Domů     Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
1.12.2023

Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“

Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní.

Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý moc neužil, protože Jiří odešel v patnácti do Prahy na konzervatoř, a o deset let starší sestru Markétu. „Máma ještě chtěla někoho na pomazlení.

Do určitého věku to bylo krásné a svou maminku mám neskutečně rád, ale má to i odvrácenou stranu mince, protože pak je člověk strašně přecitlivělý. Dlouhou dobu jsem se držel maminčiny sukně.“

S Miroslavem Táborským, Terezou Ramba a Kryštofem Hádkem ve filmu 3Bobule (2020).
S Miroslavem Táborským, Terezou Ramba a Kryštofem Hádkem ve filmu 3Bobule (2020).

Začalo to čertem

Na jevišti stál poprvé už ve třinácti. Tenkrát ho starší přivedla ke kamarádům, kteří hráli v místním ochotnickém spolku Dialog. Ti ho vzali a dali mu roli čerta.

„Objeli jsme tenkrát s tou pohádkou několik školek i škol!“ Protože ho ale moc bavila i auta, šel se po základní škole učit automechanikem. Nicméně se nedoučil. Prý kvůli poměrům, které na učilišti vládly, ve třetím ročníku utekl.

„Byl jsem tak hloupej, že mi trvalo tři roky, než jsem si uvědomil, že tam nechci být. Auta mě bavila, ale systém a škola mě ubíjely. Půl roku pilovat účko! Taková hovadina! Tak jsem si raději četl. Nebo jsem šel do lesa.

A nebo do starého bunkru na poli a tam jsem si vzýval satana!“ Pak udělal přijímací zkoušky na gymnázium a za čas odmaturoval.

Zahrál si i v seriálu Slunečná na Primě, na foto s Barborou Jánovou (2020–2021).
Zahrál si i v seriálu Slunečná na Primě, na foto s Barborou Jánovou (2020–2021).

Vlastní cestou k divadlu

Přitom podle svých slov pořád stále směřoval k divadlu. Sám, bez pomoci v té době už slavného bratra. „Brácha je pro mě brácha. Měl jsem ho jako vzor.

V Divadle pod Palmovkou jsem ho viděl několikrát ve všechny jeho slavných rolích – Peer Gynt, Caligula, Kean, Mefisto… Trnitou cestičku k herectví si ale prošlapávám sám…“ Po začátcích v amatérském divadle v rodné Plzni – v němž si mimochodem Lukáš Langmajer čas od času zahraje dodnes – se postavil na profesionální jeviště v Českých Budějovicích.

Tehdy se přestěhoval za přítelkyní do Českého Krumlova a požádal v Jihočeském divadle o angažmá. Byl odmítnut, a tak začal pracovat jako skladník.

„Po nějaké době mě ředitel Jihočeského divadla viděl v Praze v Činoherním klubu, kde jsme hostovali s plzeňským souborem, a oslovil mě s nabídkou sám. Tak jsem s prací skladníka urychleně praštil a šel jsem.“ V Budějovicích zůstal tři sezony.

S Terezou Peterkovou v představení Jihočeského divadla Bílý tesák (2009).
S Terezou Peterkovou v představení Jihočeského divadla Bílý tesák (2009).

Diváky pokouším…“

Přestěhoval se do Prahy, kde hrál a hraje na řadě scén – od muzikálových divadel Broadway či Hybernia přes Divadlo na Jezerce až po Letní shakespearovské slavnosti na Hradě. „Hraju tam, kde dávají hercům svobodu.

A hraju za sebe, vždycky jsem to v té roli já, byť schovaný za postavu. Já se lidí bojím, to je můj problém, a zároveň je moc potřebuju, a tak je přes to herectví pokouším…

V Divadle Palace si zahrál v představení Pohleď a budeš udiven (2012).
V Divadle Palace si zahrál v představení Pohleď a budeš udiven (2012).

Film je dar!

Pro mě je každé natáčení, jakékoli, jako dar, protože jsem si to strašně přál.

A pořád bych se tím chtěl bavit.“ Ztvárnil podvodníčka ve snímku Bobule, faráře v komedii Babovřesky, investigativního novináře-motorkáře v seriálu Sanitka… V seriálu Slunečná hraje Vildu, osobního řidiče, který posléze povýší na ředitele sanatoria.

