Domů     Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu
Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu

Zimní období je pro náš organismus náročné. Povětrnostní vlivy, někdy i nedostatečné topení v bytech a rychlé prochlazení, nás může upoutat na lůžko. Ve většině případů jde o virové nebo bakteriální onemocnění v zimním období, kdy jsme již vyčerpáni.

Otužování je jednou z cest, jak se nemocnosti vyhnout, sauna druhou. Zajímá vás, která metoda by byla pro vás užitečnější a vhodnější?

K čemu dochází při otužování

Když vidím na Štěpána televizní šot, jak se do studené vody noří otužilci, je mi zima už při pohledu na ně. Otužilci to však vnímají spíše jako slast, která má pro ně skvělé zdravotní účinky.

Jednou z cest – pro nás neotužilce – je i pravidelné sprchování studenou vodou. Zpočátku je to nepříjemné, ale postupně si zvykneme.

V okamžiku prudkého ochlazení organismu se tělo snaží zachovat si stálou teplotu, tím se nabudí systém bílých krvinek a ty se pak zmnoží.

Jak víte ze školy, bílé krvinky jsou naším imunitním obráncem. To znamená, že v okamžiku, kdy do těla pronikne infekce, bílé krvinky je zapouzdří a tohoto nežádoucího vetřelce zlikviduje. Infekce v těle se nerozvine.

Při oslabení imunity je tomu právě naopak: počet bílých krvinek poklesne, proto je člověk náchylnější k tomu, aby propadl infekci.

Jak se otužovat?

Chlad se pro nás může tedy stát dobrým pomocníkem. Začátečníci by se měli denně sprchovat studenou vodou.

– Nejprve je třeba začít vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat. Měli bychom to praktikovat brzy po probuzení. Studenou vodou se můžeme samozřejmě sprchovat i večer, ale tato procedura nenahradí ranní dávku, která má být dvakrát delší.

– V zimě se doporučuje strávit pod studenou vodou 1 – 3 min., v létě pak 3 – 5 min.

– Při sprchování bychom se měli ve sprchovém koutu nebo ve vaně stále pohybovat. Doporučuje se nestát na místě.

– Sedavá koupel však není vhodná.

– Po osprchování se otřeme suchým ručníkem, čímž se de facto namasírujeme. Hlavu si však nenamáčíme, můžeme ostatně použít i koupací čepici.

Komu se doporučuje

Otužovat se může začít každý bez rozdílu věku. Opět záleží na zdravotním stavu.

Se sprchováním studenější vodou lze začít už i u dětí od věku 2 – 3 let. Skutečně otužilým člověkem

se můžete stát po dvou letech pravidelného otužování. Procedura se studenou vodou musí tedy být pravidelná, ale pokud jste v časové tísni nebo ve stresu, pak sprchování studenou vynechte. Nebylo by to dobré pro naši psychiku.

Cílem je posílení naší obranyschopnosti, neboť, jak jsme se zmínili, otužilcům se vyhýbají běžné infekce. Dále se snižuje riziko vysokého krevního tlaku, má příznivý vliv i na alergie.

Ti, kteří se otužují pravidelně, nejsou náchylní na změny počasí. Svoji roli také hraje pěstování silné vůle, vytrvalosti i trpělivosti. To vše v souhrnu z nás činí pozitivně naladěné.

Kdy raději ne: Rozhodně se neotužujte v akutní fázi nachlazení a podobných onemocnění. V případě oběhových a srdečních potíží se poraďte s lékařem, zda je ve vašem případě otužování vhodné.

Podobně působí i pobyt v sauně

Máme na vybranou saunu s teplotou okolo 90 stupňů Celsia, ale můžeme zkusit i saunu tropickou s vysokou vlhkostí, což je sauna s nižší teplotou, vhodná pro lidi se zdravotním omezením.

Jakou saunu tedy zvolit, záleží na našem zdravotním stavu a stavu libosti či nelibosti v potní fázi, která je nejméně příjemná.

Kdy raději ne: Obecně se nedoporučuje saunování lidem se závažnějšími srdečními problémy, popřípadě s vysokým tlakem a při migrénách. Dá se to však zvládnout po poradě s lékařem a s pomalejším postupem pocení s nižší teplotou.

Co dokáže finská sauna

Má výrazné zdravotní účinky a při intenzívním pocení se odstraňují z těla odpadní látky. Současně se posiluje funkce krevního oběhu. Působí rovněž příznivě při syndromu studených nohou.

Je proto nutné hlídat – a to platí pro každého – délku jednoho potního cyklu. Je také dobré sledovat při pocení přesýpací hodiny. Pro pobyt v sauně také platí pravidelnost, tedy nejméně 1x měsíčně. Po potním cyklu můžeme ve sprše používat tzv.

skotské střiky, což je rychlé střídání prudkého proudu studené a horké vody. Potom skočíme, ale opatrně (v saunách bývá velmi kluzko) do bazénku. Sauna má velmi příznivý vliv na metabolismus, je to i forma otužování, a tedy i prevence. Příjemný je relax a po něm následuje hluboký a ozdravný spánek.

Jakou saunu si vybrat?

– Finská sauna spočívá v dosti horkém potním režimu a teplota se zde pohybuje kolem 90 -100 stupňů Celsia. Je třeba organismus připravit na zátěž a nejprve si sednout raději na dolní lavici, aby se tělo na náročné pocení postupně připravilo.

Někdo volí formu ležení na nejvyšším patře, kde dochází k rychlejšímu pocení. Efekt je stejný, je však pochopitelně rozdílná doba potní fáze. Doporučená doba pobytu je 5 až 15 minut.

– Sauna s parním nárazem je ta, ve které se v pravidelných intervalech polévají rozpálené kameny. Zde je teplota 80 – 90 stupňů Celsia, vlhkost je tu však 10 – 30 %. Doporučený pobyt by neměl přesáhnout 10 -15 min.

– Parní lázeň s ochlazením (dříve známá jako pára), má sice teplotu snesitelnou, což je 40 – 50 stupňů Celsia, ale někomu nemusí být vlhkost příjemná. Zde je možné zůstat maximálně 10 až 20 min.

– Tropická sauna má teplotu 50 – 60 stupňů Celsia, vlhkost 50 – 60 %, pobyt v ní se doporučuje

10 -25 min. Zde máme opravdu pocit pobytu v tropech i se zatížením organismu vlhkem.

– Herbální sauna, jak název napovídá, je prosycena bylinnými silicemi, které vnímáme jako velmi příjemné, nadechujeme neznámé vůně a je nám blaze. Pro někoho ale možná nebudou tyto vůně úplně podle jejich „chuti“, jsou jakoby sladce kořeněné.

V herbální sauně je 40 až 50 stupňů Celsia, vlhkost 10 až 20 %, doporučená doba pobytu 10 až 30 minut.

Efekt ochlazení

Po všechny typy saun pak platí, že k ozdravnému efektu dochází pro prudkém ochlazení.

Do bazénu s velmi studenou vodou vstupujte pomalu, neboť náraz by byl pro tělo a pro starší lidi dosti nebezpečný. Ochlaďte nejprve nohy a postupně se pomalu ponořujte. Pokud vám to prostor bazénku umožní, udělejte pár temp.

K ochlazení můžete využít i ledovou studnu a ochlazovací vědro s ledem. Můžete také využít sprchy s vodním mlžením.

Nespěchejte

Čas strávený v odpočívárně, ať už čtením časopisů nebo jen poslechem příjemných melodií, dovrší celý pobyt. Odpočívejte dostatečně dlouhou dobu a hlavně doplňujte ztracené tekutiny ovocnými šťávami. Velmi dobrá je šťáva z okurek nebo přírodní nebarvené citrusové nápoje.

Příznivé zdravotní účinky při pravidelné návštěvě zvoleného druhu sauny pocítíte především tak, že nebudete tolik náchylní k nákazám.

Efekt otužování spojený s příjemnými zážitky, a často i hezkým popovídáním s lidmi, se nedá než doporučit a za tu trochu nepříjemného potního stadia to opravdu stojí.

Otužovat se můžete i tzv. skotskými střiky, které masírují tělo, zejména páteř, a přitom střídáte teplou a studenou vodu několikrát po sobě. Priessnitzovy metody vodoléčby v dnešním moderním podání jsou neocenitelné. Potom už vás čeká jen hluboký a zdravý osvěžující spánek s příjemnou únavou.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me