Domů     Rozsviťte perníkovou vesničku
Rozsviťte perníkovou vesničku
19.12.2022

Už první adventní neděli byste měli mít postavenou svou perníkovou vesničku. Netroufáte si na takové množství perníčků? Tak si udělejte aspoň jednu chaloupku. Nebo pár perníčků na stromeček.

Proč se pustit do pečení perníčků? Odpověď je jednoduchá – protože krásně provoní celý byt, protože je to kouzelná vánoční dekorace a protože vám navodí tu správnou atmosféru a přinesou radost. Už teď začněte shánět suroviny a pusťte se do pečení.

A nebojte se, vlastně musíte zvládnout jen tři kroky – připravit dobré těsto, vykrojit díly, které k sobě padnou, a připravit dobrou polevu, která vše dokonale spojí k sobě. No a závěr už je jen o fantazii a kreativitě, s jakou budete tu svou chaloupku zdobit.

Tip Paní domu: Chaloupky, které upečete sami, možná nebudou tak perfektní a dokonalé, ale udělají vám mnohem víc radosti, protože budou „vaše“.

Nejdříve perníčky

Možná jste ještě žádnou vlastní chaloupku nepekli. Nejdříve si proto naplánujte, jak by měla být velká a zda bude jedna, nebo se hned s odvahou pustíte do celé vesničky. Na internetu najdete spoustu šablon, nebo si je můžete vyrobit i sami.

Nebo se klidně (a hlavně odvážně) pusťte do chaloupky jen tak, od oka a bez šablony. Aspoň bude originální.

Těsto

Už jste pekli malé perníčky? Máte své vyzkoušené těsto? Tak ho klidně použijte i na chaloupku. A jestli ještě žádné vyzkoušené nemáte, raději se poptejte mezi známými a v rodině.

Je to větší jistota, než sáhnout po anonymním receptu z časopisu, který nemáte ověřený a u kterého nevíte, co od něj můžete čekat. Můžete vyzkoušet i náš – zaručeně osvědčený, i když trochu netradiční recept na těsto ze žitné mouky. Neroztéká se a dobře drží tvar.

Tip na těsto ze žitné mouky

300 g žitné chlebové mouky * 1/2 prášku do pečiva * 180 g cukru moučka * 60 g ohřátého medu * 1 vejce * pomerančová a citronová kůra * lžíce perníkového koření

1) Vše zpracovat na vále, pokud se těsto drobí, lze přikápnout trochu vody.

2) Těsto zabalit do fólie a nechat odpočinout do druhého dne, dále se pracuje jako s každým jiným těstem.

Na chaloupku rozměru 22x20x20 cm + ploty a figurky je potřeba asi tři dávky.

Poleva

V tomto případě je to jednoduché. Recept je jen jeden, ale když si suroviny připravíte špatně, pak se s lepením a zdobením pěkně potrápíte. Poleva by měla být tak akorát hustá a její příprava se nesmí podcenit.

Připravte se na poctivou ruční práci, protože úspěch spočívá v dokonalém rozmíchání vaječných bílků s jemným moučkovým cukrem. Obecně se dává asi 150 g extra jemného moučkového cukru na 1 bílek.

Tyto dvě suroviny se třou vařečkou v porcelánové misce, a to klidně až půl hodiny (pssst: můžete použít i šlehač, který vám dobu zkrátí na polovinu). K bílkům a cukru přidejte 2 kapky citronu.

Když je špatný den a poleva ne a ne houstnout, tak – aby vás nikdo neviděl – přisypte půl lžičky škrobu. Ovšem tím jste z polevy vytvořili hmotu, která sice dokonale slepí vaši chaloupku, ale absolutně zkazí chuť perníku.

Takže pokud víte, že chaloupku nakonec – jako Jeníček s Mařenkou – oloupete a sníte, na škrob raději zapomeňte.

Tip Paní domu: Když se poleva moc nedaří, větší problém je se samotným zdobením než s lepením jednotlivých kousků, které se většinou podaří bez problému.

Jdeme na pečení

Těsto na perníčky si připravte den předem a zpracujte ho tak, aby bylo opravdu hladké a hebké. Pak ho zabalte do fólie a dejte odležet do chladničky.

Než ho druhý den začnete zpracovávat, vyndejte ho včas, aby povolilo, hezky se s ním pracovalo a dalo se dobře válet. Při vykrajování nezapomeňte na „obvodových zdech“ udělat okénka a dveře.

Pečte na plechu (určitě jeden nebude stačit), který (které) vyložíte pečicím papírem. Pohrajte si s ukládáním jednotlivých dílků, dejte k sobě na jeden plech přibližně stejně velké kousky, aby se upekly rovnoměrně.

Po upečení je z plechu sundejte a hned potřete rozšlehaným vajíčkem (nebo žloutkem). Slepují se, až úplně vychladnou.

Slepujeme

Teď vás čeká asi ta nejtěžší práce z celého díla – slepování jednotlivých stavebních dílků chaloupky k sobě. Než poleva jako spoj dokonale zaschne, pomozte si třeba párátky, kterými dílky přichytíte. Nebo je opřete či si jinak vypomozte.

Možná se stane, že stejně nebude stavba dokonalá, ale tak tomu nebylo v minulosti ani u opravdických domečků, které naši předkové stavěli svépomocí. Prostě to bude originální ruční práce, tak se může nad výsledkem trochu přihmouřit oko.

Nebo křivé zdi vydávejte za umělecký záměr. Hotový domeček (nebo domečky) postavte na předem připravený podklad. Může být z polystyrenu nebo z překližky, kterou obalíte čistým bílým papírem). Podklad můžete používat každoročně pořád stejný.

Tip Paní domu: Když vám dojde bílková poleva, můžete ji nahradit povidly. Slepí domeček stejně kvalitně.

Ozdoby a vychytávky

Tak… domeček stojí a teď je třeba ho nazdobit. Ke zdobení můžete použít papírový kornoutek, nebo obyčejný igelitový sáček, do kterého si uděláte minidírku.

Trubičky, které se prodávají, bývají dost nepraktické, ale možná se vám podaří i z nich vytvořit krásné ornamenty.

* Začněte třeba střechou. Krásné tašky vytvoříte tak, že střechu polijete rozpuštěnou hořkou čokoládou, do které zapícháte pěkně vedle sebe půlky mandlí (to budou střešní tašky).

* Chcete, aby vypadaly jako zasněžené? Můžete je ozdobit bílkovou polevou, na kterou – ještě než zaschne – nasypte kokosovou moučku. Když kokos na perníku nedrží, připravte si do rozprašovače cukrovou vodu, trochu jí stříkněte na perník a hned posypte kokosem.

* S bílkovou polevou zvládnete také rampouchy. Stačí, když na okraj střechy dáte polevy trochu víc než na zdobení. Je třeba si to nacvičit, aby to bylo „tak akorát“ a krápník úplně nestekl ze střechy dolů, ale včas zaschl a zůstal viset.

* Má se z komína kouřit? To zvládnete pomocí obyčejné vaty.

* A když se z komína kouří, znamená to, že se topí v peci. Jak na to? Nalepte na díru, která představuje okno, zevnitř červený celofán. Dovnitř chaloupky pak naaranžujte světýlko. 1151299568

Tip Paní domu: Když určitě víte, že chaloupka je určená jen k dekoraci a nebudete ji jíst, můžete ji zlehka postříkat lakem na vlasy, který ji zpevní a dodá lesk.

K domečku patří plot

Až si vyhrajete s ornamenty a zdobením domečku, je třeba ještě přidělat plot. Máte dvě možnosti:

* Buď si z perníkového těsta namodelujete jednotlivé plaňky (když bude každá jiná, tím lépe), ty upečete a přes ně pak dáte jednu plaňku, která je spojí dohromady.

* Nebo si uválíte placku vysokou „tak akorát“, do které hustě vykrojíte pomocí vykrajovaček hvězdičky, srdíčka a dírky různých tvarů. Tahle „placka“ vypadá jako plot úžasně a dá méně práce, než tvarovat jednotlivé plaňky.

A co ještě…

To ale stále ještě není všechno. Aby práce byla dokonalá, potřebujete dále:

* Stromečky – mohou být z perníkových hvězdiček, které cik cak slepíte jednu na druhou, ale také z maličkých větviček buxusů, u kterých dole lámete zelené lístky. Buxusové stromečky zapícháte do polystyrenu a ozdobíte bílkovou polevou. Nezapomeňte kousky větviček poházet pod stromeček.

* Hodiny a kostelík – upečte si je z perníkového těsta, ozdobte bílkovou polevou a někam u domečku je „postavte“. Vypadají moc hezky.

* Zvířátka – z marcipánu vymodelujete ptáčky, zajíčky, lištičky a jiná zvířátka, která rozestavíte kolem domečku.

* Houby a hříbečky – vymodelujete úplně stejně jako zvířátka.

* Sněhulák – také upečený z perníkového těsta, může mít v ruce koště (to vyrobíte třeba také z buxusové větévky), na hlavě hrnec a místo nosu pěkně červenou mrkev (z marcipánu).

* Jeníček, Mařenka a baba jaga – budou, stejně jako sněhulák, upečené z perníku a dokonale dozdobené. Mařence dejte do ruky košík a staré čarodějnici na hlavu šátek a na sebe roztrhané staré šaty.

* Světýlka – na ty určitě nezapomeňte. Vytvoří tu nejkrásnější kouzelnou atmosféru. Sáhněte po LED světýlkách, která jsou jednoduchá na ovládání.

Tip Paní domu: Pokud budete chtít perníčky pověsit na stromeček, nezapomeňte před vložením do trouby do každého udělat dírku (třeba pomocí brčka) a pak na ni dát červenou mašli.

Foto: Shutterstock, archiv autorky textu

reklama
Související články
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
11.5.2023
Načněme tím z  granátového jablka (viz úvodní foto). Má pověst přírodního anti-aging přípravku. Řeší dva hlavní problémy zralé pokožky: Zmírňuje její suchost a zlepšuje pružnost. Tím dokáže zpomalit postup stárnutí, navíc vyhlazuje už vzniklé jemné vrásky. Můžete ho použít do pleťových masek, jako základ se hodí avokádo nebo banán. Ale dokáže nahradit i denní krém, zvláště prospěšný je za chladn
9.5.2023
Dekorace inspirované mořským pobřežím mají své specifické kouzlo stejně jako dovolená, kterou připomínají. Zvlášť teď, když už se jí nemůžeme dočkat. Jako základ věnce vyřízněte kruh ze silnější lepenky nebo tenčí dřevotřískové desky. Ten polepte pevně stočenou spirálou z přírodního provazu. Na papír si nakreslete vzor pro hvězdice ve třech různých velikostech. Nejmenší by měla zhruba odpovída
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla