ.
Koho zde ubytujete
Než se rozhodnete, zda si vůbec paludárium pořídit, poohlédněte se po zvířátkách, pro které bude vhodným domovem. Chcete je mít doma a starat se o ně? Pak se pusťte do stavby paludária. Odborníci doporučují dát do terarijní části například:
* užovky
* exotické žabky pralesničky neboli šípové žabky (rod Dendrobates), nebo jiné druhy žabek
* mloky
* ještěrky
* kraby
* chameleony
* vodní želvy
Tip Paní domu: Pořízení obojživelníků se doporučuje spíše zkušenějším chovatelům, protože jsou náročnější na vodní i suchozemskou část.
Jaké rostlinky zvolit
Nemusíte mít žádného obojživelníka. Rozhodněte se, že si do vodní plochy pořídíte rybičky a v té terarijní pěstujte tropické rostliny. Po kterých sáhnout?
* vyzkoušejte orchideje, ale pouze tropické druhy
* nasaďte si sem masožravé rostliny
* poptejte se po speciálních vodních popínavých nebo převislých rostlinách a po liánách
* vhodné jsou i bromélie
* nezapomeňte ani na kapradiny a mechy
Tip Paní domu: Ještě než začnete své paludárium stavět, promyslete si konkrétně, kterými rostlinami ho osázíte. Protože podle toho budete tvarovat pozadí a umisťovat kůry a větve.
Péče o vodní prostředí
Zjednodušeně řečeno, je paludárium velké terárium, v němž je položeno menší akvárium. Obojí je pak spolu propojeno vnitřním vybavením (přírodními dekoracemi). Co do vody dát a co tam určitě nepatří?
* Mušle ani mořské ulity sem nedávejte. Obsahují vápník, který by zvyšoval pH vody.
* Ze stejného důvodu sem nepatří ani kameny s obsahem vápna.
* Nahraďte je speciálním akvarijním štěrkem.
* Na dno dejte kořeny. Na nich budou zvířátka odpočívat. Vybírejte pouze ty vhodné do akvária, jiné by v něm uhnívaly.
* Opatrnost je na místě i při výběru lepidla, opět sáhněte po tom, které je vhodné do akvárií. Například silikonový tmel do koupelen je jedovatý.
(Ne)zbytné doplňky
Je toho hodně, co můžete do svého paludária dát. Něco je moc důležité a nemělo by chybět, díky tomu dalšímu bude radost se na paludárium dívat a pozorovat ho. Takže, co všechno si můžete pořídit?
* vodní filtry na čištění vody
* ventilátory
* topná tělesa (s termostatem i bez něj)
* mlhovače a rosící přístroje
* světla a osvětlovací technika
* vlhkoměry
* vodopády a čerpadla na vodopády
Co je ještě třeba vědět
Jestli se v paludáriu společně sejdou rostliny i živočichové, je důležité, aby obojí měli stejné podmínky pro zdárný růst a rozmnožování.
Květiny roste a zavlažujte měkkou vodou, abyste udrželi její správné pH. Nepoužívejte klasická hnojiva, která jsou pro zvířata nebezpečná. V prodejnách akvaristiky se nabízejí speciální hnojiva pro akvarijní rostliny.
Než si je ale koupíte, ujistěte se, že jsou vhodná i pro vaše obyvatele paludária. A určitě to s hnojivy nepřehánějte.
Bezpečnost na prvním místě
Kompletně zařízené paludárium už něco váží, je opravdu těžké, a proto ho dejte na stabilní podstavec.
Zdroj: paludarium.wz.cz; akteraria.cz
Foto: Shutterstock