Domů     Nebojte se sami si vymalovat
Nebojte se sami si vymalovat
23.12.2019

Je to vlastně tvůrčí činnost, ke které nepotřebujete ani zvláštní schopnosti, ani mimořádnou sílu. Musíte mít pouze dostatek času a odhodlání. I když zcela bez námahy to také nejde.

Nátěr stropu a stěn je jen třešničkou na dortu, která završuje celkovou práci při malování bytu. Před tím ale musíte zatmelit díry a praskliny, polepit a zakrýt místa, kterých se malování netýká, silně znečištěné zdi umýt a nakonec nepenetrovat.

PŘED MALOVÁNÍM

Zakrývání

Nejprve sundáme závěsy, záclony a ostatní předměty. Podlahu, případně i s celoplošným kobercem, přikryjeme zakrývací fólií a samolepicí páskou ji přilepíme na podlahové lišty.

Fólii rozprostřeme po celé šíři, u stěn ji trochu nahrneme, aby měla vůli a při práci se nenapínala. Jednotlivé díly spojíme samolepicími páskami. Nábytek, který nelze vystěhovat, umístíme do středu místnosti a rovněž zakryjeme fólií.

Také zásuvky, svítidla, vypínače, rámy oken, zárubně dveří a další doplňky, které byste mohli zašpinit barvou, byste také měli zakrýt fóliemi nebo je olepit je krycí papírovou páskou.

Příprava stěn

Nikdy bychom neměli podcenit přípravu stěn před malováním. Dokonalá příprava podkladu je základním klíčem k úspěchu celého malování. Zdi, na které je možné nanášet nové barvy, by měly být čisté, bez prachu, skvrn a nerovností.

Nesmíme na nich nechat praskliny (viz předchozí strana), otvory po hřebících a skobách, vydrolená místa, zurážené rohy ani jakékoli skvrny, které by mohly prosvítat, ba ani starou malbu ve více vrstvách.

Co s nerovnostmi a rýhami?

Měli bychom je zadělat některou ze stěrkovacích hmot. Dříve se k zakrytí děr a rýh používala sádra, ale ta má řadu nevýhod – drolí se, po nějaké době praská a pod nátěrem může vytvořit viditelné skvrny.

Proto je dobré použít moderní stěrkovací hmoty, které se vyznačují vysokou pevností. Během vyplňování nerovností a nedostatků na stěnách můžeme stěrkovací hmotou danou oblast jen přetřít.

Poté, co zaschne, se zarovná brusným papírem nebo ocelovým hladítkem, které hmotu rozetře úplně do ztracena.

Abychom se mohli po nanesení stěrkovací hmoty těšit z opravdu rovného povrchu, můžeme k posledním úpravám použít také navlhčenou houbovou stěrku a místo s ní přetřít. Výhoda tkví v tom, že dané místo již nemusíme brousit.

Mytí, škrábání, penetrace

Znečištěné stěny před malováním důkladně omyjeme malířskou štětkou. V 6 až 10 l horké vody rozpustíme asi 1 kg mazlavého mýdla nebo do vody nalijeme mycí prostředek, např. jar.

Omytí stěn je důležité především v kuchyni, kde musíme odstranit nejen viditelnou špínu, ale i mikroorganismy, které se ve vrstvě mastných usazenin rozmnožují.

Jestliže je na zdech více vrstev starých nátěrů, mohou se při malování začít odlupovat, proto je rozumnější stěnu oškrábat. Nejdřív zdi navlhčete vodou (štětkou nebo houbou) a pak si vezměte nepružnou, tzv.

lakýrnickou špachtli a začněte staré vrstvy odstraňovat. Jestli při tom někde omylem vytvoříte nežádoucí rýhu, nezoufejte a zakryjte ji retušovacím tmelem. Pak přichází na řadu penetrace.

Úkolem penetračního nátěru je zpevnit zeď a zároveň vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. K nanášení penetračního prostředku se nejlépe hodí štětka, která jej dostane do zdi lépe než tradiční váleček.

Pokud stěny nemusíte mýt ani škrábat, stejně je natřete penetrací. Tento krok by měl vždycky zakončit přípravu stěn pro malování.

