Kape vám kohoutek a manžel opravu pořád odkládá? Anebo je vaše baterie rezavá a pokrytá vodním kamenem? Nezoufejte, vodovodní baterii si klidně vyměníte sama!
Ale jak na to? Je to lehčí, než se může zdát. Stačí si ve specializovaném obchodu se „sanitou“ pořídit za přijatelnou cenu novou vodovodní baterii, přesně podle vašich představ.
A přestože si nevěříte, její instalaci klidně zvládnete podle podrobného návodu a instrukcí sama.
Určitě si vyberete
Místo starých vodovodních armatur se dvěma šroubovacími kohoutky jsou dnes zcela běžné baterie pákové. Rychle nastaví intenzitu proudu a míchání vody na potřebnou teplotu (ušetříte tak až 30 % nákladů). I vzhled baterií je hodně rozmanitý.
Můžete si koupit jak klasickou kohoutkovou baterii, tak i pákovou, či komfortnější termostatickou baterii. Kvalitní baterie dodá vaší koupelně větší „lesk“, a bude se při mytí a sprchování líp ovládat.
Poraďte se
Před nákupem se v obchodě poraďte s prodavačem, zda se armatura, kterou jste vybrala, pro vaši koupelnu hodí. Nejde totiž jen o design a funkci. Záleží, k čemu budete vodovodní kohoutky připojovat. Boilery a karmy totiž vyžadují speciální armaturu.
Pokud budete baterii montovat přímo na zeď, dejte pozor na ochranu proti hluku. Na stěny sousedící s jinými byty, s vaší ložnicí či obývákem použijte nejtišší baterii s hlučností 1.
Jak na instalaci
Nejprve shromážděte nářadí a pomůcky, které budete k práci potřebovat, abyste vše měli po ruce. Před vlastní montáží nezapomeňte zavřít hlavní přívod vody! Aby se nestalo, že místo zkrášlené koupelny budete řešit pojistku s vytopenými sousedy.
U bytových domů bývá lokální uzávěr nejčastěji na stoupačkách v bytě či na patře, hlavní pak ve sklepě.
Co budete potřebovat: těsnicí vlákno (koudel), plochý klíč nebo siko kleště, metr, vodováhu, vrtačku, vrtáky a šroubovák. A hlavně hodně odvahy a elánu!
1. Připojte „etážky“. Aby šla vzdálenost mezi trubkami s teplou a studenou vodou přizpůsobit rozměru nové baterie, je nutné na ně namontovat etážky (krátké esovitě zahnuté trubky). Etážky utěsněte těsnicím vláknem (koudel) a našroubujte je do zdi.
Musí být přišroubované nadoraz do zdi do stejné vzdálenosti. Změřte vnitřní vzdálenost přípojek na baterii (zpravidla 15 cm) a etážky na stěně natočte tak, aby na ně baterie „sedla“. Obě etážky musí být zrcadlově obrácené ve stejném úhlu ve vodorovné pozici. Správné usazení můžete překontrolovat pomocí vodováhy (libely).
Tip Paní domu: U nových baterií jsou etážky v balení. Standardně se vyrábějí rozteče (vzdálenosti kohoutků) 15 cm. Je-li vzdálenost trubek ve zdi vetší nebo menší, kupte speciální etážky. Stačí vzdálenost trubek změřit a koupit etážky pro danou rozteč.
2. Našroubujte rozety. Na obě etážky našroubujte chromované rozety. Zakryjí spojovací trubky i celou spáru mezi potrubím a stěnou. Mají přiléhat na stěnu tak těsně, aby se za nimi nemohly usazovat zbytky mýdla, prach ani zatékat voda.
3. Připojte baterii. Na každou etážku nasaďte těsnicí kroužek se sítkem, na přípojky nasuňte armaturu s matkami. Matky nejprve našroubujte ručně a poté přitáhněte klíčem nebo siko kleštěmi bez zoubků.
