Domů     Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
31.7.2024

Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu.

Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – od klasické Neapolské, až po Margheritu.

Čechům ale prý nejvíc chutná Capricciosa a sýrová Quattro Formaggi. Pokud si je chcete kvalitně upéct ve vašem domácím prostředí, nesmíte zapomenout na tři věci – připravit si dobře těsto, umně jej zpracovat a mít na upečení kvalitní pec.

Dvojkomorová pec na pizzu patří mezi větší spotřebiče a umožňuje připravit hned několik druhů pokrmů naráz. Každá komora má vlastní ovládání i časovače.
Dvojkomorová pec na pizzu patří mezi větší spotřebiče a umožňuje připravit hned několik druhů pokrmů naráz. Každá komora má vlastní ovládání i časovače.

Lepší než klasické trouby

Protože podobné pochoutky není možné péct v běžné troubě, tam by se nedosáhlo vysoké teploty, která je k přípravě nutná, stále častěji i profesionální kuchaři pizzerií a restaurací sahají po menších, ale přesto stále profesionálních pecích na pizzu.

Pokud si pizzu doma připravujete častěji a chcete, aby chutnala jako z oblíbené pizzerie, vyplatí se i vám investovat právě do ní. Proč?

Snadno v ní dosáhne teploty až 400 °C – nejvyšší teplota poskytovaná běžnou domácí troubou činí zhruba 230 °C, – takže upéct tuto pochoutku za dvě minuty pro vás nebude problém. Pece jsou navržené tak, aby těsto leželo přímo nad topnými tělesy.

Pokud máte málo místa v kuchyni, můžete zkusit malou přenosnou pec. Zvládne překvapivě mnoho, upeče nejen pizzu, ale je dobrá i na přípravu omelet, quiche, tortill a klasických českých buchet.
Pokud máte málo místa v kuchyni, můžete zkusit malou přenosnou pec. Zvládne překvapivě mnoho, upeče nejen pizzu, ale je dobrá i na přípravu omelet, quiche, tortill a klasických českých buchet.

V čem můžete péct

* v domácí peci na pizzu

* v profesionální pizza troubě

* v přenosné peci

*v minitroubě

Malá domácí pec i velká profesionální trouba

Prodává je mnoho internetových prodejců. Dle počtu komor (neboli pater) rozlišujeme trouby jednokomorové a dvoukomorové, které umožňují připravit hned několik druhů pokrmů naráz.

Každá komora má vlastní ovládání i časovače a zpravidla disponuje nezávislými termostaty a elektronickými teploměry. Máte v nich i přednastavené programy.

Teplotní maximum těchto pecí je až 500 °C. Pořídíte je už od 9 tisíc korun, ty dražší mohou stát i 20 tisíc. Nejdražší trouby jsou určené pro profesionální kuchyně. Většina z pecí má zabudované i vnitřní osvětlení komory.

Výhoda:

* Po zapojení do zásuvky je připravená k použití během několika minut.

* Je ideální pro profesionální využití.

* Umožňuje připravit více pokrmů najednou.

* Disponuje celou řadou užitečných funkcionalit.

* Kamenná dna zaručují kvalitní propečení.

* Má odolné a robustní zpracování.

Nevýhoda:

* Kvůli větším rozměrům vyžaduje více prostoru.

* Vyšší pořizovací cena.

Přenosná pec

Pokud si chcete čas od času dopřát pizzu a nechcete přitom používat klasickou troubu, ideální volbou je pro vás přenosná pizza pec. Jak vypadá? Jde o kompaktní kulatou konstrukci s nepřilnavým povrchem pečicí plochy. Opékání zmražené pizzy v ní trvá maximálně 5 minut.

Výhoda:

* Připraví pizzu během pár minut.

* Vyniká snadným ovládáním.

* Nevytváří žádný kouř.

* Díky stylovému provedení zapadne do moderní kuchyně.

* Nízká pořizovací cena.

Nevýhoda:

* Je obtížnější na vyčištění.

Minitrouba

Je univerzálním pomocníkem a můžete v ní připravovat kromě pizzy různé druhy pokrmů. Mívá zabudovaný gril či horkovzdušnou troubu, a dokáže tak plně nahradit prostorově náročnou klasickou troubu.

Poslouží nejen k opékání či rozmrazování pizzy, ale i k přípravě pochoutek z masa a ryb.

Výhoda:

* nízká pořizovací cena

* vestavěný časovač

Nevýhoda:

* Maximální možná teplota bývá cca 300 °C.

Jsou univerzální

V podobných pecích si můžete připravit další italské speciality, například foccaciu či sladké skořicové šneky. K jejich přípravě vám poslouží pánev s odnímatelnou rukojetí, která je součástí výbavy. Můžete tam ale péct i koláče, buchty, quiche, tortilly nebo palačinky.

Tradiční skořicoví šneci (připravení v peci na pizzu)

Ingredience:

140 ml mléka, 7 g kvasnic, 35 g cukru krupice, 1 vejce, 40 g másla, 300 g hladké mouky, špetka soli

Suroviny na skořicovou náplň:

60 g másla, 130 g tmavého cukru, 15 g mleté skořice

Suroviny na polevu:

200 g sýru žervé, 30 g másla, 30 g cukru krupice, 1 lžička vanilkového extraktu

Postup:

1) Smíchejte mléko, kvasnice a cukr a nechte vzejít kvásek. Poté přidejte vejce, rozpuštěné máslo, hladkou mouku a špetku soli a za pomoci robota vymíchejte hladké těsto, které nechte kynout hodinu. Z těsta poté vyválejte obdélník o tloušťce zhruba 3 mm.

Na těsto rozetřete povolené máslo a nasypejte na něj skořicový cukr, který do těsta lehce vmáčkněte. Takto potřené těsto zarolujte do rolády a nakrájejte jej na proužky zhruba 1,5 cm tlusté.

2) Vyšlehejte v krémovou pěnu žervé, máslo, cukr a vanilkový extrakt a dejte to do lednice vychladnout.

3) Pánev od pizza pece vymažte máslem a vyskládejte do ní nakrájené šneky. Nechte je kynout ještě zhruba 15–20 minut, mezitím pizza pec předehřejte na 20 minut, po uplynutí doby vložte pánev na kámen, zavřete dvířka a stiskněte ovladač časovače na 12 minut.

Jakmile časovač zabliká a zhasne, vyjměte pánev z trouby a nechte ježky chladnout – ještě teplé je potřete sýrovou polevou.

Jarní pizza

Ingredience na těsto:

500 g hladké mouky, 250 ml vody, 50 ml olivového oleje, ½ lžičky soli, ½ kostičky droždí

Suroviny na rajčatové sugo:

3 lžíce olivového oleje

1 cibule, 2 stroužky česneku, 700 ml rajčatové passaty, 1 lžička soli, 1 lžíce provensálského koření

Suroviny na pizzu:

mozzarella, žampiony, černé olivy, rajčátka, rukola

Postup:

1) Za pomocí robota vymíchejte těsto z hladké mouky, vody, droždí, olivového oleje a soli, nechte jej pod utěrkou kynout přibližně hodinu.

2) Mezitím si připravte rajčatové sugo. Na olivovém oleji zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte k ni prolisovaný česnek, rajčatovou passatu, osolte, přidejte provensálské koření a vše promíchejte. Nechte zhruba pět minut provařit.

3) Připravte si ingredience, které budete dávat na pizzu a předehřejte si pec na pizzu.

4) Po nakynutí si těsto rozdělte na cca osm stejně velkých porcí, ze kterých zpracujte bochánky (přibližně 100 g), z nichž vytvarujte placku zhruba o průměru 30 cm. Potřete ji připraveným sugem a přidejte na ni další suroviny.

Vše přesuňte na lopatku, kterou vsuňte až do zadní části trouby a pizzu z lopatky sesuňte na kámen.

5) Stiskněte časovač na dvě minuty. Jakmile se krátce rozbliká a poté zhasne, za pomoci lopatky vyjměte pizzu z trouby a dejte ji na větší prkénko, kde ji nakrájejte na trojúhelníčky.

Přenosnou plynovou pec užijete nejen v kuchyni, ale pizzu a jiná jídla s ní připravíte i na zahradě, terase nebo v kempu.

Foto: Shutterstock, archiv firem
Související články
16.10.2024
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte šikmo přes první. 3) Postupujte od největších po nejm
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
reklama
Šikovné tipy
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných