Domů     Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
25.10.2021

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to všichni víme, ale málokdo je připraven pohotově zasáhnout, když se skutečně něco přihodí.

Jedním z častých míst, kde se setkáme s úrazy způsobenými popálením nebo opařením, je kuchyň. Právě tady bychom měli mít po ruce pár potřebných věcí, které nám poslouží k ošetření.

Je dobré také vědět, jak preventivně úrazům předcházet a na co si v kuchyni dát pozor. Proto hned na začátku popíšeme, jak například může v kuchyni vzniknout požár.

Vzplanutí oleje na pánvi

Hořící olej na pánvi nikdy nehaste vodou! Proč? Při nalití vody do hořícího oleje dochází k jejímu odpaření a vzniklá pára vytvoří s olejem hořící emulzi.

Každá kapka vody, která se ponoří do hořícího oleje, zvětší svůj objem 1700x a následně doslova exploduje a hořící olej se rozšíří do prostoru kuchyně.

Jak postupovat?

* Vypněte vařič.

* Zamezte přístupu kyslíku k hořícímu oleji – přikryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, případně zasypte hlínou z květináče.

Porucha elektrospotřebiče

Technické závady elektrických spotřebičů mají na svědomí velké množství požárů. Proto je preventivně kontrolujte a čas od času očistěte mastné skvrny a odstraňte případné drobečky od pečiva.

Jak postupovat při doutnání nebo hoření elektrického spotřebiče?

* Okamžitě spotřebič vypojte ze zásuvky.

* Zamezte přístupu kyslíku – přikrytím dekou nebo jinými prostředky.

* Pokuste se požár uhasit vhodným hasicím přístrojem (v tomto případě práškovým).

Co se dál může stát

Požár zdaleka není jedinou situací, při které můžeme dojít k úrazu popálením. Častěji se nám nepříjemná událost přihodí při vaření. Zvlášť nutné je hlídat děti.

Snadno na sebe zvrhnou hrnec, konvici nebo jen šálek s vařicí tekutinou – polévkou, vodou, čajem, kávou… Pozor si musíme dát i na páru, která také může způsobit bolestivé poranění. Další nepříjemný úraz může způsobit i elektrický proud nebo chemikálie.

Ať se jedná o popáleninu nebo opařeninu, první pomoc je při obou těchto úrazech stejná.

Jak pomoci

* Ze všeho nejdříve je nutné okamžitě odstranit od postiženého zdroj tepla.

* Ze zasažených míst opatrně sejměte oděvy a šperky. Hlavně prsteny a náramky, protože popáleniny otékají a následné sundání je obtížné. Jestliže jsou ale oděvy k popálené kůži pevně přilnuty, nestrhávejte je.

* Nejdůležitějším úkonem je chlazení popálenin. Pokud je nechladíte, teplo se šíří dál a rozsah a hloubka poškození se zvětšuje. Chlaďte do té doby, dokud chlazení přináší úlevu od bolesti. Optimální je tekoucí voda nebo sprcha. Teplota vody by neměla být nižší než 8 ºC a proud vody by neměl být prudký.

* Po zchlazení zakryjte popáleninu obvazem. Dbejte na to, aby byl absolutně sterilní, popálená kůže je velmi náchylná na infekci. Proto se jí také dotýkejte co nejméně, nejlépe vůbec.

* Na postižené místo kromě vody nic nepřikládejte. Nikdy popálené plochy ničím nemažte, ani nezasypávejte. Puchýře nepropichujte. Nepoužívejte k chlazení ani led, ten poškození ještě zhoršuje.

* Při zasažení chemikáliemi omyjte postiženou část mýdlem a pak dlouze oplachujte větším množstvím tekoucí vody. Zaměřte se hlavně na zasažené oči.

* Důležité je zabránit podchlazení, proto postiženého přikryjte.

* Při větším rozsahu okamžitě přivolejte lékařskou pomoc – čas tady hraje obrovskou roli. Pokud voláte záchranku, nedávejte postiženému nic pít ani jíst.

Ani menší rány byste neměli nechat bez lékařského ošetření, jděte k němu co nejdříve, nejpozději hned druhý den po úraze.

Péče o jizvy

Popáleniny můžou být buď povrchní, nebo hluboké. Ty první se zahojí bez následků do 14 dnů a nezanechají po sobě žádné stopy. Ty hluboké ale dovedou pěkně potrápit. Prvotním ošetřením ani případnou transplantací kůže péče o ně zdaleka nekončí.

Po těchto úrazech totiž zůstávají nehezké jizvy. Změny v hojení jsou pozvolné, trvají hodně dlouho a stojí určitou námahu a vytrvalost. Ale poctivá péče o popálená místa se vyplatí.

Co na jizvy platí?

* Místo koupele ve vaně je lepší sprchování, a to minimálně jednou denně vlažnou vodou a jemným mýdlem s neutrálním pH (nejlépe dětským).

* Plochy je třeba promazávat minimálně dvakrát až třikrát denně. Používají se neutrální a co nejméně alergizující masti a krémy, které mají obsah vody více než 50 procent objemu. Je dobré přípravky střídat.

* Čerstvě zahojená místa jsou křehká a náchylná k mechanickému poškození. Proto je vhodné nosit bavlněné prádlo.

* Jizvy nemají rády sluníčko. Alespoň 2 roky by ho neměly vůbec spatřit.

* Babské rady doporučovaly na jizvy vepřové sádlo. Lékaři ale nesouhlasí. Alergizuje pokožku a neproniká do hloubky plochy.

* Výborně na jizvy působí laserové ošetření, nejlépe v místě, kde mají ošetřující lékaři dostatečné zkušenosti s jizvami od popálení.

* Obrovským kamarádem, který dokáže jizvy krásně zvládat, jsou tzv. tlakové masáže. Minimálně 2-3krát denně se místo jizvy stlačí špičkou prstu po dobu asi 30 vteřin. Správné je to tehdy, když přitom dojde ke krátkodobému odbarvení jizvy.

Pak se prst posune o šířku dále a opakuje se stejná technika – tak se postupuje po celé ploše jizvy, a to vždy od okraje jizvy směrem k srdci.

Zdroj: skoleniprvnipomoci.cz, leták Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady, publikace Hasičská kuchařka (kpt. Ing. Ivana Svitáková), Foto: Freepik, Shutterstock, PX FUEL

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan