Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to všichni víme, ale málokdo je připraven pohotově zasáhnout, když se skutečně něco přihodí.

Jedním z častých míst, kde se setkáme s úrazy způsobenými popálením nebo opařením, je kuchyň. Právě tady bychom měli mít po ruce pár potřebných věcí, které nám poslouží k ošetření. Je dobré také vědět, jak preventivně úrazům předcházet a na co si v kuchyni dát pozor. Proto hned na začátku popíšeme, jak například může v kuchyni vzniknout požár.

Vzplanutí oleje na pánvi

Hořící olej na pánvi nikdy nehaste vodou! Proč? Při nalití vody do hořícího oleje dochází k jejímu odpaření a vzniklá pára vytvoří s olejem hořící emulzi. Každá kapka vody, která se ponoří do hořícího oleje, zvětší svůj objem 1700x a následně doslova exploduje a hořící olej se rozšíří do prostoru kuchyně.

Jak postupovat?

* Vypněte vařič.

* Zamezte přístupu kyslíku k hořícímu oleji – přikryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, případně zasypte hlínou z květináče.

Porucha elektrospotřebiče

Technické závady elektrických spotřebičů mají na svědomí velké množství požárů. Proto je preventivně kontrolujte a čas od času očistěte mastné skvrny a odstraňte případné drobečky od pečiva.

Jak postupovat při doutnání nebo hoření elektrického spotřebiče?

* Okamžitě spotřebič vypojte ze zásuvky.

* Zamezte přístupu kyslíku – přikrytím dekou nebo jinými prostředky.

* Pokuste se požár uhasit vhodným hasicím přístrojem (v tomto případě práškovým).

Co se dál může stát

Požár zdaleka není jedinou situací, při které můžeme dojít k úrazu popálením. Častěji se nám nepříjemná událost přihodí při vaření. Zvlášť nutné je hlídat děti. Snadno na sebe zvrhnou hrnec, konvici nebo jen šálek s vařicí tekutinou – polévkou, vodou, čajem, kávou… Pozor si musíme dát i na páru, která také může způsobit bolestivé poranění.

Další nepříjemný úraz může způsobit i elektrický proud nebo chemikálie.

Ať se jedná o popáleninu nebo opařeninu, první pomoc je při obou těchto úrazech stejná.

Jak pomoci

* Ze všeho nejdříve je nutné okamžitě odstranit od postiženého zdroj tepla.

* Ze zasažených míst opatrně sejměte oděvy a šperky. Hlavně prsteny a náramky, protože popáleniny otékají a následné sundání je obtížné. Jestliže jsou ale oděvy k popálené kůži pevně přilnuty, nestrhávejte je.

* Nejdůležitějším úkonem je chlazení popálenin. Pokud je nechladíte, teplo se šíří dál a rozsah a hloubka poškození se zvětšuje. Chlaďte do té doby, dokud chlazení přináší úlevu od bolesti. Optimální je tekoucí voda nebo sprcha. Teplota vody by neměla být nižší než 8 ºC a proud vody by neměl být prudký.

* Po zchlazení zakryjte popáleninu obvazem. Dbejte na to, aby byl absolutně sterilní, popálená kůže je velmi náchylná na infekci. Proto se jí také dotýkejte co nejméně, nejlépe vůbec.

* Na postižené místo kromě vody nic nepřikládejte. Nikdy popálené plochy ničím nemažte, ani nezasypávejte. Puchýře nepropichujte. Nepoužívejte k chlazení ani led, ten poškození ještě zhoršuje.

* Při zasažení chemikáliemi omyjte postiženou část mýdlem a pak dlouze oplachujte větším množstvím tekoucí vody. Zaměřte se hlavně na zasažené oči.

* Důležité je zabránit podchlazení, proto postiženého přikryjte.

* Při větším rozsahu okamžitě přivolejte lékařskou pomoc – čas tady hraje obrovskou roli. Pokud voláte záchranku, nedávejte postiženému nic pít ani jíst. Ani menší rány byste neměli nechat bez lékařského ošetření, jděte k němu co nejdříve, nejpozději hned druhý den po úraze.

Péče o jizvy

Popáleniny můžou být buď povrchní, nebo hluboké. Ty první se zahojí bez následků do 14 dnů a nezanechají po sobě žádné stopy. Ty hluboké ale dovedou pěkně potrápit. Prvotním ošetřením ani případnou transplantací kůže péče o ně zdaleka nekončí. Po těchto úrazech totiž zůstávají nehezké jizvy. Změny v hojení jsou pozvolné, trvají hodně dlouho a stojí určitou námahu a vytrvalost.

Ale poctivá péče o popálená místa se vyplatí.

Co na jizvy platí?

* Místo koupele ve vaně je lepší sprchování, a to minimálně jednou denně vlažnou vodou a jemným mýdlem s neutrálním pH (nejlépe dětským).

* Plochy je třeba promazávat minimálně dvakrát až třikrát denně. Používají se neutrální a co nejméně alergizující masti a krémy, které mají obsah vody více než 50 procent objemu. Je dobré přípravky střídat.

* Čerstvě zahojená místa jsou křehká a náchylná k mechanickému poškození. Proto je vhodné nosit bavlněné prádlo.

* Jizvy nemají rády sluníčko. Alespoň 2 roky by ho neměly vůbec spatřit.

* Babské rady doporučovaly na jizvy vepřové sádlo. Lékaři ale nesouhlasí. Alergizuje pokožku a neproniká do hloubky plochy.

* Výborně na jizvy působí laserové ošetření, nejlépe v místě, kde mají ošetřující lékaři dostatečné zkušenosti s jizvami od popálení.

* Obrovským kamarádem, který dokáže jizvy krásně zvládat, jsou tzv. tlakové masáže. Minimálně 2-3krát denně se místo jizvy stlačí špičkou prstu po dobu asi 30 vteřin. Správné je to tehdy, když přitom dojde ke krátkodobému odbarvení jizvy.

Pak se prst posune o šířku dále a opakuje se stejná technika – tak se postupuje po celé ploše jizvy, a to vždy od okraje jizvy směrem k srdci.

Zdroj: skoleniprvnipomoci.cz, leták Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady, publikace Hasičská kuchařka (kpt. Ing. Ivana Svitáková), Foto: Freepik, Shutterstock, PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Slavnostní otevření nového dětského hřiště Emilův lesní svět u Stezky korunami stromů Krkonoše
epochaplus.cz

Slavnostní otevření nového dětského...

Stezka korunami stromů Krkonoše pro své návštěvníky...
Montblanc Haus: Místo stvořené pro inspiraci ke psaní
iluxus.cz

Montblanc Haus: Místo...

Montblanc otevřel brány Montblanc Haus, místa, jež vypráví...
Vysoký tlak v plicích ohrožuje tisíce Čechů
21stoleti.cz

Vysoký tlak v plicích ohrožuje...

Jste bez dechu a cítíte bolest na hrudi po...
Zdravý rebarborový koláč s kokosem
tisicereceptu.cz

Zdravý rebarborový koláč s...

Vyzkoušejte koláč ve zdravější...
Pochopila jsem, že jistého nemá člověk nic!
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že jistého...

Do svého tichého a neprůbojného...
Místo svatby hrozí rozchod?
nasehvezdy.cz

Místo svatby hrozí rozchod?

Na pohled skvělá, a hlavně...
Komfort a elegance chaise longue
rezidenceonline.cz

Komfort a elegance chaise...

Jak dokládají staré fresky, ve své subtilní formě...
Na kontrolu očí choďte pravidelně
epochalnisvet.cz

Na kontrolu očí choďte...

Většina z nás dříve či později kvůli zraku...
Kdo skutečně zemřel na kříži? Historické rukopisy tvrdí, že to nebyl Ježíš!
enigmaplus.cz

Kdo skutečně zemřel na kříži?...

Ježíš na Golgotu v den, kdy se začala psát jedna z...
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz

Jestřabí: Jurkovičova perla...

Postranní rozvinutá křídla,...
Marně čeká na žádost o ruku
nasehvezdy.cz

Marně čeká na žádost o ruku

Herečku Anetu...
Uživatelů tabákových alternativ přibývá
epochaplus.cz

Uživatelů tabákových...

Namísto hořící cigarety nahřívaný tabák nebo elektronická cigareta –...
0 shares