Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství.
Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře.
Udělejte si představu
Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě líbí, možná byl dokonce drahý a vy jste hodně dlouho přemýšleli, jestli si ho koupíte. Třeba jste i léta šetřili. Už proto je třeba rámu věnovat velkou pozornost.
Rovnou zapomeňte na hotové, většinou plastové výrobky z různých prodejen s nábytkem, protože ty nikdy nemohou splnit vaše očekávání už proto, že jsou nekvalitní.
Rám musí dílo dotvořit, pomoci mu vyniknout a přitom se musí hodit i do prostoru, kam ho chcete umístit.
Rámaře vybírejte pečlivě
Pokud vstoupíte do obchodu a rámař vás odkáže k regálům s rámy s tím, že si máte vybrat, je to špatně. O díle je třeba mluvit. A nejen o něm, ale i o vaší představě. Kde bude viset, bude ve skupině obrazů, nebo jako solitér? Jaký by měl být výsledný dojem?
V případě, že jde o větší obraz, rámař jistě přijede k vám a sám si ho odveze. Má to tu výhodu, že si udělá přesnou představu.
Zkoušejte
Představu jste si sice udělali už sami, ale nechte si poradit. Zkoušejte, hledejte nejrůznější možnosti. Dejte si načas. Není nic horšího, než když si vyberete narychlo a pak se vám výsledek nelíbí.
Pak se stane, že obrázek ani nepověsíte, nebo ho budete muset nechat přerámovat a to se prodraží. Rámy totiž nebývají vůbec levné, někdy jejich cena může být i vyšší než cena dílka.
Určitě zjistíte, že variant je opravdu hodně a najednou se vám líbí ty, na které jste ani nepomysleli. Nezapomeňte se také zeptat, kdo práci bude skutečně provádět. Ve větších provozovnách je totiž obsluha, která jenom zakázku předá mistru rámaři. Chtějte mluvit rovnou s ním, i kdyby vás to mělo stát víc času.
Podle interiéru, nebo ne?
Rám musí ladit především s obrazem, ale pokud se vám ho podaří sladit ještě i s některým kusem nábytku, je to jen dobře.
Barev se nebojte
Často lidé vybírají klasiku – bílý, hnědý, zlatý, stříbrný nebo černý. Nemusí to být úplně špatně, ale některým obrazům to spíš uškodí. Vůbec se nebojte barev. Máte-li obraz laděný do teplejších tónů, zvolte podobný rámeček.
Někdy se hodí rám v v barvě některé části obrazu. Pokud se obrázek skládá z drobných detailů, bude mu slušet velmi jednoduchý rám.
Starý, nebo moderní
Nepsané pravidlo je, že staré obrazy by měly mít rám dřevěný. Může být v různých odstínech hnědé, hladký nebo bohatě zdobený či s patinou. U moderních máte možností spoustu. První myšlenkou bývá dát modernímu obrazu hladký nenápadný rám.
Tím nic nezkazíte, ale zajímavé je, že když nechají obraz zarámovat sami malíři, klidně vyberou k modernímu obrazu rám starožitný. Můžete tuto variantu vyzkoušet, třeba právě tomu vašemu bude slušet.
Má se obraz zasklít?
Sklo se používá proto, aby se na obraz nedostala nečistota nebo voda, ale na obrazy malované na plátně se nedává, protože jim sebere veškerý půvab a potlačí barvy. Je to jako kdybyste měli doma jen reprodukci.
Takový obraz prostě pověste někam, kde mu nehrozí nebezpečí. A to nemyslíme jen prach, ale hlavně kuchyňské páry nebo cigaretový kouř a také sluneční paprsky.
Grafika do pasparty
Jiné je to u grafiky a fotografie. K těm sklo naopak patří. Obojí je nejlepší dát do takzvané pasparty. To je papírový karton, do kterého je pod určitým úhlem vyříznutý otvor pro obrázek. Tak je grafika nebo fotografie vzdálena od skla a nepřilepí se.
Ale to není jediná funkce pasparty. Dá také obrázku vzdušnost a prostor. A může skrýt i některé vady. Navíc právě díky paspartě můžete dát i miniaturní obrázek do velkého rámu a pomoci mu tak vyniknout.
Kazetové rámy
Foto Shutterstock, frame-it.cz