Chystáte se na dovolenou do ciziny a svého pejska chcete vzít s sebou? Pak musíte vašeho čtyřnohého přítele nechat nově oočkovat a pořídit mu spolehlivé ochranné pomůcky proti parazitům.
Počítejte s tím, že budete muset k veterináři a na veterinární správu. Budete potřebovat Pas zvířete v zájmovém chovu. Vydá vám jej pouze oprávněný veterinář. Zvíře starší 6 měsíců musí být povinně označeno čipem.
V případě psa s průkazem původu, může čip zastoupit tetování, pokud vzniklo před zavedením povinnosti čipování. Poplatek za vystavení pasu se pohybuje kolem 400 Kč a čipování vyjde obvykle na 600 Kč.
Očkování se nevyhnete
Další podmínkou u psů nad 3 měsíce je očkování proti vzteklině. Členské státy EU pak mohou požadovat další úkony. Například ošetření proti endoparazitům – odčervení, nebo ektoparazitům – proti blechám a klíšťatům.
Tyto požadavky a ještě k tomu vyšetření na protilátky proti vzteklině před vstupem do země vyžadují například Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko.
Se štěňaty, kterým ještě nebyly tři měsíce, nelze cestovat do Francie, Itálie, Lotyšska, Polska a na Kypr.
Další možné ohrožení
Před cestou psa ošetřete proti srdeční červivosti – dirofilarioze, přenášené komáry. Nemoc se vyskytuje v jižní Evropě, USA, Kanadě a Austrálii, ale objevily se i případy v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku.
Jedná se o parazitární onemocnění, jehož původcem je vlasovec psí. Důležitá je především prevence.
Spočívá v aplikaci účinných látek mylbemycin oxime, ivermektin, nebo selamektin pipetou na kůži, nebo nasazením protiparazitálního obojku.
Exotická dioktofymóza se vyskytuje v Severní a Jižní Americe, Asii a jižní Evropě. Původcem je ledvinovec psí. Nejčastěji napadá ledviny, žije i v močovodech, močovém měchýři a rouře. Dokonce se vyskytl v játrech, srdci a v břišní dutině.
Psi nesmí lovit a konzumovat obojživelníky, kteří jsou mezihostiteli, a syrové rybí maso.
Dlouhá cesta
Je lepší cestovat se psem v noci, případně mít auto s klimatizací. Samozřejmostí je stálý přístup k pití. V případě veder může pomoci i mokrý ručník, speciální chladicí deka či chladicí psí obleček. Je vhodné s sebou vzít zvířeti oblíbenou hračku a deku.
Stejně jako lidé musí být i pes v autě zabezpečený: v připevněném přepravním boxu, v zavazadlovém prostoru nebo připoutaný speciálním postrojem na zadním sedadle.
V kufru smí být jen v případě, že je oddělen sítí či mřížkou od řidiče nebo je připoutaný, aby nemohl zasahovat do řízení.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock
Víc se dozvíte na stránkách Státní veterinární správy ČR: www.svscr.cz