Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí.
Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus.
Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla.
Pokud rychle překonáte hned několik časových pásem, hrozí únava, třeštění hlavy, dehydratace, otupělost, nespavost, nevolnost, bolesti svalů či pocity podrážděnosti. Zajímavé je, že směrem na západ se dá jet lag překonat snadněji, směrem na východ zase hůře.
Pokud máte možnost volby, východním směrem létejte v noci a zkuste let prospat. Na západ naopak létejte ve dne. Nejhorší bývají první dva dny po příletu, později ale příznaky vymizí nebo se alespoň zmírní.
Navíc každý člověk je jiný, a tak i vážnost příznaků se může lišit. Některé studie tvrdí, že každou překonanou časovou zónu tělo zpracovává jeden den. Tudíž z letu do Asie byste se teoreticky mohli sbírat třeba týden.
Co můžete udělat, abyste příznaky jet lagu zmírnili? Zázraky nedokážete, ale něco přece jen ano.
Připravujte se předem
Upravte jídelníček. Ve dnech před odletem jezte jídla bohatá na bílkoviny, a to především maso, vejce a luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. a 17. hodinou. Při večeři jezte jídla s vyšším podílem cukrů, jako jsou těstoviny, brambory, klidně i sladká jídla.
Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku. Cestujete-li z východu na západ, několik dní před odletem choďte spát a vstávejte později než obvykle. Pokud naopak poletíte ze západu na východ, usínejte i vstávejte dřív.
Je také dokázáno, že nad pásmovou nemocí spíš zvítězíte, pokud budete při cestování hladoví. To platí i v případě letů delších než 10 hodin. Hlad prostě zkusíte zaspat.
Vezměte na pomoc techniku
Novinka, kterou máme na mysli, se jmenuje Re-Timer, a pokud létáte často, jako třeba sportovci, mohli byste o ní začít uvažovat. Jak to pracuje? Re-Timer vypadá jako brýle a vyzařuje mírné zelené světlo, které pomáhá při změně spánkových rytmů.
Pro úplnou aklimatizaci byste měli nosit tyto brýle půl hodiny denně tři dny před odletem a totéž po příletu. Tahle hračka se nabíjí přes USB připojení.
Aby trombóza neměla šanci
Během letu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Jedním z nejdůležitějších kroků k prevenci vzniku žilní trombózy je dostatečný příjem tekutin. Ideálním nápojem je čistá voda.
Pokud se hodně potíte, pak pijte vody více mineralizované a samozřejmě nesycené. Sycené totiž poměrně rychle potlačují pocit žízně, takže hrozí, že budete pít výrazně méně. Optimální příjem je 2–3 litry, při pocení a u rizikových osob i větší.
A nepředstavujte si pod pojmem rizikový jen člověka po operaci nebo s interním onemocněním.
Podle doc. MUDr. Jana Piťhy z pražské FN Motol a IKEMu klidně může jít třeba o mladou ženu s nadváhou, křečovými žilami, kuřačku, užívající antikoncepci (nebo naopak těhotnou), s vrozeně zvýšenou srážlivostí krve, která zanedbá pitný režim.
Na čas naopak úplně vynechte alkohol, kávu i čaj. Nejenže odvodňují organismus, ale také vás zbytečně udržují v bdělém stavu.
Cvičte
Měli byste si krátce zacvičit, ještě než nastoupíte do letadla, ať už doma, nebo přímo na letišti. Někde bývají i k tomu určené prostory. Protahujte se také v průběhu celého letu.
Přibližně jednou za hodinu procvičujte horní a dolní končetiny, opakujte krouživé pohyby, čas od času vstaňte a projděte se uličkou. Střídavě se stavějte na paty a na špičky, čímž také podpoříte krevní oběh.
Jinak by totiž mohlo docházet ke vzniku otoků, křečových žil, či dokonce hluboké žilní trombózy (zánětu žil). Případným otokům zabráníte i nošením elastických kompresních podkolenek či ponožek. Není to nesmysl, jak si mnozí myslí.
Výrazný preventivní účinek kompresních punčoch při dlouhých letech je vědecky ověřen.
Co vzít na palubu?
Do příručního zavazadla přibalte špunty do uší, ponožky a masku na oči. Nezapomeňte se pohodlně obléci. Oděv by měl být volný, prodyšný, nejlépe z přírodních materiálů. Ideální je bezešvé spodní prádlo a pro ženy také pohodlná podprsenka bez kostic.
Sundejte si boty, sklopte sedadlo a přikryjte se dekou nebo velkou šálou. Zkuste spát, ale nenuťte se do toho.
I pleť potřebuje péči
Klimatizace nesvědčí ani pleti. Pokles vlhkosti v kabině letadla zapříčiňuje, že pokožka brzy ztrácí vláhu a rychle zčervená. Do kabelky si přibalte ochranný a hydratační krém a minerální nebo růžovou vodu, která osvěží a má na pleť blahodárné účinky.
Léky
Pokud trpíte opakovaným výskytem žilních trombóz, určitě se před cestou poraďte s lékařem. Někdy lékaři doporučují jednorázovou aplikaci injekce léků (heparinu) i za cenu mírně zvýšeného rizika krvácení.
Přesto, či právě proto, je i v tomto případě nutné dodržet dostatečný příjem tekutin a alespoň menší pohybovou aktivitu.
Melatonin
Hormon, který vzniká v mozku a diriguje náš spánek či bdění, může pomoci vyrovnat se s jet lagem. Zkušení cestovatelé radí:
V případě, že poletíte na východ, užijte před spaním jednu tabletku melatoninu, který usnadňuje usínání, poletíte-li na západ a hned první noc se probudíte příliš brzy, užijte také malou dávku melatoninu. V mnoha zemích je dostupný jako doplněk stravy.
U nás je situace už léta nejasná, takže doporučení opět zní: poradit se s lékařem, který ho může předepsat.
Foto: Shutterstock