Domů     Pohyb kloubům prospívá
Pohyb kloubům prospívá
7.2.2025

Že je zdravý, o tom už bylo řečeno snad vše. Jenže pokud máte potíže s klouby, mohou vám radost z pohybu kazit bolesti, a proto se jakékoliv aktivitě spíš vyhýbáte.

To ale není vůbec dobře a dostáváte se do začarovaného kruhu. Přiměřená aktivita totiž prospívá nejen celkovému zdraví, ale i kloubům.

Podle ortopeda MUDr. Róberta Pitucha pravidelný pohyb podporuje tvorbou kloubní tekutiny, a navíc pravidelné procvičování svalů pomáhá jejich stabilitě. Je tu však jedno ale. Sportovní aktivita nesmí být nárazová ani přehnaná, protože pak má spíš opačný efekt.

Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a opotřebením kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu. Jaké sporty jsou tedy vhodné?

Jóga pro všechny

Má tu výhodu, že ji mohou cvičit lidé jakéhokoliv věku i fyzické kondice, senioři i lidé s nadváhou a právě i ti, kteří mají problémy s klouby.

Při cvičení se střídá zatížení i regenerace, posiluje se hluboké svalstvo, včetně toho kolem páteře, zařazují se balanční cviky, které vedou mimo jiné ke správnému držení těla.

Důležité je vybírat takové cviky, které odpovídají vašim schopnostem, nikdy byste neměli chodit za hranice svých možností nebo nácvik uspěchat.

Pokud jste jógu dosud nezkoušeli, je ideální začít pod vedením zkušeného cvičitele, díky kterému se vyvarujete špatného provedení cviků.

S běháním opatrně

Pravidelný jogging je stále populárnější a městské parky i lesní stezky se v posledních letech zaplnily nadšenými běžci. Jenže běhání není pro každého. Například při nadváze může docházet k přetížení nosných kloubů a jejich rychlejšímu opotřebení.

Ve věku kolem 50 let se také regenerační schopnost kloubu postupně snižuje, a pokud už nějaké potíže máte, není pro vás běhání vhodné. V takovém případě je lékaři radí nahradit spíše jízdou na kole či delší chůzí.

Pokud se běhání přesto nehodláte vzdát, začínejte pozvolna. Vybírejte si kratší vzdálenosti a pomalejší tempo. Teprve po nějaké době můžete začít přidávat. Důležitá je správná technika, nezapomeňte na protažení před a po sportování.

Vyplatí se nešetřit na dobrých botách. Existují specializované prodejny, kde vám podle vyšetření stylu chůze a běhu doporučí konkrétní typ, eventuálně i s individuální vložkou.

Na kole i po operaci

Zejména při vyšší tělesné váze a také věku je jízda na kole vhodnější než běh, protože zatížení nosných kloubů je při ní nižší. Pomáhá procvičovat nejenom svaly dolních končetin a trupu, ale je prospěšná i jako cvičení, které podporuje kardiovaskulární systém.

Často je doporučována po úrazech a operacích kolen. Tehdy totiž většinou dojde k atrofii svalstva a omezení pohybu a jízda na kole pomáhá upravit svalové napětí, zvětšit rozsah pohybu a obnovit metabolismus kloubu.

Musí se ovšem správně nastavit podle individuálních potřeb, protože každá operace je jiná, a i proto je potřeba dávky konzultovat s lékařem.

Raději na rotopedu?

Je vítanou alternativou jízdy na kole zejména v zimě a při špatném počasí. Má tu výhodu, že si na něm můžete nastavit přesnou zátěž i čas. Ale i na něm musíte dodržet určitá pravidla. Sedlo má ve stoji dosahovat cca do výše kyčelního kloubu.

Při sedu nesmíte vysazovat nebo podsazovat pánev a sedět tak, aby páteř byla napřímená. Neměli byste se hrbit nebo naopak zaklánět hlavu či zvedat ramena k uším. To souvisí se správně nastavenou výší a vzdáleností madel.

Zátěž volte zpočátku nízkou a dávejte pozor, aby se páteř při šlapání do pedálů nevychylovala do strany ani se jinak neprohýbala. Začněte mírným rozšlapáním s malou zátěží na 5 minut, aby se tělo zahřálo.

Poté si mírně zvyšte odpor a šlapejte 20–40 minut, posledních 5 minut cvičení opět odpor uberte a pozvolna šlapejte do zklidnění.

Plavání je šetrné

Podobně jako běh je plavání aerobní aktivitou, ale díky vodě, která tělo nadnáší, nedochází k takové zátěži kloubů jako na suchu. Protože ale voda klade odpor, musíte vynaložit více síly k jeho překonávání.

Toho využívá také takzvaný aqua aerobic, tedy cvičení ve vodě. Jelikož při něm nedochází k otřesům a nárazům, lze je provozovat, i když máte nadváhu, protože klouby nejsou tolik zatěžovány.

Pokud zvolíte obyčejné plavání, soustřeďte se na správné provedení a dejte pozor na některé chyby. Při plavání ve stylu prsa s hlavou nad vodou dochází k záklonu a přetížení krční páteře.

Také při plavání kraulu mějte páteř v rovině, nadechujte se po každém druhém či třetím tempu a vždy střídavě na obě strany, abyste jednu ze stran nepřetěžovali. I u tohoto sportu zkrátka platí, že má-li být k užitku, je zapotřebí jej provádět správným způsobem.

Hole odlehčují

Chůze se speciálními holemi už dávno není žádnou novinkou nebo módním výstřelkem. Provozují ji lidé všech věkových kategorií jak v přírodě, tak v městských parcích.

Hodí se nejen pro toho, kdo potřebuje zlepšit kondici nebo alespoň trochu rozhýbat tělo po sedavém zaměstnání, ale i pro lidi, kteří mají potíže s pohybovým ústrojím.

Hůlky totiž pomáhají se správným držením těla i rytmem kroků a pomáhají snížit zatížení kloubů. I tady platí, že byste si měli pořídit kvalitní ortopedickou obuv, ideálně ve zdravotnických potřebách, anebo si pořiďte alespoň ortopedické vložky. Správné postavení nohy ovlivňuje i celý pohybový aparát, kloub nevyjímaje.

Protažení je důležité

Pro správné fungování kloubů je velmi důležitá stabilita, kterou zajišťují vazy a svaly, jež kloub obklopují. Je potřeba se o ně také postarat.

Rozhodně nezapomeňte před jakoukoliv sportovní aktivitou svaly na zátěž připravit, tedy zahřát je a protáhnout, aby pak při pohybu nedošlo k jejich nerovnoměrnému zatížení a ztrátě správné funkce.

Ať už si vyberete jakýkoliv pohyb, naučte se své tělo poslouchat. Rozhodně tělo zatěžujte postupně, v kloubech nesmíte cítit nepříjemné pocity a ostrou bolestivost.

Také po skončení pohybové aktivity, ještě když jsou svaly zahřáté, byste se měli věnovat jejich poctivému protažení. A velmi důležité je nikdy nepřeceňovat své síly.

Není jedno, co jíte

A určitě není jedno, kolik vážíte. I mírná nadváha totiž znamená pro klouby zbytečnou zátěž. Je tedy jistě vhodné nastavit správný jídelníček a vyškrtnout z něj tučné potraviny, smažená jídla, sladkosti či sladké nápoje.

Naopak zařaďte více ovoce a zeleniny, ryb, libového masa či luštěnin. A nezapomínejte na koření. Podle některých výzkumů pomáhá při bolavých kloubech kurkuma a zázvor. Z nápojů se doporučuje zejména zelený čaj.

Foto: Shutterstock
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během