Domů     Rozsviťte perníkovou vesničku
Rozsviťte perníkovou vesničku
19.12.2022

Už první adventní neděli byste měli mít postavenou svou perníkovou vesničku. Netroufáte si na takové množství perníčků? Tak si udělejte aspoň jednu chaloupku. Nebo pár perníčků na stromeček.

Proč se pustit do pečení perníčků? Odpověď je jednoduchá – protože krásně provoní celý byt, protože je to kouzelná vánoční dekorace a protože vám navodí tu správnou atmosféru a přinesou radost. Už teď začněte shánět suroviny a pusťte se do pečení.

A nebojte se, vlastně musíte zvládnout jen tři kroky – připravit dobré těsto, vykrojit díly, které k sobě padnou, a připravit dobrou polevu, která vše dokonale spojí k sobě. No a závěr už je jen o fantazii a kreativitě, s jakou budete tu svou chaloupku zdobit.

Tip Paní domu: Chaloupky, které upečete sami, možná nebudou tak perfektní a dokonalé, ale udělají vám mnohem víc radosti, protože budou „vaše“.

Nejdříve perníčky

Možná jste ještě žádnou vlastní chaloupku nepekli. Nejdříve si proto naplánujte, jak by měla být velká a zda bude jedna, nebo se hned s odvahou pustíte do celé vesničky. Na internetu najdete spoustu šablon, nebo si je můžete vyrobit i sami.

Nebo se klidně (a hlavně odvážně) pusťte do chaloupky jen tak, od oka a bez šablony. Aspoň bude originální.

Těsto

Už jste pekli malé perníčky? Máte své vyzkoušené těsto? Tak ho klidně použijte i na chaloupku. A jestli ještě žádné vyzkoušené nemáte, raději se poptejte mezi známými a v rodině.

Je to větší jistota, než sáhnout po anonymním receptu z časopisu, který nemáte ověřený a u kterého nevíte, co od něj můžete čekat. Můžete vyzkoušet i náš – zaručeně osvědčený, i když trochu netradiční recept na těsto ze žitné mouky. Neroztéká se a dobře drží tvar.

Tip na těsto ze žitné mouky

300 g žitné chlebové mouky * 1/2 prášku do pečiva * 180 g cukru moučka * 60 g ohřátého medu * 1 vejce * pomerančová a citronová kůra * lžíce perníkového koření

1) Vše zpracovat na vále, pokud se těsto drobí, lze přikápnout trochu vody.

2) Těsto zabalit do fólie a nechat odpočinout do druhého dne, dále se pracuje jako s každým jiným těstem.

Na chaloupku rozměru 22x20x20 cm + ploty a figurky je potřeba asi tři dávky.

Poleva

V tomto případě je to jednoduché. Recept je jen jeden, ale když si suroviny připravíte špatně, pak se s lepením a zdobením pěkně potrápíte. Poleva by měla být tak akorát hustá a její příprava se nesmí podcenit.

Připravte se na poctivou ruční práci, protože úspěch spočívá v dokonalém rozmíchání vaječných bílků s jemným moučkovým cukrem. Obecně se dává asi 150 g extra jemného moučkového cukru na 1 bílek.

Tyto dvě suroviny se třou vařečkou v porcelánové misce, a to klidně až půl hodiny (pssst: můžete použít i šlehač, který vám dobu zkrátí na polovinu). K bílkům a cukru přidejte 2 kapky citronu.

Když je špatný den a poleva ne a ne houstnout, tak – aby vás nikdo neviděl – přisypte půl lžičky škrobu. Ovšem tím jste z polevy vytvořili hmotu, která sice dokonale slepí vaši chaloupku, ale absolutně zkazí chuť perníku.

Takže pokud víte, že chaloupku nakonec – jako Jeníček s Mařenkou – oloupete a sníte, na škrob raději zapomeňte.

Tip Paní domu: Když se poleva moc nedaří, větší problém je se samotným zdobením než s lepením jednotlivých kousků, které se většinou podaří bez problému.

Jdeme na pečení

Těsto na perníčky si připravte den předem a zpracujte ho tak, aby bylo opravdu hladké a hebké. Pak ho zabalte do fólie a dejte odležet do chladničky.

Než ho druhý den začnete zpracovávat, vyndejte ho včas, aby povolilo, hezky se s ním pracovalo a dalo se dobře válet. Při vykrajování nezapomeňte na „obvodových zdech“ udělat okénka a dveře.

Pečte na plechu (určitě jeden nebude stačit), který (které) vyložíte pečicím papírem. Pohrajte si s ukládáním jednotlivých dílků, dejte k sobě na jeden plech přibližně stejně velké kousky, aby se upekly rovnoměrně.

Po upečení je z plechu sundejte a hned potřete rozšlehaným vajíčkem (nebo žloutkem). Slepují se, až úplně vychladnou.

Slepujeme

Teď vás čeká asi ta nejtěžší práce z celého díla – slepování jednotlivých stavebních dílků chaloupky k sobě. Než poleva jako spoj dokonale zaschne, pomozte si třeba párátky, kterými dílky přichytíte. Nebo je opřete či si jinak vypomozte.

