Nahrazení obvyklé všehochuti květináči stejného stylu sladěnou s interiérem může mít obrovský efekt.
Není to otázka ceny, velkou parádu vytvoříte už barevnými plastovými vnějšími obaly na květináče za pár korun. V červené barvě rozsvítí kuchyň, v růžové budou idylicky působit v ložnici.
Pokud si ovšem cenu nezadáte jako rozhodující parametr, rozšíří se váš výběr o mnoho zajímavých variant květináčů, běžných i samozavlažovacích.
Co nabízejí květináče
Laminátové
Vyrobeny z umělých pryskyřic nabízejí hlavně lehkost a vzhledovou proměnlivost, mohou být hladké a vysoce lesklé, stejně jako imitovat vzhled ratanu. Laminát je velmi lehký, což může být předností i slabinou.
Vyšším rostlinám neposkytuje tak stabilní základnu jako terakota, ale u samozavlažovacích nádob je jeho lehkost výhodou.
Slabší odolnost sklolaminátu vůči nárazu překonává modernější varianta materiálu, kterým je hliníkolaminát. Díky příměsi kovu navíc vyniká vysokým leskem.
Kovové
Luxusně působí květináče z broušeného a leštěného nerezového plechu, ačkoli cenově jsou poměrně dostupné. Výhodou je jejich odolnost mechanické i vzhledová, takže zůstávají dlouhodobě krásné. Ideálně doplňují moderní nábytek.
Rovněž květináče z pozinkovaného plechu jsou odolné vůči vlhkosti, s výjimkou kyselých roztoků, což může být i zálivka se zbytky hnojiv.
Pozinkovaný plech může zachovávat přirozenou krásu surového materiálu, ale prodávají se i modely barvené a ve vysokém lesku, které jsou k nerozeznání od sklolaminátu. Oproti nim jsou ale odolnější vůči nárazu a těžší.
Z pletených materiálů
Používají se jak materiály syntetické, nejvíce polyratan, tak přírodní a v obou případech záleží na kvalitě provedení, jakou budou mít odolnost a vzhledovou atraktivitu.
Praktičtější jsou určitě typy s vnitřní vložkou, pozinkovanou nebo keramickou, které lépe chrání před napadením plísní a houbou. Z přírodních materiálů se používá nejen ratan a bambus, ale také vodní hyacint, banánové listy nebo mořská tráva.
Kámen a keramika
Keramika má jako materiál široké rozpětí od výrobků jednoduchých až po luxusní se strukturovaným povrchem, který může imitovat přírodní kámen nebo také beton. Tyto nádoby jsou velice atraktivní, bohužel cena tomu odpovídá.
Pokud se pro nějaký rozhodnete, pak se doporučuje využívat je spíše pro rostliny jednoduchého vzhledu, které krásu květináče nepřekryjí. Vedle keramiky se kámen imituje také směsí betonu a drceného kamene, vlastnosti jsou obdobné.
Plastia je tuzemský výrobce, který se zaměřuje na důmyslné samozavlažovací květináče vlastních návrhů. Tento se jmenuje Doppio, je v několika barevných kombinacích a stojí 90 Kč.
Minigarden je stavebnicový systém portugalské značky Quizcamp, který umožňuje skládat květináče jako stěnu, případně rohový sloup. Květináče jsou plastové a vybavené drenáží, odvádějící přebytečnou vodu. Cena podle typu základní sady od cca 600 Kč.
Text: Lenka Korandová, Foto: archiv uvedených firem
Více na www.prima-kvetinace.cz, www.blomus.cz, www.plastia.cz, www.minivertikalnizahrada.cz