Domů     Manžel nemá čas? Vyměňte si kohoutky sama!
Manžel nemá čas? Vyměňte si kohoutky sama!
29.11.2019

Kape vám kohoutek a manžel opravu pořád odkládá? Anebo je vaše baterie rezavá a pokrytá vodním kamenem? Nezoufejte, vodovodní baterii si klidně vyměníte sama!

Ale jak na to? Je to lehčí, než se může zdát. Stačí si ve specializovaném obchodu se „sanitou“ pořídit za přijatelnou cenu novou vodovodní baterii, přesně podle vašich představ.

A přestože si nevěříte, její instalaci klidně zvládnete podle podrobného návodu a instrukcí sama.

Určitě si vyberete

Místo starých vodovodních armatur se dvěma šroubovacími kohoutky jsou dnes zcela běžné baterie pákové. Rychle nastaví intenzitu proudu a míchání vody na potřebnou teplotu (ušetříte tak až 30 % nákladů). I vzhled baterií je hodně rozmanitý.

Můžete si koupit jak klasickou kohoutkovou baterii, tak i pákovou, či komfortnější termostatickou baterii. Kvalitní baterie dodá vaší koupelně větší „lesk“, a bude se při mytí a sprchování líp ovládat.

Poraďte se

Před nákupem se v obchodě poraďte s prodavačem, zda se armatura, kterou jste vybrala, pro vaši koupelnu hodí. Nejde totiž jen o design a funkci. Záleží, k čemu budete vodovodní kohoutky připojovat. Boilery a karmy totiž vyžadují speciální armaturu.

Pokud budete baterii montovat přímo na zeď, dejte pozor na ochranu proti hluku. Na stěny sousedící s jinými byty, s vaší ložnicí či obývákem použijte nejtišší baterii s hlučností 1.

Jak na instalaci

Nejprve shromážděte nářadí a pomůcky, které budete k práci potřebovat, abyste vše měli po ruce. Před vlastní montáží nezapomeňte zavřít hlavní přívod vody! Aby se nestalo, že místo zkrášlené koupelny budete řešit pojistku s vytopenými sousedy.

U bytových domů bývá lokální uzávěr nejčastěji na stoupačkách v bytě či na patře, hlavní pak ve sklepě.

Co budete potřebovat: těsnicí vlákno (koudel), plochý klíč nebo siko kleště, metr, vodováhu, vrtačku, vrtáky a šroubovák. A hlavně hodně odvahy a elánu!

1. Připojte „etážky“. Aby šla vzdálenost mezi trubkami s teplou a studenou vodou přizpůsobit rozměru nové baterie, je nutné na ně namontovat etážky (krátké esovitě zahnuté trubky). Etážky utěsněte těsnicím vláknem (koudel) a našroubujte je do zdi.

Musí být přišroubované nadoraz do zdi do stejné vzdálenosti. Změřte vnitřní vzdálenost přípojek na baterii (zpravidla 15 cm) a etážky na stěně natočte tak, aby na ně baterie „sedla“. Obě etážky musí být zrcadlově obrácené ve stejném úhlu ve vodorovné pozici. Správné usazení můžete překontrolovat pomocí vodováhy (libely).

Tip Paní domu: U nových baterií jsou etážky v balení. Standardně se vyrábějí rozteče (vzdálenosti kohoutků) 15 cm. Je-li vzdálenost trubek ve zdi vetší nebo menší, kupte speciální etážky. Stačí vzdálenost trubek změřit a koupit etážky pro danou rozteč.

2. Našroubujte rozety. Na obě etážky našroubujte chromované rozety. Zakryjí spojovací trubky i celou spáru mezi potrubím a stěnou. Mají přiléhat na stěnu tak těsně, aby se za nimi nemohly usazovat zbytky mýdla, prach ani zatékat voda.

3. Připojte baterii. Na každou etážku nasaďte těsnicí kroužek se sítkem, na přípojky nasuňte armaturu s matkami. Matky nejprve našroubujte ručně a poté přitáhněte klíčem nebo siko kleštěmi bez zoubků.

