Také si v rozpálených zdech svého domova kladete otázku, zda si pořídit klimatizaci nebo to raději vydržet? Zeptejte se jinak: Jakou si koupit?
Muž by asi hledal základní informace: Pořídit si mobilní, nebo pevně zabudovanou? Závěsnou, kazetovou, kanálovou, nebo podstropní? S jakou účinností? Některé ženy by nejspíš reagovaly takto:
Ať bude jakákoli, hlavně vzhledově krásnou… A víte, že ani to dnes není problém! Dokonce vám výrobci nabídnou ještě něco navíc.
Co má umět?
I základní modely zvládnou ochladit v létě místnost na požadovanou teplotu, ale vybrat si také můžete ty, které navíc v zimě naopak místnost vytopí.
Od své klimatizace si též můžete přát, aby vám zároveň vzduch v místnosti ionizovala, zvlhčila a vyčistila.
Pokud bude mít opravdu výkonné filtry (a jsou takové na trhu), zbaví vás nejen prachu, ale také bakterií, virů, alergenů, plísní, tabákového kouře,… Některé dokážou ze vzduchu odstranit docela malinké částečky všeho nežádoucího. Zvládnou též odstranit pachy, a to i extrémně intenzivní.
A dále…
Samozřejmostí je, že jsou na dálkové ovládání. Některé už jsou tak „chytré“, že jsou v mobilu, tabletu, počítači nebo jsou napojeny na systém chytré domácnosti. Důležitý je výkon. Bude-li nedostatečný, museli byste mít klimatizaci puštěnou nepřetržitě.
Její provoz by se vám pěkně prodražil a stejně by prostor nevychladila pořádně. Zajímavou funkcí, kterou některé výrobky nabízejí, je systém inteligentního řízení.
Zjednodušeně řečeno svůj výkon nastaví podle aktuálního počasí, slunečního jasu a denní doby.
Mobilní, nebo pevně zabudovanou?
Obě mají své přednosti a obě mohou být v designovém, slušivém a netradičním provedení.
* Mobilní jednotku můžete využívat hned, když si ji koupíte. Nepotřebujete žádné stavební práce na její instalaci. Je třeba jen zajistit odvod teplého vzduchu ven z místnosti (například vyvést ohebnou hadici z okna či balkonových dveří).
Je vhodná do menších prostor. Má rovněž tu výhodu, že se může přenášet z místnosti do místnosti. Dokonce si ji můžete s sebou odvézt na víkend na chatu a zase přivézt zpátky domů. Její nevýhodou je vyšší hlučnost. Maximální doporučená je do 45 dB, zejména jestli máte klimatizaci v ložnici.
* Pevná jednotka se nabízí hned v několika provedeních. Tím zřejmě nejstarším je jednodílná okenní klimatizace zabudovaná přímo do okna. Často je její venkovní část vidět ve starších domech. Dvoudílná, tzv.
splitová klimatizace se skládá z výparníku (který je uvnitř – v pokoji) a kompresoru (tento výměník je umístěn vně). Vnější jednotka je s vnitřní propojená chladírenským potrubím. Potřebujete dát klimatizaci do více místností? Žádný problém.
Na jeden kompresor lze zapojit i několik výparníků, které se dají umístit do několika pokojů najednou. Ptejte se na systém multi-split.
Kam s ní?
Podle umístění výparníku si můžete ze splitové a multi-splitové klimatizace vybrat:
* nástěnnou – výparník se jednoduše umístí na zeď.
* kazetovou, která je nenápadná a montuje se přímo pod strop. Je ideální do místností, které mají podhledy. Hodí se do větších domácností. Pokud uvažujete o tomto typu klimatizace, musíte počítat s montážním prostorem nad podhledem.
* kanálovou, která je vhodná pro montáž do vzduchotechnického potrubí. Říká se jí také neviditelná.
* podstropní se zavěsí přímo pod strop. Nepyšní se designem, ale především svým chladicím výkonem a množstvím vzduchu, které je schopna zpracovat. Její hlavní využití je proto hlavně v technických prostorách, kde jde především o výkon.
Zároveň může být i tzv. parapetní (místo na strop se umístí pod okno).
Text: Dana Pešková, Zdroj: Jakub Šachl (Panasonic Heating & Cooling), drevoastavby.cz, Petr Štursa (kasa.cz) Foto:
PX FUEL a archiv firem (designovaklimatizace.cz, lg-artcoolgallery, aircon.panasonic.eu, kasa.cz, e-klimatizace.cz)