Teploty jsou jako na houpačce. I proto je podzim zrádný. Někdy se nám nachlazení prostě nevyhne, ale můžeme se mu pokusit předejít. A když se to nepodaří, pomoc najdeme v domácnosti i v přírodě.
Většina lidí si myslí, že hlavním důvodem rýmy a kašle je zima. Ale není to tak úplně pravda. To, že víc lidí onemocní, můžeme přičítat i tomu, že chladnější počasí většinu nutí pobývat v uzavřených prostorách, kde se infekce snáze šíří. Přesto je pár věcí, které můžeme udělat, abychom se onemocnění vyhnuli.
Vyrazte ven
Pobyt v přírodě podporuje prokrvení sliznic i dýchacích cest, čímž se zvyšuje jejich odolnost. Velmi pozitivní vliv má také sluníčko. Je ho sice už poskrovnu, ale právě proto buďte venku co nejčastěji. A co jiného dělat, než se hýbat.
Když máte pejska, je vystaráno, a když ne, choďte sami nebo s kamarádkou, a abyste se nenudily, měňte trasy. Uvidíte, že pobytem venku si tělo na rychlé změny počasí zvykne.
Otužujte se
Dělejte to, ale správně a hlavně postupně. Začněte střídáním teplé a studené sprchy. Zlepší se krevní oběh a tělo bude lépe připraveno na změny teplot při přechodu z vytopených místností do vnějšího prostředí. Pokud snášíte saunu, zařaďte ji do svého programu.
Saunováním se z těla vyloučí škodlivé látky, které zatěžují imunitní systém. Ale pozor, pokud už máte virózu, silnou rýmu nebo chřipku, sauně se vyhněte. Váš zdravotní stav by se mohl zhoršit.
Jezte dobře
Vybírejte vhodné potraviny. Když tělu dlouhodobě chybí minerální látky, a nebo vitaminy, výrazně se snižuje imunita a náchylnost k infekcím stoupá. Základem dobré imunity je jídelníček ze sezonních potravin.
Příroda nám dává v každém ročním období právě to, co nejvíce potřebujeme, takže je chyba to nevyužívat. Exotické ovoce by mělo být spíš zpestřením než hlavním zdrojem vitaminů. Pozor si dávejte na alkohol a cigarety. Kouřením své tělo připravujete o řadu vitaminů a minerálů.
Přece jen jste nachladli?
Trápí vás rýma, kašel, prostě podzimní klasika. Co teď? Nezoufejte a zkuste některou z našich rad.
Na rýmu
Heřmánkový čaj
má protizánětlivé účinky, osladíte-li si medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Med ale přidávejte až do mírně zchladlého nápoje. Když už budete čaj připravovat, udělejte si ho víc a inhalujte.
Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do hrnce, skloňte nad něj hlavu, přikryjte ji ručníkem a vdechujte. Krásně se vám uvolní dutiny. Podobně funguje i slaná horká voda. Vlažnou můžete i kloktat. A ti statečnější mohou použít jogínský recept: ucpat jednu dírku a tou druhou solný roztok natáhnout do nosu.
Horká lázeň
Naložte se do vany s horkou vodou. Může dosáhnout až 42 stupňů. Přidejte olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Nepřekračujte ale dobu 15 minut. Po koupání musíte ale zalézt do postele, ideální je se vypotit.
Pokud nemáte vanu, dejte si v umyvadle do horké lázně ruce až po lokty a ideální je totéž udělat i s nohama. Dobré je, pokud máte doma někoho, kdo čas od času přilije horkou vodu, aby lázeň rychle nevychladla. Opět platí zůstat v teple a na nohy si vzít teplé ponožky.
Na kašel
Receptů je spousta, od bylinkových čajů, po cucání medu po lžičkách. Ale znáte tenhle?
Cibulový čaj
Dvě oloupané cibule pokrájejte, zalijte půllitrem vody a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte zhruba 15 minut. Sceďte a doslaďte medem. Zjemnit vývar můžete trochou mléka nebo lžičkou másla.
Jiná varianta je bez mléka, ale se skořicí, hřebíčkem, zázvorem, které přidáte při vaření. Dochutit ho na závěr můžete ještě citronem. Pijte hrnek 1 až 3x denně. Bude se vám lépe dýchat i odkašlávat.
Foto: Freepik, PX FUEL, pixabay