S Oldřichem Navrátilem a Jiřím Hánou v pořadu České televize Tajemství těla (2020).
S Oldřichem Navrátilem a Jiřím Hánou v pořadu České televize Tajemství těla (2020).

Rodina nade vše

Se svou paní Lucií se Lukáš Langmajer potkal před třinácti lety, dvanáct let jsou manželé. Mají spolu školáka Mikuláše a malou dcerku Magdalénu. „Chtěl bych mít tři.

Ale těm, které miluju a kterých si vážím, chci držet nějaký standard…“ Langmajerovi žijí za Prahou, syn chodí do waldorfské školy. Jednou herec prozradil: „Mám spoustu snů a snažím se si je plnit. Mít hnízdo pro rodinu, zabezpečit ji. Dospět k víře… A dělat ten kumšt.“

S Tomášem Klusem v seriálu TV Nova ze světa hausbótů Na vodě (2016).
S Tomášem Klusem v seriálu TV Nova ze světa hausbótů Na vodě (2016).

Zpátky ke kořenům

Na svou mladickou lásku Lukáš Langmajer nezapomněl, dokonce se dostal i k závodění. Před pár lety si zajel Valašskou rallye a některé další závody.

A pak, během nouzového stavu, se zase po letech vrátil do lesa, přespal tam… „Dovybavil jsem se a se psem vyrazil. Už jenom proto, abych si dokázal, že se bojím jenom sám sebe. Že les, nebo příroda mně neublíží. Že když zapadne slunce, je mi zima.

A že mě slunce zase ráno probudí. Bylo to krásný…“

Kdo čítá v žitě. Scénické čtení amerických básníků a prozaiků uvedla Loutkohra Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (2007).
Kdo čítá v žitě. Scénické čtení amerických básníků a prozaiků uvedla Loutkohra Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (2007).

Co řekl o…

o sobě: „Mám rád určitý řád, a když jsou věci v pořádku. Každý den mám naprogramovaný, a jakmile se dostanu do časového presu nebo se něco mění, začínám být podrážděný. Na všechno potřebuju svůj čas a mám rád pravidla.“

o divadle: „V Plzni jsem měl před lety vlastní divadelní soubor a ta společnost se jmenovala Štěstí. Věnovali jsme se autorské práci, hráli jsme si s poezií a s pohybem a bavilo nás to.

Alternativní divadla to ale dnes nemají lehké, a tak i nás požrala krutá realita. Tenkrát z nás skutečně prýštilo štěstí. Byla to taková anarchie a divadelní punk, ale bylo to čisté. Kdoví, jestli bychom dnes byli něčeho takového ještě schopni.

Možná jsem na to už starý, ale i tak bych rád dělal divadlo pro čirou radost a zase v něm cítil energii, kterou v sobě má.“

o manželce: „Ve víru denního života si člověk vždy nevšimne, ale když mám chvilku, cestou odněkud někam, musím říct, že mě moje žena dostává stále.

Posouváme se v životě od stanice ke stanici a tím, že jedeme ve vlaku spolu, je to dost silné kafe. Je to úžasný.“

o alkoholu: „Chlastal jsem, utápěl jsem se ve svých depresích. Připadal jsem si jako velkolepý umělec. Nevěděl jsem, co chci.

Několikrát jsem chtěl spáchat sebevraždu, dokonce jsem skočil pod vlak, naštěstí mě vytáhl kamarád. To byla Lucie podruhé těhotná. Bál jsem se, aby mě neopustila, a tak jsem si řekl konec a nastoupil jsem totální askezi, začal jsem se léčit…“

o otci: „Můj otec neumí chválit, takže mi to v životě strašně chybělo a snižuje to moje sebevědomí. Je to strašně poznat v tom, co dělám nebo jak s lidmi jednám.“

ještě o sobě: „Ve chvíli, kdy už je něco moc hezké, já to musím zbořit a postavit znova…“

o slovech: „Člověk se primárně vyjadřuje slovem a měl by přemýšlet, co z té pusy vypustí. Já někdy možná přemýšlím až moc…“

Foto: Herminapress, Herminapress, Česká televize, TV Nova. FTP Prima, Bioscop, CSFD

