Domů     Když šlehačku, tak domácí
Když šlehačku, tak domácí
3.2.2025

Umět si připravit nadýchanou a chutnou šlehačku nebývá zpravidla nijak těžké, přesto se nám někdy podaří našlehat hroudu sraženého tuku. Proč se někdy povede a jindy zkazí?

Důležité je, z jaké smetany šlehačku připravujeme a jakým způsobem ji šleháme. Roli hraje i použitý šlehač. Ovšem úplně nejhorší je rezignovat na domácí přípravu a koupit si „šlehačku“ ve spreji.

To většinou nebývá ani smetana a není našlehaná vzduchem, ale oxidem dusným, což se projeví tím, že se po chvíli v poháru nebo na dortu začne roztékat.

A ani chuťově neodpovídá té „pravé“ – zatímco smetana ke šlehání se získává odstřeďováním z tučné části mléka, ve spreji bývá velmi často jen „našlehaný“ rostlinný tuk.

Co je nutné při výrobě dodržovat?

1. Vybrat vhodnou smetanu

Důležité bývá sáhnout v obchodě po smetaně, která je určená ke šlehání. Zpravidla mívá podíl tuku 30 %, čím je ho více, tím lépe. Některé výrobky obsahují i stabilizátory či emulgátory, který mají udržovat konzistenci a tuhost.

Může to být želatinový extrakt, jenž je na obalu zpravidla skryt pod označením E407. Jeho veganskou a vegetariánskou variací bývá karagenan, který se nejčastěji získává z řasy puchratky kadeřavé.

Většina dnes prodávaných smetan navíc prochází procesem označovaným zkratkou UHT, což je tepelné ošetření, které zvyšuje jejich trvanlivost. Na chuť ale nemívá vliv.

2. Dobře vychladit

Smetana by měla být dobře vychlazená, ostatně i výrobci na zadní straně krabičky nebo kelímku doporučují teplotu, v jaké ji máte nejen před šleháním držet. A také samozřejmě dokdy ji máte spotřebovat.

Nikdy ji nenechávejte v lednici déle, také by se vám mohlo stát, že z ní nakonec připravíte hrudkovitou hmotu.

Doporučená teplota pro skladování se zpravidla pohybuje do 8 °C. Z lednice smetanu před šleháním vytáhněte ideálně až těsně před šleháním, pro jistotu si nachlaďte i mísu.

A pamatujte si, že by se nemělo šlehat v příliš vyhřátém prostředí, šlehačka má pak tendenci „padat“.

3. Vhodný šlehač

Jaký je ten správný přístroj pro výrobu šlehačky? Ruční, nebo elektrický? V dnešní době už většina hospodyněk používá elektrický, a dokonce lze šlehačku ve správné konzistenci vyšlehat i za pomocí tyčového mixéru.

Někteří výrobci totiž k němu dodávají vyměnitelné nože a ten pro šlehání smetany je mezi nimi snadno rozpoznatelný. Tyčovým přístrojem ale smetanu zpracovávejte hlavně pro přímou konzumaci šlehačky, někdy v ní totiž bývá méně vzduchu.

Možná vás napadne, jestli se dnes ještě používají láhve s bombičkami. Budete se divit, ale ano. Ti zkušenější pak vědí, že láhve jsou opatřeny pouze bombičkami jednorázovými.

4. Čisté nádobí

Tuto podmínku si zapamatujte hlavně v případě, kdy si potřebujete připravit další dávku šlehačky. Pokud jsou v nádobě nebo na metle ještě zbytky té první várky, pak se může stát, že se smetana neušlehá dobře. Je to kvůli tuku, který na nádobě ulpěl.

Tuk se také špatně smývá z plastových nádob, proto je mnohem lepší používat při výrobě šlehačky kovové nebo keramické nádoby. Čistotu musíte také hlídat u lahví s bombičkami. A to raději hned dvakrát.

Jakékoli zbytky totiž vedou k tomu, že nádoba začne zapáchat, jak se v ní mléčný tuk rozkládá. Láhev proto po každé náplni rozšroubujte a pak důkladně vymyjte za pomocí saponátu.

5. Technika šlehání

Smetanu vylijte do nádoby, přidejte k ní lžičku moučkového cukru (ztužovač používejte výjimečně, může zhoršit chuť šlehačky) a začněte šlehat za pomoci nižších otáček. Při tom točte miskou se smetanou dokola.

Teprve až smetana začne houstnout, přidejte otáčky na maximum a ke konci šlehání otáčky opět uberte. Dejte pozor, ať nešleháte příliš dlouho, maximálně tak dvě až tři minuty, jinak budete mít ze smetany máslo.

Správnou konzistenci poznáte tak, že z mísy vytáhnete metlu – pokud šlehačka na ní tvoří malé špičky, je hotovo. Pečliví buďte hlavně při ručním šlehání. Někdy nemusíte odhadnout čas při zpracování, a tak se může stát, že se smetana rychle srazí.

6. Správné skladování

Pokud vyšlehanou pochoutku ihned nespotřebujete a musíte ji dát do lednice, vždy ji tam dávejte v přiklopené nádobě. Je to proto, aby nepohltila aroma ostatních jídel, což se může stát, pokud v lednici skladujete třeba uzeniny, zeleninu anebo uvařená jídla.

Jak na náhradní šlehačku z mléka a másla?

200 ml čerstvého polotučného mléka, 125 g (domácího) másla.

Postup

Mléko zahřejte téměř k bodu varu, přihoďte pokrájené máslo a vlijte směs do mixéru. Mixujte asi 3 minuty a poté směs přelijte do misky a dejte na hodinu vychladit do mrazničky. Poté ji ušlehejte do tuha.

Domácí pařížská šlehačka

Potřebujete

1/4 litru polotučného mléka, 125 g kvalitního másla (polovinu kostky), 1 lžičku kakaového prášku.

Postup

1. V malém množství mléka rozmíchejte kakao a potom přidejte ke zbylému mléku. Nechte na plotně hodně zahřát, ale nesmí se vařit.

2. Do mixéru nakrájejte máslo, zalijte horkým mlékem a asi 5–7 minut naplno šlehejte.

3. Uložte do lednice a druhý den vyšlehejte jako normální šlehačku.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: kuchynelidlu.cz
Štítky:
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko