Domů     Rozsviťte perníkovou vesničku
Rozsviťte perníkovou vesničku
od 19.12.2022

Už první adventní neděli byste měli mít postavenou svou perníkovou vesničku. Netroufáte si na takové množství perníčků? Tak si udělejte aspoň jednu chaloupku. Nebo pár perníčků na stromeček.

Proč se pustit do pečení perníčků? Odpověď je jednoduchá – protože krásně provoní celý byt, protože je to kouzelná vánoční dekorace a protože vám navodí tu správnou atmosféru a přinesou radost. Už teď začněte shánět suroviny a pusťte se do pečení.

A nebojte se, vlastně musíte zvládnout jen tři kroky – připravit dobré těsto, vykrojit díly, které k sobě padnou, a připravit dobrou polevu, která vše dokonale spojí k sobě. No a závěr už je jen o fantazii a kreativitě, s jakou budete tu svou chaloupku zdobit.

reklama

Tip Paní domu: Chaloupky, které upečete sami, možná nebudou tak perfektní a dokonalé, ale udělají vám mnohem víc radosti, protože budou „vaše“.

Nejdříve perníčky

Možná jste ještě žádnou vlastní chaloupku nepekli. Nejdříve si proto naplánujte, jak by měla být velká a zda bude jedna, nebo se hned s odvahou pustíte do celé vesničky. Na internetu najdete spoustu šablon, nebo si je můžete vyrobit i sami.

Nebo se klidně (a hlavně odvážně) pusťte do chaloupky jen tak, od oka a bez šablony. Aspoň bude originální.

Těsto

Už jste pekli malé perníčky? Máte své vyzkoušené těsto? Tak ho klidně použijte i na chaloupku. A jestli ještě žádné vyzkoušené nemáte, raději se poptejte mezi známými a v rodině.

reklama

Je to větší jistota, než sáhnout po anonymním receptu z časopisu, který nemáte ověřený a u kterého nevíte, co od něj můžete čekat. Můžete vyzkoušet i náš – zaručeně osvědčený, i když trochu netradiční recept na těsto ze žitné mouky. Neroztéká se a dobře drží tvar.

Tip na těsto ze žitné mouky

300 g žitné chlebové mouky * 1/2 prášku do pečiva * 180 g cukru moučka * 60 g ohřátého medu * 1 vejce * pomerančová a citronová kůra * lžíce perníkového koření

1) Vše zpracovat na vále, pokud se těsto drobí, lze přikápnout trochu vody.

2) Těsto zabalit do fólie a nechat odpočinout do druhého dne, dále se pracuje jako s každým jiným těstem.

Na chaloupku rozměru 22x20x20 cm + ploty a figurky je potřeba asi tři dávky.

Poleva

V tomto případě je to jednoduché. Recept je jen jeden, ale když si suroviny připravíte špatně, pak se s lepením a zdobením pěkně potrápíte. Poleva by měla být tak akorát hustá a její příprava se nesmí podcenit.

reklama

Připravte se na poctivou ruční práci, protože úspěch spočívá v dokonalém rozmíchání vaječných bílků s jemným moučkovým cukrem. Obecně se dává asi 150 g extra jemného moučkového cukru na 1 bílek.

Tyto dvě suroviny se třou vařečkou v porcelánové misce, a to klidně až půl hodiny (pssst: můžete použít i šlehač, který vám dobu zkrátí na polovinu). K bílkům a cukru přidejte 2 kapky citronu.

Když je špatný den a poleva ne a ne houstnout, tak – aby vás nikdo neviděl – přisypte půl lžičky škrobu. Ovšem tím jste z polevy vytvořili hmotu, která sice dokonale slepí vaši chaloupku, ale absolutně zkazí chuť perníku.

Takže pokud víte, že chaloupku nakonec – jako Jeníček s Mařenkou – oloupete a sníte, na škrob raději zapomeňte.

Tip Paní domu: Když se poleva moc nedaří, větší problém je se samotným zdobením než s lepením jednotlivých kousků, které se většinou podaří bez problému.

Jdeme na pečení

Těsto na perníčky si připravte den předem a zpracujte ho tak, aby bylo opravdu hladké a hebké. Pak ho zabalte do fólie a dejte odležet do chladničky.

Než ho druhý den začnete zpracovávat, vyndejte ho včas, aby povolilo, hezky se s ním pracovalo a dalo se dobře válet. Při vykrajování nezapomeňte na „obvodových zdech“ udělat okénka a dveře.

Pečte na plechu (určitě jeden nebude stačit), který (které) vyložíte pečicím papírem. Pohrajte si s ukládáním jednotlivých dílků, dejte k sobě na jeden plech přibližně stejně velké kousky, aby se upekly rovnoměrně.

Po upečení je z plechu sundejte a hned potřete rozšlehaným vajíčkem (nebo žloutkem). Slepují se, až úplně vychladnou.