Související články
24.3.2026
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji než trávník, je jednoduchý. Po měsících chladu a vlh
11.3.2026
Po rozsáhlé rekonstrukci se 2. dubna 2026 znovu otevírá historický Hotel Dukla v srdci Bardejovských kúpeľů. Tento ikonický hotel s více než stoletou historií spojuje lázeňskou tradici, moderní komfort a jedinečnou atmosféru, a slibuje nezapomenutelný zážitek pro všechny návštěvníky. Historie, která přetrvává Budova hotelu byla původně postavena v roce 1895 jako hotel Széchenyi a patří mezi
17.2.2026
„Lidé mě dodnes poznávají a musím říct, že to je příjemné“, říká Pavel Mang. „On se ten malý Vašek Karas divákům zkrátka vryl do paměti, zvláště když se tenhle opravdu kultovní seriál čas od času v televizi opakuje.  Přinesl mi samozřejmě kousek slávy, ale na tu jsem po určitých životních zkušenostech hodně opatrný.“  Pavel Mang, který se zapsal do povědomí nejen svým účinkováním v seriálu Cirkus
29.1.2026
Říká se, že kvalita a úprava nehtů na vás hodně prozradí. Když je to tedy tak důležité, zde je pár tipů na péči o ně!  Suché a lámavé nehty ocení olejovou koupel. Tu připravíme v misce teplé vody, kam přimícháme 2 lžíce oleje (například jojobového, olivového nebo růžového). Olej nepřidávejte přímo, ale nejprve ho rozšlehejte se 2 lžícemi teplého mléka, lépe se tak rozptýlí. Pro zpevnění ne
14.1.2026
Náušnice sice nosíte od malička, ale chcete mít ucho ještě zdobnější. Nebo se nyní odhodláváte nechat si dírky konečně udělat. Kam se tedy obrátit?   Vyvarujte se domácí akci, i když vás kamarádka přesvědčuje, kolik uší už propíchla. Že stačí namočit jehlu do vodky a jde se na věc. Tak do toho se určitě nepouštějte a obraťte se na odborníky. A navíc, tento zákrok vás finančně nezruinuje
reklama
Šikovné tipy
Patinu hravě zvládnete…
Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc nedokonalosti… Také chcete, aby váš nábytek, obrázky či dekorace působily jako z dob vaší babičky? Pusťte se do díla! Když se řekne patina, znamená to změnu povrchu způsobenou časem… tedy dlouhodobým vystavením různých vlivů a třeba jen opotřebováním, jak daný předmět často a dlouho používáme. Patina vypovídá o letitosti […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! A jak jinak je přivítat než květinami.    Jednoduché aranžmá lze sestavit i z kupovaných sazenic a šikovným fíglem docílíte toho, aby výsledek působil jako dílo profesionála. Rostliny vyndejte z pěstebních květináčků a zasaďte je. Povrch zeminy pod listy pokryjte mechem. Podél okraje pak pomocí lžíce nasypejte dekorativní štěrk.Díky úpravě povrchu je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Žáci mě milovali, ale kolegové nenáviděli
skutecnepribehy.cz
Žáci mě milovali, ale kolegové nenáviděli
Nastupovala jsem na první místo s velkými sny a představami, jak změním celé školství a hlavně své žáky. Ale pedagogy jsem změnit neuměla. O své profesi jsem měla jasno, už když jsem šla k zápisu do první třídy. Budu paní učitelkou! Řekla jsem jasně a nahlas. Na rozdíl od většiny spolužáků jsem se svého předsevzetí držela. Šla jsem posléze na střední
Památník Viktora Emanuela: Římané ho překřtili na psací stroj
historyplus.cz
Památník Viktora Emanuela: Římané ho překřtili na psací stroj
Věčným městem hlučí motory buldozerů a bagrů a staromilci skřípou zuby. K zemi padají vzácné památky, aby vytvořily prostor pro novou, monumentální stavbu. Dávná historie nedobrovolně ustupuje té novější. Sjednocení Itálie v roce 1861 je tak významnou událostí, že si v očích Římanů zaslouží nesmazatelné připomenutí. A protože prvním italským králem je Viktor Emanuel II. (1820–1878), řečený Otec
