Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru.
Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, tou největší je nižší odolnost vůči klimatickým vlivům.
Časem tak nevypadá moc dobře a je nutné ho oživit. Nový nátěr mu dodá znovu lesk a krásu.
Příprava povrchu
Pokud je dřevo zašedlé, máte na výběr dvě možnosti, jak se zbavit šrámů času. Čistič na dřevo, nebo zbroušení dřeva.
* Čistič na dřevo se nanese štětcem a po dobu přibližně jedné hodiny se nechá působit. Dřevo ho vsákne, čímž se obnoví jeho kresba. Jestli místy zůstaly šedé fleky, nátěr se opakuje. Pokud je vše v pořádku, opláchne se dřevo vodou.
Klidně pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Před dalším postupem je nutné nechat nábytek uschnout ve stínu.
Tip Paní domu: Čistič na dřevo zároveň i odpuzuje nečistoty. Snadno odstraní mechy, původní olejové nátěry i zašedlý nádech dřeva. Výrobek lze použít jak na zahradní nábytek, tak například na terasu.
* Zašedlý vzhled dřeva můžete odstranit i zbroušením. „Pokud chcete dále pokračovat lazurou, je vhodné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům,“ radí odbornice na laky a lazury Monika Linghartová z Hornbachu. Nábytek, který je umístěný na jihozápad, natřete minimálně třikrát.
Samotný nátěr
Prakticky máte tři možnosti, vybírejte si podle typu dřeva (tvrdé, cizokrajné a měkké), podle toho, jak nutná je údržba nábytku, a podle toho, jaký odstín chcete zvolit. Protože lazury nejsou jen bezbarvé, ale můžete sáhnout i po barevných odstínech.
* Tvrdé a cizokrajné dřevo, jako je dub, buk či teak, se obecně doporučuje napouštět olejem. Lakovat můžete pouze buk. Výjimkou je i dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Cizokrajné dřevo ale vždy ošetřete výhradně olejem.
„Kdybyste použili lazuru, dopadne to v drtivé většině popraskáním povrchu a odpadáváním šupin lazury. A to už do tří měsíců od nátěru,“ upozorňuje Monika Linghartová. Pamatujte si, že ošetření olejem je nutné dvakrát do roka. Poprvé před sezonou a podruhé na konci sezony, jinak dojde k zašednutí dřeva.
Tip Paní domu: Některé lazury již jsou v kombinaci s olejem.
* Měkké dřevo, například smrk, borovice nebo modřín je nejlepší chránit vrstvou tenkovrstvé lazury. K dispozici je také silnovrstvá, ale ta se nedoporučuje. Například u židlí díky ní máte při vstávání pocit „přilepení“.
Tip Paní domu: Lazuru nelze použít na dýhu, protože nemá dostatečnou hloubku pro prolnutí do dřevo. Dojde tím k jejímu znehodnocení.
Renovujeme zahradní lavičku
Lazura je vodou ředitelná, je vysoce odolná vůči nepřízni počasí. Její specifika spočívají v tom, že strukturu dřeva nepřekrývá, naopak jeho přirozenou kresbu krásně zvýrazní. Poskytuje dřevu účinný UV filtr. Navíc je bez zápachu. Pracovat se vám s ní bude skvěle, protože schne velmi rychle, přímo pod rukama.
Připravte si:
smirkový papír hrubší a jemnější * popřípadě menší delta brusku * smetáček * hadřík * vodou ředitelnou lazuru na dřevo * dřívko na rozmíchání barvy * větší a menší štětec
Krok za krokem
1. Ze všeho nejdříve lavičku očistěte od předchozího nátěru nebo laku. Začněte hrubším smirkovým papírem, šikovné jsou také brusné houbičky. Práci si ušetříte bruskou.
2. Poté vezměte ještě papír jemnější a všechny dřevěné části jím vybruste do hladka.
3. Obroušenou lavičku zameťte pořádně košťátkem, aby na ní nezůstal prach. Můžete ji i otřít vlhkým hadříkem a poté nechat dobře oschnout.
4. Lazuru v plechovce pořádně rozmíchejte, aby se rozpustily usazeniny, které se vytvořily na dně.
5. Budete-li potřebovat jen část lazury, můžete si ji přelít do širší sklenice, tak lazuru neznečistíte.
6. Plochým štětcem začněte natírat jednotlivá prkénka. Na spáry a škvíry použijete menší plochý štětec.
7. Lazuru nanášejte v tenké vrstvě a snažte se ji dobře rozetřít, aby nikde nestékala. Až natřete celou lavičku, nechte lazuru dobře zaschnout.
8. Zaschlý nátěr znovu jemně přebruste smirkovým papírem a natřete podruhé. Postupujte stejně jako při prvním nátěru. Podle potřeby můžete (ale nemusíte natřít dřevo potřetí.)
9. Nezapomeňte po skončení práce štětce hned omýt, aby lazura nezaschla.
10. I když lazura schne přímo před očima, než si sednete s oblíbenou kávičkou, počkejte aspoň 24 hodin.
Připravily: Eva Hořánková a Dana Pešková
Foto: Alena Kamasová