Slepujeme

Teď vás čeká asi ta nejtěžší práce z celého díla – slepování jednotlivých stavebních dílků chaloupky k sobě. Než poleva jako spoj dokonale zaschne, pomozte si třeba párátky, kterými dílky přichytíte. Nebo je opřete či si jinak vypomozte.

Možná se stane, že stejně nebude stavba dokonalá, ale tak tomu nebylo v minulosti ani u opravdických domečků, které naši předkové stavěli svépomocí. Prostě to bude originální ruční práce, tak se může nad výsledkem trochu přihmouřit oko.

Nebo křivé zdi vydávejte za umělecký záměr. Hotový domeček (nebo domečky) postavte na předem připravený podklad. Může být z polystyrenu nebo z překližky, kterou obalíte čistým bílým papírem). Podklad můžete používat každoročně pořád stejný.

Tip Paní domu: Když vám dojde bílková poleva, můžete ji nahradit povidly. Slepí domeček stejně kvalitně.

Ozdoby a vychytávky

Tak… domeček stojí a teď je třeba ho nazdobit. Ke zdobení můžete použít papírový kornoutek, nebo obyčejný igelitový sáček, do kterého si uděláte minidírku.

Trubičky, které se prodávají, bývají dost nepraktické, ale možná se vám podaří i z nich vytvořit krásné ornamenty.

* Začněte třeba střechou. Krásné tašky vytvoříte tak, že střechu polijete rozpuštěnou hořkou čokoládou, do které zapícháte pěkně vedle sebe půlky mandlí (to budou střešní tašky).

* Chcete, aby vypadaly jako zasněžené? Můžete je ozdobit bílkovou polevou, na kterou – ještě než zaschne – nasypte kokosovou moučku. Když kokos na perníku nedrží, připravte si do rozprašovače cukrovou vodu, trochu jí stříkněte na perník a hned posypte kokosem.

* S bílkovou polevou zvládnete také rampouchy. Stačí, když na okraj střechy dáte polevy trochu víc než na zdobení. Je třeba si to nacvičit, aby to bylo „tak akorát“ a krápník úplně nestekl ze střechy dolů, ale včas zaschl a zůstal viset.

* Má se z komína kouřit? To zvládnete pomocí obyčejné vaty.

* A když se z komína kouří, znamená to, že se topí v peci. Jak na to? Nalepte na díru, která představuje okno, zevnitř červený celofán. Dovnitř chaloupky pak naaranžujte světýlko. 1151299568

Tip Paní domu: Když určitě víte, že chaloupka je určená jen k dekoraci a nebudete ji jíst, můžete ji zlehka postříkat lakem na vlasy, který ji zpevní a dodá lesk.

K domečku patří plot

Až si vyhrajete s ornamenty a zdobením domečku, je třeba ještě přidělat plot. Máte dvě možnosti:

* Buď si z perníkového těsta namodelujete jednotlivé plaňky (když bude každá jiná, tím lépe), ty upečete a přes ně pak dáte jednu plaňku, která je spojí dohromady.

* Nebo si uválíte placku vysokou „tak akorát“, do které hustě vykrojíte pomocí vykrajovaček hvězdičky, srdíčka a dírky různých tvarů. Tahle „placka“ vypadá jako plot úžasně a dá méně práce, než tvarovat jednotlivé plaňky.

A co ještě…

To ale stále ještě není všechno. Aby práce byla dokonalá, potřebujete dále:

* Stromečky – mohou být z perníkových hvězdiček, které cik cak slepíte jednu na druhou, ale také z maličkých větviček buxusů, u kterých dole lámete zelené lístky. Buxusové stromečky zapícháte do polystyrenu a ozdobíte bílkovou polevou. Nezapomeňte kousky větviček poházet pod stromeček.

* Hodiny a kostelík – upečte si je z perníkového těsta, ozdobte bílkovou polevou a někam u domečku je „postavte“. Vypadají moc hezky.

* Zvířátka – z marcipánu vymodelujete ptáčky, zajíčky, lištičky a jiná zvířátka, která rozestavíte kolem domečku.

* Houby a hříbečky – vymodelujete úplně stejně jako zvířátka.

* Sněhulák – také upečený z perníkového těsta, může mít v ruce koště (to vyrobíte třeba také z buxusové větévky), na hlavě hrnec a místo nosu pěkně červenou mrkev (z marcipánu).

* Jeníček, Mařenka a baba jaga – budou, stejně jako sněhulák, upečené z perníku a dokonale dozdobené. Mařence dejte do ruky košík a staré čarodějnici na hlavu šátek a na sebe roztrhané staré šaty.

* Světýlka – na ty určitě nezapomeňte. Vytvoří tu nejkrásnější kouzelnou atmosféru. Sáhněte po LED světýlkách, která jsou jednoduchá na ovládání.

Tip Paní domu: Pokud budete chtít perníčky pověsit na stromeček, nezapomeňte před vložením do trouby do každého udělat dírku (třeba pomocí brčka) a pak na ni dát červenou mašli.

Foto: Shutterstock, archiv autorky textu

reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k