Záhadný Rodger Bacon: Předpověděl existenci letadel?
enigmaplus.cz
Záhadný Rodger Bacon: Předpověděl existenci letadel?
Málokterá osobnost světových dějin vyvolává tolik otazníků jako právě anglický mnich a učenec Roger Bacon. Muž, který ve 13. století, v temné a krvavé době hlubokého středověku píše o automobilech, le
Pražský Hrad, který okouzlil i hvězdy
epochanacestach.cz
Pražský Hrad, který okouzlil i hvězdy
Praha má svou nezaměnitelnou tvář. Hradní paláce nad Vltavou vytvářejí pohled, který zná celý svět. Je to obraz, který okouzluje po staletí a nikdy nezevšední.   Neexistuje snad jediný Čech, který by ho neznal. Pražský hrad se objevuje na pohlednicích, ve filmech i na fotkách. A kdo si plánuje výlet do naší metropole, má ho
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Jak málem vypukla válka o strom
epochaplus.cz
Jak málem vypukla válka o strom
Stačí obyčejný strom. Pár vojáků, pár seker a během minut se svět ocitá na hraně války. V létě 1976 v korejské demilitarizované zóně vzniká konflikt, který ukazuje, jak málo někdy stačí k eskalaci napětí mezi jadernými mocnostmi. Američtí a jihokorejští vojáci vstupují 18. srpna 1976 do přísně střeženého prostoru mezi Severní a Jižní Koreou. Mají
Přírodní krotitelé alergií
nejsemsama.cz
Přírodní krotitelé alergií
Alergie dnes postihují dospělé i děti. Spousta lidí proto hledá, co by jim alespoň trochu ulevilo. Asi nejběžnějším typem je alergie pylová, jejíž sezona trvá až deset měsíců v roce – od jara skoro až do zimy. Zanedbávání jejích příznaků může mít za následek rozvinutí astmatu, chronické rýmy, ekzémů či oslabení imunity. Proto je důležité alergie řešit.
Kontroverzní padělatel a malíř Wolfgang Beltracchi vystavuje poprvé v Praze
iluxus.cz
Kontroverzní padělatel a malíř Wolfgang Beltracchi vystavuje poprvé v Praze
Pražský Obecní dům se letos na několik měsíců promění v místo, kde se střetává minulost s přítomností, pravda s iluzí a talent s kontroverzí. Od 7. května do 27. září 2026 zde představí Wolfgang Beltr
Jahodové daiquiri
tisicereceptu.cz
Jahodové daiquiri
Koktejl s jahodami ve verzi bez alkoholu je skvělý na jakoukoliv dětskou party. Potřebujete hrst jahod 2 lžíce krupicového cukru 4 cl bílého rumu (ve verzi „alko“) 6 kostek ledu limetku cuk
Tají Lopez, že je čerstvě zamilovaná
nasehvezdy.cz
Tají Lopez, že je čerstvě zamilovaná
Hodila rozpadlé manželství s hercem Benem Affleckem (53) zpěvačka Jennifer Lopez (56) konečně za hlavu? Údajně měla být totiž viděna s jakýmsi neznámým tmavookým elegánem. Okamžitě se začaly šířit te
Světelné koule u města Marfa: Stále nemají jasné vysvětlení!
epochalnisvet.cz
Světelné koule u města Marfa: Stále nemají jasné vysvětlení!
Je to optický jev, které nedává spát badatelům z celého světa. Řeč je o záhadných světlech v blízkosti města Marfa v americkém státě Texas. Údajně mohou být žlutooranžová, zaznamenat prý ale lze i jiné odstíny. Co jsou zač?   Děje se nám to přímo před očima, ale nikdo neví proč. Záhadami opředená světla u města Marfa jsou nejčastěji
Kraken nebyl legenda. Pravěké chobotnice drtily kosti a vládly oceánům
21stoleti.cz
Kraken nebyl legenda. Pravěké chobotnice drtily kosti a vládly oceánům
Představa, že mořím v době, kdy na zemské souši skotačili dinosauři, vládli výhradně obří plazi, dostává vážnou trhlinu. Nový výzkum totiž naznačuje, že na vrcholu potravního řetězce stály či spíše pl