Šířka klíče či kleští nesmí přesahovat přes matice, jinak mohou poškrábat povrch baterie či rozet, navíc matice nedosednou dostatečně přesně na etážky. Z netěsného spoje by pak mohla odkapávat voda.

Tip Paní domu: Při práci chraňte matice hadrem proti poškrábání povrchu.

4. Připojte hadici a hlavici sprchy. Na závit vyčnívající z baterie vložte těsnicí kroužek, hadici našroubujte volně rukou a přitáhněte kleštěmi. Než přiložíte na závit kleště, opět povrch materiálu chraňte hadrem.

Na konec hadice našroubujte sprchovou hlavici, opět s využitím těsnění. Pak zkuste otevřít hlavní kohout vody, abyste zkontrolovala, jestli je všechno těsné, voda se v baterii správně míchá a teče pod vhodným tlakem.

Tip Paní domu: Některé typy baterií se prodávají už se sprchovou hlavicí a držákem na sprchu. Na obalu baterie je vždy označeno, zda je příslušenství součástí balení či nikoliv.

Pokud si vyberete jinou sprchovou hlavici, nemějte strach, jednotlivé díly mají stejné závity a dají se různě kombinovat.

5. Namontujte držák sprchy. Držák umístěte tak, aby na něj šlo snadno dosáhnout, když sedíte ve vaně a myjete si vlasy. Jde pravděpodobně o nejobtížnější krok, ale ani vrtačky se bát nemusíte.

Do dlaždic nejprve vyvrtejte otvory vrtákem do zdi bez příklepu, jakmile projde vrták obkladačkou, vrtačku přepnete na příklep. Do vzniklého otvoru nasuňte hmoždinku a do ní držák pevně přišroubujte.

Tip Paní domu: Chcete-li mít jistotu, že kachlík nepraskne, udělejte do něj důlek vrtákem do kamene, a až projde glazurou, vyměňte ho za vrták do zdi.

6. Přidejte perlátor. Úsporné perlátory mísí vodu se vzduchem, mění tvrdě padající vodu na měkký proud vody a snižují spotřebu vody o 30–40 %. Perlátor jednoduše našroubujte zepředu na vodovodní kohoutek. Oceníte ho zejména u umyvadlových baterií. Vedou-li přímo ze zdi, můžete k jejich instalaci použít stejný postup.

Pokud se obáváte, jak se odšroubuje současnou, už poškozenou baterii, použijte stejný postup, ale pozpátku.

Jak vybrat baterii?

Při výběru vodovodní baterie je potřeba zvážit několik hledisek. První otázkou je funkce (zda páková, kohoutková či termostatická) baterie, další roli hraje design (měl by zohlednit tvar sanitární techniky) a cena (čím lepší kvalita, tím vyšší cena).

Páková baterie nabízí funkční, ekonomickou a při manipulaci jednoduchou variantu řešení. Využívají tzv. směšovací kartuše, které umožňují jedním pohybem ovládat jak teplotu, tak množství protékající vody.

Kohoutková baterie je návratem ke klasickému, ale proti minulosti designově propracovanějšímu stylu. K posunu dochází v kvalitě zpracování a v systému vnitřního ventilu. Keramické sedlo uvnitř zaručuje těsnost kohoutků proti kapání.

Termostatické baterie nabízejí komfort a nízkou spotřebu vody. Od ostatních typů se liší tím, že mají regulátor nastavení teploty vody. Jakmile do baterie nateče studená a teplá voda, smísí se na nastavenou teplotu, která pak zůstává konstantní.

Dalším kritériem pro rozlišení baterií je místo umístění. Existují baterie umyvadlové, bidetové, dřezové kuchyňské, vanové i sprchové. Podle způsobu umístění pak rozlišujeme baterie stojánkové, nástěnné a zápustné, či bezdotykové na fotobuňku.

Mezi důležité faktory patří i rozteč baterie, a to zejména v případě, pokud nechcete dělat větší konstrukční změny vodovodu. Baterie se vyrábí ve dvou variantách rozteče – 10 cm a 15 cm.

Text: Marie Šrámková, foto: BAUHAUS

Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko