Máte pocit, že se nic nedaří? Že všechno, na co sáhnete, se vám bortí pod rukama? Že se problémy množí, místo aby mizely? Zkuste si namalovat svou osobní mandalu.
Těžké překážky, bolestivé životní pády a nekončící problémy mohou podle ezoteriků někdy znamenat jediné – dostáváme životní lekci. Něco jsme nezvládli a je potřeba si to opakovat tak dlouho, až úkol vyřešíme.
Když si člověk vytváří svou osobní mandalu, vkládá do ní vše, co se odehrává uvnitř jeho duše. Mandaly nám pomáhají udržet si spojení se sebou samými a pochopit význam a důležitost našich prožitků.
Už jen pouhým tvořením se dostáváme dovnitř sebe sama a harmonizujeme se. Meditací nad hotovou prací proces prohlubujeme a upevňujeme.
Jdeme na to!
Pokud se člověk ocitne ve složité, bolestivé životní situaci, má prostě na výběr. Může naříkat, litovat se a obviňovat své okolí za vše, co ho potkalo, ale může se také zastavit a přemýšlet, co mu má jeho situace přinést, co se z ní má naučit a jak ho obohatí.
Zkuste to druhé. Pokud selhaly všechny tradiční techniky a vy se stále cítíte vyčerpaní, najděte si čas, ve kterém si vytvoříte svou osobní mandalu. Ještě než se pustíte do díla, na chvíli se zastavte.
Zavřete oči a po krátké relaxaci si zkuste při ztišení vybavit, jaké barvy do své mandaly použijete, jaké jsou pro vás harmonizující a které jsou naopak rušivé, a raději se jim vyhněte. Barvy hrají v sestavování mandaly jednu z důležitých rolí.
Krok za krokem si vyrobíme svůj vlastní obrazec v kruh
Připravte si: vyšívací kruh s háčkem na pověšení * jednobarevné hedvábí * barvy a kontury na hedvábí * štětce různé velikosti * malý skleněný talířek * skleničku na vodu * vysoušeč vlasů
Postup
1. Při tvoření si můžete zapálit svíčku nebo vonnou tyčinku, pustit relaxační hudbu, nebo zůstat bez všech zvukových, vizuálních i čichových vjemů, pouze „sami se sebou“. Na nic konkrétního se nesoustřeďte, zkuste být pouze „tady a teď“. Uvolněte se.
Myšlenky nechte volně plynout. Nejprve si hedvábí uchyťte do kruhu, vyhlaďte a upněte.
2. Začněte malovat. Můžete jakkoli – od středu obrazce nebo od jeho okraje, podle momentální potřeby. Dejte si čas, můžete malovat i hodinu, dvě a více… jak to sami cítíte. Pracujte intuitivně, tak, jak vás povede cit.
Nepřemýšlejte, zda se vámi vybrané barvy k sobě hodí nebo ne. Vaše podvědomí ví, proč po nich „sáhlo“. Barvy si namíchejte na malém skleněném talířku. Štětec je nutné vždy před namočením do jiné tuby opláchnout ve skleničce s vodou.
Úplně nejdřív si předkreslete konturovacími barvami obrysy obrázků. Poctivě je dotáhněte, jinak se vám budou barvy rozpíjet i mimo obrázek. Nechte je minimálně 3 hodiny zaschnout.
3. Pak malým štětečkem začněte prostor uvnitř vybarvovat. Stačí nanést trošku barvy a nechat ji. Sama „doputuje“ až ke konturám. Někdy, třeba v rozích, zůstane místo bez barvy. Zbytečně tam nejpřejíždějte štětcem, abyste si konturu neušpinili.
Opat stačí jen přiložit štětec s čerstvou barvou. Při práci se nedejte vyrušovat. Zjistíte, že vás zcela pohltí a ocitnete se skutečně uvnitř sebe samotných.
Tip Paní domu: K tvorbě mandaly je možné využít tištěnou předlohu, která se pouze vybarví. Hojně se využívá v arteterapii. I když je krásná a dokonalá, vlastní mandala bude originálnější. Navíc je to vaše mandala a tvoříte ji pro sebe. Měla by zahrnovat obrazce, v nichž jsou vetkané pocity vás samotných.
4. K zaschnutí barev můžete použít fén nebo je nechte uschnout přirozenou cestou. Pak na řadu přijde zdobení. Je to podobné, jako když cukrář zdobí dort, vzniká autentické dílo. Zdobení může dílo hodně změnit, pozvednout a oživit.
Když mandalu dokončíte, nechte ji zaschnout, a pak si ji pověste tak, abyste na ni dobře viděli.
Tip Paní domu: Barvami a konturami na sklo můžete malovat také na skleněný clip rámeček. I v tomto případě konečné dílo vypadá efektně.
5. Namalováním obrazce práce s mandalou zdaleka nekončí. Naopak, teprve začíná. Je dobré si doma v klidu sednout a osobní mandalu pozorovat. Nechat se vtáhnout do jejího středu, všímejte si barev, tvarů a motivů. Prostě ji na sebe nechte působit.
Svou osobní mandalu si můžete nakreslit „jen“ pastelkami, fixy, vodovkami nebo akrylovými barvami na „obyčejnou“ čtvrtku papíru.
Mandala ve starém indickém jazyce zvaném sanskrt znamená magický kruh. Setkává se v ní ženská energie (barva) s mužskou (tvar) a společně během práce s obrazcem působí na duši malíře (i pozorovatele).
Pokud tvoříme nebo sledujeme pravidelné obrazce mandaly, duše se zklidňuje, vnitřní svět se uspořádává a je dokázáno, že mandala může léčit.
Může odstranit bloky a uvolnit napětí. Dovede rozpustit stres a nervozitu. Ta „pravá“ mandala se sestavuje nejčastěji z písku, a když je hotová, její autor ji rozfouká či rozpráší po větru, nebo smete do řeky, aby poukázal na pomíjivost všeho. Naopak tu „svou“ osobní si nakreslíme a necháváme na sebe působit.
Text: Dana Pešková, Realizace a foto: Alena Kamasová (fotoreporterky.cz)