Možná se stane, že stejně nebude stavba dokonalá, ale tak tomu nebylo v minulosti ani u opravdických domečků, které naši předkové stavěli svépomocí. Prostě to bude originální ruční práce, tak se může nad výsledkem trochu přihmouřit oko.

Nebo křivé zdi vydávejte za umělecký záměr. Hotový domeček (nebo domečky) postavte na předem připravený podklad. Může být z polystyrenu nebo z překližky, kterou obalíte čistým bílým papírem). Podklad můžete používat každoročně pořád stejný.

Tip Paní domu: Když vám dojde bílková poleva, můžete ji nahradit povidly. Slepí domeček stejně kvalitně.

Ozdoby a vychytávky

Tak… domeček stojí a teď je třeba ho nazdobit. Ke zdobení můžete použít papírový kornoutek, nebo obyčejný igelitový sáček, do kterého si uděláte minidírku.

Trubičky, které se prodávají, bývají dost nepraktické, ale možná se vám podaří i z nich vytvořit krásné ornamenty.

* Začněte třeba střechou. Krásné tašky vytvoříte tak, že střechu polijete rozpuštěnou hořkou čokoládou, do které zapícháte pěkně vedle sebe půlky mandlí (to budou střešní tašky).

* Chcete, aby vypadaly jako zasněžené? Můžete je ozdobit bílkovou polevou, na kterou – ještě než zaschne – nasypte kokosovou moučku. Když kokos na perníku nedrží, připravte si do rozprašovače cukrovou vodu, trochu jí stříkněte na perník a hned posypte kokosem.

* S bílkovou polevou zvládnete také rampouchy. Stačí, když na okraj střechy dáte polevy trochu víc než na zdobení. Je třeba si to nacvičit, aby to bylo „tak akorát“ a krápník úplně nestekl ze střechy dolů, ale včas zaschl a zůstal viset.

* Má se z komína kouřit? To zvládnete pomocí obyčejné vaty.

* A když se z komína kouří, znamená to, že se topí v peci. Jak na to? Nalepte na díru, která představuje okno, zevnitř červený celofán. Dovnitř chaloupky pak naaranžujte světýlko. 1151299568

Tip Paní domu: Když určitě víte, že chaloupka je určená jen k dekoraci a nebudete ji jíst, můžete ji zlehka postříkat lakem na vlasy, který ji zpevní a dodá lesk.

K domečku patří plot

Až si vyhrajete s ornamenty a zdobením domečku, je třeba ještě přidělat plot. Máte dvě možnosti:

* Buď si z perníkového těsta namodelujete jednotlivé plaňky (když bude každá jiná, tím lépe), ty upečete a přes ně pak dáte jednu plaňku, která je spojí dohromady.

* Nebo si uválíte placku vysokou „tak akorát“, do které hustě vykrojíte pomocí vykrajovaček hvězdičky, srdíčka a dírky různých tvarů. Tahle „placka“ vypadá jako plot úžasně a dá méně práce, než tvarovat jednotlivé plaňky.

A co ještě…

To ale stále ještě není všechno. Aby práce byla dokonalá, potřebujete dále:

* Stromečky – mohou být z perníkových hvězdiček, které cik cak slepíte jednu na druhou, ale také z maličkých větviček buxusů, u kterých dole lámete zelené lístky. Buxusové stromečky zapícháte do polystyrenu a ozdobíte bílkovou polevou. Nezapomeňte kousky větviček poházet pod stromeček.

* Hodiny a kostelík – upečte si je z perníkového těsta, ozdobte bílkovou polevou a někam u domečku je „postavte“. Vypadají moc hezky.

* Zvířátka – z marcipánu vymodelujete ptáčky, zajíčky, lištičky a jiná zvířátka, která rozestavíte kolem domečku.

* Houby a hříbečky – vymodelujete úplně stejně jako zvířátka.

* Sněhulák – také upečený z perníkového těsta, může mít v ruce koště (to vyrobíte třeba také z buxusové větévky), na hlavě hrnec a místo nosu pěkně červenou mrkev (z marcipánu).

* Jeníček, Mařenka a baba jaga – budou, stejně jako sněhulák, upečené z perníku a dokonale dozdobené. Mařence dejte do ruky košík a staré čarodějnici na hlavu šátek a na sebe roztrhané staré šaty.

* Světýlka – na ty určitě nezapomeňte. Vytvoří tu nejkrásnější kouzelnou atmosféru. Sáhněte po LED světýlkách, která jsou jednoduchá na ovládání.

Tip Paní domu: Pokud budete chtít perníčky pověsit na stromeček, nezapomeňte před vložením do trouby do každého udělat dírku (třeba pomocí brčka) a pak na ni dát červenou mašli.

Foto: Shutterstock, archiv autorky textu

Související články
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
11.4.2025
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: - háček 2,5 mm - bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), spojte do kroužku 2. ř.: rozháčkujte každý KS na 2 na celkově 12 K
9.4.2025
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se obvykle prodává v sadách s nařezanými díly v různých barv
8.4.2025
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat – nedají mi například antibiotika, ale jen morfin. Paliativní péče ale opravdu smrt neu
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.