Šířka klíče či kleští nesmí přesahovat přes matice, jinak mohou poškrábat povrch baterie či rozet, navíc matice nedosednou dostatečně přesně na etážky. Z netěsného spoje by pak mohla odkapávat voda.
Tip Paní domu: Při práci chraňte matice hadrem proti poškrábání povrchu.
4. Připojte hadici a hlavici sprchy. Na závit vyčnívající z baterie vložte těsnicí kroužek, hadici našroubujte volně rukou a přitáhněte kleštěmi. Než přiložíte na závit kleště, opět povrch materiálu chraňte hadrem.
Na konec hadice našroubujte sprchovou hlavici, opět s využitím těsnění. Pak zkuste otevřít hlavní kohout vody, abyste zkontrolovala, jestli je všechno těsné, voda se v baterii správně míchá a teče pod vhodným tlakem.
Tip Paní domu: Některé typy baterií se prodávají už se sprchovou hlavicí a držákem na sprchu. Na obalu baterie je vždy označeno, zda je příslušenství součástí balení či nikoliv.
Pokud si vyberete jinou sprchovou hlavici, nemějte strach, jednotlivé díly mají stejné závity a dají se různě kombinovat.
5. Namontujte držák sprchy. Držák umístěte tak, aby na něj šlo snadno dosáhnout, když sedíte ve vaně a myjete si vlasy. Jde pravděpodobně o nejobtížnější krok, ale ani vrtačky se bát nemusíte.
Do dlaždic nejprve vyvrtejte otvory vrtákem do zdi bez příklepu, jakmile projde vrták obkladačkou, vrtačku přepnete na příklep. Do vzniklého otvoru nasuňte hmoždinku a do ní držák pevně přišroubujte.
Tip Paní domu: Chcete-li mít jistotu, že kachlík nepraskne, udělejte do něj důlek vrtákem do kamene, a až projde glazurou, vyměňte ho za vrták do zdi.
6. Přidejte perlátor. Úsporné perlátory mísí vodu se vzduchem, mění tvrdě padající vodu na měkký proud vody a snižují spotřebu vody o 30–40 %. Perlátor jednoduše našroubujte zepředu na vodovodní kohoutek. Oceníte ho zejména u umyvadlových baterií. Vedou-li přímo ze zdi, můžete k jejich instalaci použít stejný postup.
Pokud se obáváte, jak se odšroubuje současnou, už poškozenou baterii, použijte stejný postup, ale pozpátku.
Jak vybrat baterii?
Při výběru vodovodní baterie je potřeba zvážit několik hledisek. První otázkou je funkce (zda páková, kohoutková či termostatická) baterie, další roli hraje design (měl by zohlednit tvar sanitární techniky) a cena (čím lepší kvalita, tím vyšší cena).
Páková baterie nabízí funkční, ekonomickou a při manipulaci jednoduchou variantu řešení. Využívají tzv. směšovací kartuše, které umožňují jedním pohybem ovládat jak teplotu, tak množství protékající vody.
Kohoutková baterie je návratem ke klasickému, ale proti minulosti designově propracovanějšímu stylu. K posunu dochází v kvalitě zpracování a v systému vnitřního ventilu. Keramické sedlo uvnitř zaručuje těsnost kohoutků proti kapání.
Termostatické baterie nabízejí komfort a nízkou spotřebu vody. Od ostatních typů se liší tím, že mají regulátor nastavení teploty vody. Jakmile do baterie nateče studená a teplá voda, smísí se na nastavenou teplotu, která pak zůstává konstantní.
Dalším kritériem pro rozlišení baterií je místo umístění. Existují baterie umyvadlové, bidetové, dřezové kuchyňské, vanové i sprchové. Podle způsobu umístění pak rozlišujeme baterie stojánkové, nástěnné a zápustné, či bezdotykové na fotobuňku.
Mezi důležité faktory patří i rozteč baterie, a to zejména v případě, pokud nechcete dělat větší konstrukční změny vodovodu. Baterie se vyrábí ve dvou variantách rozteče – 10 cm a 15 cm.
Text: Marie Šrámková, foto: BAUHAUS