… pak to chce trochu vynalézavosti. Jako náhrada se nabízejí pulty a barové stoly, stěnou s pultem se dá dokonce šikovně oddělit kuchyň od obývacího pokoje.
Jestli se potýkáte s prostorem a chtěli byste místo ušetřit na jídelním stole, nabízí výrobci nepřeberné množství možností. Otázkou pak už jen je, kterou z nich si vyberete, abyste se i u společné večeře cítili noblesně a komfortně.
V kurzu je barový pult
Mnoho moderních interiérů je dnes pojato tak, že je kuchyňský kout součástí obývacího pokoje. Opticky se pak oddělí samostatným ostrůvkem.
Je to šikovná vychytávka, která přidá do kuchyně více pracovního prostoru a zároveň umožní hospodyni, aby byla mezi ostatními členy rodiny.
Dá se pojmout různými způsoby, například lze z kuchyňské strany přidat do ostrůvku police a přihrádky jako další úložný prostor. Jednou z možností je také zabudování barového pultu, který bývá součástí kuchyňského ostrůvku.
Tento způsob je dnes oblíbený a také designéři překvapivě barové pulty uznávají pro jejich praktičnost a doporučují je i do menších prostor, když je potřeba vizuálně oddělit kuchyňskou část od ostatního prostoru.
Tip Paní domu: U malých kuchyní může být barový pult ve tvaru písmene L, kdy jednou stranou plynule navazuje na kuchyňskou linku a druhou přehrazuje prostor kuchyně od toho obývacího.
Ano, ale…
Jestli jste se rozhodli, že se vám barový pult líbí, měli byste zvážit nevýhodu, na kterou zároveň designéři také upozorňují. A tou je jeho velikost.
On totiž vůbec velký není, takže je sice vhodný na snídani nebo letmé posezení u kávy, ale určitě se nehodí k rodinným oslavám nebo ke slavnostnějšímu stolování, jakým je třeba vánoční hodování. Jako druhý stůl do bytu je ale nedocenitelný.
Jiný typ
Barový pult nemusí být pouze součástí kuchyňského ostrůvku. V menším provedení může být upevněný jednou užší stranou ke zdi, druhá strana pak slouží nejen jako podpěra ministolu, ale třeba jako úložný prostor.
Tento typ barového pultu zabere minimum místa, ale nevýhodou je, že nedokáže opticky oddělit kuchyň od obývacího prostoru.
Stoly skládací
Jinou možností mít „stůl-nestůl“ je pořídit si stůl rozkládací. Ve složeném stavu zabírá jen minimální místo, zato po rozložení může klidně nabídnout velkorysý prostor pro stolování, který už se svými rozměry podobá klasickému jídelnímu stolu.
Výrobci se dnes doslova předhánějí se svými modely, které mile překvapí jak designem, tak i velikostí plochy po rozložení. Některé modely mohou být dokonce součástí kuchyňské linky, a když stůl nebudete potřebovat, ukryje ho ve svých útrobách.
Sklop ho…
Další variantou jsou stoly sklápěcí. Přijdete do pokoje a vidíte poličku na zdi. A najednou začne hostitelka čarovat a polici jednoduše promění v jídelní stůl. Nevýhodou sklápěcího stolu je složitější manipulace při uchycení konstrukce ke zdi.
Naopak rozkládání by mělo být rychlé, pohodlné a snadné. Další nevýhodou je, že pod zavěšeným složeným stolem většinou nemůžete mít postavený žádný nábytek.
Jeden schová druhý
Na trhu objevíte i další modely stolu, které se dají proměnit z malého na větší, a to jsou stoly vysouvací. Jsou určeny milovníkům praktického a prostorově úsporného řešení. Jsou jako stvořené do minimalistického bytu.
Když není potřeba, slouží takový model jako odkládací stolek, aby se jednoduše proměnil ve velký jídelní stůl. Dejte si čas a hledejte na internetu i v obchodech s nábytkem designový kousek, který se bude hodit přesně pro vás.
Další tipy k nákupu
* Když budete lovit svůj stolek, všímejte si jeho nosnosti. Některé unesou až 100 kg.
* Ptejte se po regulaci nohou, využijete ji při nerovnostech podlahy.
* Pořiďte si odpovídající a pohodlné židle. K barovému pultu barové. K rozkládacímu, výsuvnému nebo sklápěcímu stolku si pořiďte židle, které jsou skládací či stohovatelné.
Foto: Shutterstock a archiv firem (nabytek-aldo.cz; hezkynabytek.cz; mall.cz; mirjan24.cz; viadurini.cz)