Skvrny a plísně

Máte-li někde plesnivé skvrny, místo důkladně vysušte ventilátorem nebo fénem. Při práci používejte ochrannou masku proti prachu, protože plísně jsou pro organismus nebezpečné. Pronikla-li plíseň do zdiva, důkladně ji odstraňte škrabkou.

Na spory na povrchu postačí dobrý kartáč. Očištěný podklad očistěte přípravkem proti plísním, a pokud došlo k narušení rovnosti podkladu, opět vše srovnáme stěrkou do roviny. Nakonec se celý podklad zpevní penetračním přípravkem proti plísni.

POSTUP PŘI MALOVÁNÍ

*Po přípravných pracích necháme stěny důkladně vyschnout.

*Zvolíme žádaný barevný odstín malby a barvu důkladně rozmícháme. Můžeme použít vrtačku s míchacím nástavcem. Lepší ale je nechat si barvu namíchat přímo v prodejně. Je to rychlejší a mnohem pohodlnější.

*Pokud pracujeme s válečkem, vymalujeme nejprve štětcem všechny místa, kam se válečkem nedostaneme – části mezi koncem zdi a stropem nebo podlahou, v rozích místnosti, na spojích se sousedními plochami.

*Štětcem zárohákem natřeme stěnu za radiátory.

*Malovat začínáme vždy stropem, a to od okna, abychom ve světle viděli, zda je čerstvá barva natřená rovnoměrně.

Stěny natíráme v pruzích, které se překrývají, vždy ve směru dopadajícího světla, aby nebyly patrné okraje již natřené plochy, které pokaždé znovu přetřeme. Pracujeme tak rychle, aby barva v místech napojení jednotlivých tahů štětcem byla ještě mokrá.

*Malujeme vždy na jedné celistvé ploše, například na stropě nebo na jedné stěně. Postupujeme zprava doleva, leváci naopak. Strop si rozdělíme na menší čtverce a postupně je přetíráme malbou.

*Je-li od začátku jasné, že bude třeba dvou barevných nátěrů, uděláme ten první řidší a dáme do něj „panáka“ penetrace. Druhý necháme ve stejné konzistenci, jaká je v nádobě z obchodu.

*Váleček ponoříme do kbelíku s barvou, ale jen do tří čtvrtin šířky válečku. Potom jím přejedeme po stírací mřížce, a tak vetřeme barvu i do nenamočené části válečku.

*Po zdi táhneme váleček nejprve odzdola nahoru, tzv. tlačíme barvu před sebou (opačným směrem, skončí část barvy na podlaze) až pak „jedeme“ svisle dolů.

Když už na válečku nemáme moc barvy, ještě jednou přejedeme opatrně přes celou čerstvě natřenou plochu, aby barva kryla rovnoměrně. Této technice se říká vyhlazení barvy a používá se jak na stěnách, tak i na stropech.

*Poté váleček opět ponoříme do barvy a natřeme další část plochy. Každá nově natřená plocha musí jednou šířkou tahu válečkem překrývat dříve natřenou plochu, aby nevznikla žádná nenatřená místa.

*Zdi necháme důkladně vyschnout.

Úklid

Při použití zakrývacích fólií nepředstavuje úklid po malování žádný problém: odlepíme zakrývací fólie z oken a dveří, odstraníme krepové pásky ze zásuvek a lišt a odkryjeme nábytek. Vše zabalíme do fólie, která pokrývala podlahu, a vyhodíme.

Dobré rady

S malováním nových omítek nespěchejte, protože podklad musí být dobře vyzrálý: štuk na to potřebuje tři neděle, keraštuk (jiná forma omítkové směsi) tři až šest týdnů.

Škrábání starých tapet stejně jako disperzních nátěrů může někdy působit obtíže: práci nám usnadní provlhčení stěny horkou párou z přístroje na odstraňování tapet.

Při tónovaných nátěrech bychom neměli zapomenout barvu během práce promíchávat průběžně: pigment má totiž tendenci sedat ke dnu.

Čas, který ušetříme tím, že si pořádně nepřečteme pokyny výrobce, budeme nuceni užít na nutné opravy. Škoda peněz i nervů.

Text: Laura Skrčená, Zdroj Baumax: Z kutila profesionálem, Foto: Shutterstock a Baumax

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští