Domů     Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
25.10.2021

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to všichni víme, ale málokdo je připraven pohotově zasáhnout, když se skutečně něco přihodí.

Jedním z častých míst, kde se setkáme s úrazy způsobenými popálením nebo opařením, je kuchyň. Právě tady bychom měli mít po ruce pár potřebných věcí, které nám poslouží k ošetření.

Je dobré také vědět, jak preventivně úrazům předcházet a na co si v kuchyni dát pozor. Proto hned na začátku popíšeme, jak například může v kuchyni vzniknout požár.

Vzplanutí oleje na pánvi

Hořící olej na pánvi nikdy nehaste vodou! Proč? Při nalití vody do hořícího oleje dochází k jejímu odpaření a vzniklá pára vytvoří s olejem hořící emulzi.

Každá kapka vody, která se ponoří do hořícího oleje, zvětší svůj objem 1700x a následně doslova exploduje a hořící olej se rozšíří do prostoru kuchyně.

Jak postupovat?

* Vypněte vařič.

* Zamezte přístupu kyslíku k hořícímu oleji – přikryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, případně zasypte hlínou z květináče.

Porucha elektrospotřebiče

Technické závady elektrických spotřebičů mají na svědomí velké množství požárů. Proto je preventivně kontrolujte a čas od času očistěte mastné skvrny a odstraňte případné drobečky od pečiva.

Jak postupovat při doutnání nebo hoření elektrického spotřebiče?

* Okamžitě spotřebič vypojte ze zásuvky.

* Zamezte přístupu kyslíku – přikrytím dekou nebo jinými prostředky.

* Pokuste se požár uhasit vhodným hasicím přístrojem (v tomto případě práškovým).

Co se dál může stát

Požár zdaleka není jedinou situací, při které můžeme dojít k úrazu popálením. Častěji se nám nepříjemná událost přihodí při vaření. Zvlášť nutné je hlídat děti.

Snadno na sebe zvrhnou hrnec, konvici nebo jen šálek s vařicí tekutinou – polévkou, vodou, čajem, kávou… Pozor si musíme dát i na páru, která také může způsobit bolestivé poranění. Další nepříjemný úraz může způsobit i elektrický proud nebo chemikálie.

Ať se jedná o popáleninu nebo opařeninu, první pomoc je při obou těchto úrazech stejná.

Jak pomoci

* Ze všeho nejdříve je nutné okamžitě odstranit od postiženého zdroj tepla.

* Ze zasažených míst opatrně sejměte oděvy a šperky. Hlavně prsteny a náramky, protože popáleniny otékají a následné sundání je obtížné. Jestliže jsou ale oděvy k popálené kůži pevně přilnuty, nestrhávejte je.

* Nejdůležitějším úkonem je chlazení popálenin. Pokud je nechladíte, teplo se šíří dál a rozsah a hloubka poškození se zvětšuje. Chlaďte do té doby, dokud chlazení přináší úlevu od bolesti. Optimální je tekoucí voda nebo sprcha. Teplota vody by neměla být nižší než 8 ºC a proud vody by neměl být prudký.

* Po zchlazení zakryjte popáleninu obvazem. Dbejte na to, aby byl absolutně sterilní, popálená kůže je velmi náchylná na infekci. Proto se jí také dotýkejte co nejméně, nejlépe vůbec.

* Na postižené místo kromě vody nic nepřikládejte. Nikdy popálené plochy ničím nemažte, ani nezasypávejte. Puchýře nepropichujte. Nepoužívejte k chlazení ani led, ten poškození ještě zhoršuje.

* Při zasažení chemikáliemi omyjte postiženou část mýdlem a pak dlouze oplachujte větším množstvím tekoucí vody. Zaměřte se hlavně na zasažené oči.

* Důležité je zabránit podchlazení, proto postiženého přikryjte.

* Při větším rozsahu okamžitě přivolejte lékařskou pomoc – čas tady hraje obrovskou roli. Pokud voláte záchranku, nedávejte postiženému nic pít ani jíst.

Ani menší rány byste neměli nechat bez lékařského ošetření, jděte k němu co nejdříve, nejpozději hned druhý den po úraze.

Péče o jizvy

Popáleniny můžou být buď povrchní, nebo hluboké. Ty první se zahojí bez následků do 14 dnů a nezanechají po sobě žádné stopy. Ty hluboké ale dovedou pěkně potrápit. Prvotním ošetřením ani případnou transplantací kůže péče o ně zdaleka nekončí.

Po těchto úrazech totiž zůstávají nehezké jizvy. Změny v hojení jsou pozvolné, trvají hodně dlouho a stojí určitou námahu a vytrvalost. Ale poctivá péče o popálená místa se vyplatí.

Co na jizvy platí?

* Místo koupele ve vaně je lepší sprchování, a to minimálně jednou denně vlažnou vodou a jemným mýdlem s neutrálním pH (nejlépe dětským).

* Plochy je třeba promazávat minimálně dvakrát až třikrát denně. Používají se neutrální a co nejméně alergizující masti a krémy, které mají obsah vody více než 50 procent objemu. Je dobré přípravky střídat.

* Čerstvě zahojená místa jsou křehká a náchylná k mechanickému poškození. Proto je vhodné nosit bavlněné prádlo.

* Jizvy nemají rády sluníčko. Alespoň 2 roky by ho neměly vůbec spatřit.

* Babské rady doporučovaly na jizvy vepřové sádlo. Lékaři ale nesouhlasí. Alergizuje pokožku a neproniká do hloubky plochy.

* Výborně na jizvy působí laserové ošetření, nejlépe v místě, kde mají ošetřující lékaři dostatečné zkušenosti s jizvami od popálení.

* Obrovským kamarádem, který dokáže jizvy krásně zvládat, jsou tzv. tlakové masáže. Minimálně 2-3krát denně se místo jizvy stlačí špičkou prstu po dobu asi 30 vteřin. Správné je to tehdy, když přitom dojde ke krátkodobému odbarvení jizvy.

Pak se prst posune o šířku dále a opakuje se stejná technika – tak se postupuje po celé ploše jizvy, a to vždy od okraje jizvy směrem k srdci.

Zdroj: skoleniprvnipomoci.cz, leták Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady, publikace Hasičská kuchařka (kpt. Ing. Ivana Svitáková), Foto: Freepik, Shutterstock, PX FUEL

reklama
Související články
28.9.2023
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy. Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
reklama
Šikovné tipy
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!