Je to vlastně tvůrčí činnost, ke které nepotřebujete ani zvláštní schopnosti, ani mimořádnou sílu. Musíte mít pouze dostatek času a odhodlání. I když zcela bez námahy to také nejde.
Nátěr stropu a stěn je jen třešničkou na dortu, která završuje celkovou práci při malování bytu. Před tím ale musíte zatmelit díry a praskliny, polepit a zakrýt místa, kterých se malování netýká, silně znečištěné zdi umýt a nakonec nepenetrovat.
PŘED MALOVÁNÍM
Zakrývání
Nejprve sundáme závěsy, záclony a ostatní předměty. Podlahu, případně i s celoplošným kobercem, přikryjeme zakrývací fólií a samolepicí páskou ji přilepíme na podlahové lišty.
Fólii rozprostřeme po celé šíři, u stěn ji trochu nahrneme, aby měla vůli a při práci se nenapínala. Jednotlivé díly spojíme samolepicími páskami. Nábytek, který nelze vystěhovat, umístíme do středu místnosti a rovněž zakryjeme fólií.
Také zásuvky, svítidla, vypínače, rámy oken, zárubně dveří a další doplňky, které byste mohli zašpinit barvou, byste také měli zakrýt fóliemi nebo je olepit je krycí papírovou páskou.
Příprava stěn
Nikdy bychom neměli podcenit přípravu stěn před malováním. Dokonalá příprava podkladu je základním klíčem k úspěchu celého malování. Zdi, na které je možné nanášet nové barvy, by měly být čisté, bez prachu, skvrn a nerovností.
Nesmíme na nich nechat praskliny (viz předchozí strana), otvory po hřebících a skobách, vydrolená místa, zurážené rohy ani jakékoli skvrny, které by mohly prosvítat, ba ani starou malbu ve více vrstvách.
Co s nerovnostmi a rýhami?
Měli bychom je zadělat některou ze stěrkovacích hmot. Dříve se k zakrytí děr a rýh používala sádra, ale ta má řadu nevýhod – drolí se, po nějaké době praská a pod nátěrem může vytvořit viditelné skvrny.
Proto je dobré použít moderní stěrkovací hmoty, které se vyznačují vysokou pevností. Během vyplňování nerovností a nedostatků na stěnách můžeme stěrkovací hmotou danou oblast jen přetřít.
Poté, co zaschne, se zarovná brusným papírem nebo ocelovým hladítkem, které hmotu rozetře úplně do ztracena.
Abychom se mohli po nanesení stěrkovací hmoty těšit z opravdu rovného povrchu, můžeme k posledním úpravám použít také navlhčenou houbovou stěrku a místo s ní přetřít. Výhoda tkví v tom, že dané místo již nemusíme brousit.
Mytí, škrábání, penetrace
Znečištěné stěny před malováním důkladně omyjeme malířskou štětkou. V 6 až 10 l horké vody rozpustíme asi 1 kg mazlavého mýdla nebo do vody nalijeme mycí prostředek, např. jar.
Omytí stěn je důležité především v kuchyni, kde musíme odstranit nejen viditelnou špínu, ale i mikroorganismy, které se ve vrstvě mastných usazenin rozmnožují.
Jestliže je na zdech více vrstev starých nátěrů, mohou se při malování začít odlupovat, proto je rozumnější stěnu oškrábat. Nejdřív zdi navlhčete vodou (štětkou nebo houbou) a pak si vezměte nepružnou, tzv.
lakýrnickou špachtli a začněte staré vrstvy odstraňovat. Jestli při tom někde omylem vytvoříte nežádoucí rýhu, nezoufejte a zakryjte ji retušovacím tmelem. Pak přichází na řadu penetrace.
Úkolem penetračního nátěru je zpevnit zeď a zároveň vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. K nanášení penetračního prostředku se nejlépe hodí štětka, která jej dostane do zdi lépe než tradiční váleček.
Pokud stěny nemusíte mýt ani škrábat, stejně je natřete penetrací. Tento krok by měl vždycky zakončit přípravu stěn pro malování.
