Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc nedokonalosti… Také chcete, aby váš nábytek, obrázky či dekorace působily jako z dob vaší babičky? Pusťte se do díla!
Když se řekne patina, znamená to změnu povrchu způsobenou časem… tedy dlouhodobým vystavením různých vlivů a třeba jen opotřebováním, jak daný předmět často a dlouho používáme. Patina vypovídá o letitosti dané věci.
Ale patina je také technika, která právě z nového vytváří to „věkovité“, s nádechem nostalgie vzpomínek a starých časů. A vůbec není složitá. Na výběr jsou tři typy postupů, z nichž si můžete vybrat.
1.
VYMÝVÁNÍ
Tato technika vypadá na první pohled složitě, ale nakonec zjistíte, že je velmi snadná. U všech tří postupů vždy platí, že si nejdříve musíme každý povrch dobře očistit od prachu a nečistot. Hladké povrchy je pak lepší zbrousit.
Připravte si:
2 kontrastní barvy * štětec * houbičku * nádobu s čistou vodou
Postup práce:
1. Nejdříve si předmět, který chcete patinovat, natřete základní barvou (my jsme zvolili šedou). Nechte důkladně zaschnout.
2. Po zaschnutí naneste druhou, kontrastní barvu (v našem případě modrou). U ní již nečekejte na dokonalé zaschnutí a ještě vlhký povrch začněte opatrně stírat navlhčenou houbičkou. Tahy houbičkou vytvářejí žádanou patinu.
3. A to je vlastně hotovo… Stále se vám povrch nějak nezdá? Abyste dosáhli hloubky a ještě hezčího efektu, můžete nakonec téměř suchým štětcem vpravit do vytvořeného díla třetí odstín (my jsme zvolili hráškově zelenou).
2.
NA SUCHO
Toto je snad úplně nejjednodušší technika patinování. Je velmi rychlá, ale je zapotřebí mít určitou zkušenost, aby v konečném efektu nebylo znát, že se jedná o tahy štětcem, ale aby dílo působilo jako opravdu odřené a „ošoupané“.
Připravte si:
2 kontrastní barvy * štětec * savý hadřík na otření štětce
Postup práce:
1. Nejprve si nabarvěte předmět základní, podkladovou barvou (v našem případě růžovou). Nechte ji zaschnout.
2. Pak přijde na řadu patinování. Barvu v kontrastním odstínu (tady hnědou) naberte na okraj suchého štětce (čím je otřepanější a starší, tím lépe) a ještě ji pořádně otřete do hadříku, aby jí nebylo na štětci moc. Pak opatrně přetírejte zejména rohy a okraje předmětu a sem tam jeho povrch.
Barvu nanášejte dlouhými tahy vedenými vždy ve stejném směru. Tím vytváříte dojem opotřebovanosti. Nechte zaschnout. A je hotovo.
Tip Paní domu: Nebojte se patinování. Žádná práce nemusí být konečná. Když se vám výsledek nebude líbit, vždy ho můžete zbrousit, znovu přetřít nebo jinak poupravit.
3
VRSTVENÍ BAREV
Nejsložitější postup patinování již vyžaduje určitou zkušenost. A také větší přípravu.
Říká se, že zkušený patinér se pozná podle toho, že všechny části, které nemají být napatinované, zůstanou opravdu nenapatinované… Proto je důležité si například kovové úchyty, různé ozdoby nebo doplňky před natíráním buď sundat, nebo oblepit.
Jak na techniku vrstvení barev?
1. Potřebujete alespoň tři barvy. Nejprve si natřete předmět základní barvou.
2. Ta místa, která mají vypadat „staře“, „odřeně“ a „ohmataně“ – většinou jsou to hrany, místa kolem kování a částečně i středy, natřete svíčkou, hydrofilním voskem nebo vazelínou. Další nátěry zde tak dobře nepřilnou a efekt bude výraznější.
3. Pak další barvou v jiném odstínu natírejte povrch, ale ne kompaktně celý, nýbrž jen jakési šmouhy a mapy.
4. Totéž udělejte s třetím odstínem barvy. Tedy nejprve vosk, ale ideálně na jiných místech než před tím, a poté poslední nátěr.
5. Nastává snad nejdůležitější bod postupu – broušení. Hrubou houbičkou nebo smirkovým papírem nabarvenou plochu probrušujte do výsledného starobylého vzhledu. Pohrajte si s tím a dejte tomu čas…
Tip Paní domu: Jestli si netroufáte na pouhé šmouhy a mapy, můžete další dvě barvy nanést i kompaktně po celém povrchu, ale pak bude broušení o to pracnější.
Text: Dana Pešková, Realizace a foto: Alena Kamasová (fotoreporterky.cz), Zdroj: Balakryl.cz