Pracovat doma už není výjimka, a proto i domácí pracovny začaly být pevnou součástí našich domovů. Na jejich vybavení si ale dejte záležet, aby vám práce šla pěkně od ruky…
Home office nám sice dává svobodu, na straně druhé nás nutí k tomu, abychom si k tomu doma uzpůsobili prostor. Někdo má to štěstí, že si může zařídit podle sebe celou místnost, jiný musí improvizovat.
To bývá těžké zvláště v případě, máte-li doma málo prostoru. Možná vám pak běží v hlavě, jaký druh nábytku musíte oželet namísto pracovního stolu. Jenže i to má řešení.
Regálové systémy
Existují třeba nejrůznější regálové systémy, do nichž je zakomponovaná pracovní deska, která se dá vyklopit a vznikne z toho pracovní stůl. Stejně jako v klasické pracovně je i tady pamatováno na úložné místo.
Vyřešit to může třeba horní přihrádka s posuvnými dvířky nebo kontejner na kolečkách, který pohodlně zasunete pod pracovní desku. Výhodou je, že oboje nezabere moc místa. Navíc se v takové „pracovně“ může vystřídat i více členů domácnosti. Podobný komplex pořídíte už od zhruba sedmi tisíc korun.
Pracovna ve skříni
Oceníte ji zvláště v případě, kdy bydlíte v malém bytě. U takového pracovního koutu navíc odpadá dilema, jaké barvy volit, aby nerušily místnost. Zato však vyvstává otázka, jak vybrat nábytek, aby se do skříně vešel.
Chytrým řešením jsou psací stoly s nadstavbou – s policemi, které jsou ke stolu připevněny a nabízejí prostor pro uložení veškerých potřebných materiálů. A ty se dají zavřít třeba za posuvné dveře vestavěné skříně.
Deska stolu by měla mít hloubku 70 centimetrů a šířku minimálně metr a půl, aby byl dostatek prostoru pro klávesnici, myš a pohodlné položení rukou. A výška? Odpovídající tomu, kolik toho potřebujete do skříně ukrýt.
Existují dokonce firmy, které se rády tohoto problému zhostí a „kancelář do skříně“ vám nejen naplánují, ale i vybaví na míru.
Nástěnný psací stůl
Při omezených možnostech v bytě se můžete také rozhodnout pro pořízení sklápěcího stolu, který je nejčastěji připevněn ke zdi, nebo do malého boxu. Toto řešení lze integrovat téměř do každého prostoru, takže umožňuje práci doma na plný úvazek.
Máte-li po práci, desku jednoduše sklopíte nahoru nebo dolů, případně ji zcela ukryjete.
Pamatujte na:
* Je jedno, jaké řešení si zvolíte, ale stylově by se pracovní místo nebo kout neměly příliš odlišovat od zařízení zbytku místnosti, ale naopak s ním ladit.
Promyslete si:
* Jaké barvy v blízkosti pracovní plochy použijete. Některé podporují invenci a kreativitu – jde především o fialovou, žlutou a oranžovou, v malém množství prospívá i červená.
Při výběru je samozřejmé mít v patrnosti i to, že barvy by měly ladit se zbytkem interiéru.
Doporučujeme:
* Gauč či křeslo pro chvíle odpočinku si umístěte v „pracovně“ mimo svůj dohled, aby vás nesváděly k lenošení.
Práce bez bolesti
Při zařizování pracovny myslete také na to, aby vás nebolela záda od nepohodlného sezení. Tyto obtíže se dají minimalizovat tím, že si pořídíte zdravotní kancelářskou židli, která má nastavitelný sedák i zádovou opěrku.
K občasnému sezení jsou vhodné i nejrůznější balanční stoličky, na nichž během sezení zapojujete zádové svalstvo, čímž ho zároveň posilujete. Pracovní komfort dokáže zvýšit výškově nastavitelný stůl, u kterého se dá i stát.
Nezapomeňte na
* dostatečně prostorný stůl
* pohodlnou kancelářskou židli
* úložné prostory (kontejner na kolečkách, skříňky, úložné boxy, regál)
* stolní lampičku
* blok na poznámky, nebo flipchart (stojan s papíry)
* stojánek na tužky a propisky
* box na papíry