Skvrny a plísně
Máte-li někde plesnivé skvrny, místo důkladně vysušte ventilátorem nebo fénem. Při práci používejte ochrannou masku proti prachu, protože plísně jsou pro organismus nebezpečné. Pronikla-li plíseň do zdiva, důkladně ji odstraňte škrabkou.
Na spory na povrchu postačí dobrý kartáč. Očištěný podklad očistěte přípravkem proti plísním, a pokud došlo k narušení rovnosti podkladu, opět vše srovnáme stěrkou do roviny. Nakonec se celý podklad zpevní penetračním přípravkem proti plísni.
POSTUP PŘI MALOVÁNÍ
*Po přípravných pracích necháme stěny důkladně vyschnout.
*Zvolíme žádaný barevný odstín malby a barvu důkladně rozmícháme. Můžeme použít vrtačku s míchacím nástavcem. Lepší ale je nechat si barvu namíchat přímo v prodejně. Je to rychlejší a mnohem pohodlnější.
*Pokud pracujeme s válečkem, vymalujeme nejprve štětcem všechny místa, kam se válečkem nedostaneme – části mezi koncem zdi a stropem nebo podlahou, v rozích místnosti, na spojích se sousedními plochami.
*Štětcem zárohákem natřeme stěnu za radiátory.
*Malovat začínáme vždy stropem, a to od okna, abychom ve světle viděli, zda je čerstvá barva natřená rovnoměrně.
Stěny natíráme v pruzích, které se překrývají, vždy ve směru dopadajícího světla, aby nebyly patrné okraje již natřené plochy, které pokaždé znovu přetřeme. Pracujeme tak rychle, aby barva v místech napojení jednotlivých tahů štětcem byla ještě mokrá.
*Malujeme vždy na jedné celistvé ploše, například na stropě nebo na jedné stěně. Postupujeme zprava doleva, leváci naopak. Strop si rozdělíme na menší čtverce a postupně je přetíráme malbou.
*Je-li od začátku jasné, že bude třeba dvou barevných nátěrů, uděláme ten první řidší a dáme do něj „panáka“ penetrace. Druhý necháme ve stejné konzistenci, jaká je v nádobě z obchodu.
*Váleček ponoříme do kbelíku s barvou, ale jen do tří čtvrtin šířky válečku. Potom jím přejedeme po stírací mřížce, a tak vetřeme barvu i do nenamočené části válečku.
*Po zdi táhneme váleček nejprve odzdola nahoru, tzv. tlačíme barvu před sebou (opačným směrem, skončí část barvy na podlaze) až pak „jedeme“ svisle dolů.
Když už na válečku nemáme moc barvy, ještě jednou přejedeme opatrně přes celou čerstvě natřenou plochu, aby barva kryla rovnoměrně. Této technice se říká vyhlazení barvy a používá se jak na stěnách, tak i na stropech.
*Poté váleček opět ponoříme do barvy a natřeme další část plochy. Každá nově natřená plocha musí jednou šířkou tahu válečkem překrývat dříve natřenou plochu, aby nevznikla žádná nenatřená místa.
*Zdi necháme důkladně vyschnout.
Úklid
Při použití zakrývacích fólií nepředstavuje úklid po malování žádný problém: odlepíme zakrývací fólie z oken a dveří, odstraníme krepové pásky ze zásuvek a lišt a odkryjeme nábytek. Vše zabalíme do fólie, která pokrývala podlahu, a vyhodíme.
Dobré rady
S malováním nových omítek nespěchejte, protože podklad musí být dobře vyzrálý: štuk na to potřebuje tři neděle, keraštuk (jiná forma omítkové směsi) tři až šest týdnů.
Škrábání starých tapet stejně jako disperzních nátěrů může někdy působit obtíže: práci nám usnadní provlhčení stěny horkou párou z přístroje na odstraňování tapet.
Při tónovaných nátěrech bychom neměli zapomenout barvu během práce promíchávat průběžně: pigment má totiž tendenci sedat ke dnu.
Čas, který ušetříme tím, že si pořádně nepřečteme pokyny výrobce, budeme nuceni užít na nutné opravy. Škoda peněz i nervů.
Text: Laura Skrčená, Zdroj Baumax: Z kutila profesionálem, Foto: Shutterstock a Baumax