Dřevu se to bohužel stává, že si odnese šrámy ze srážky s klíči, vývrtkou, popáleniny od cigaret i stopy od svíčky. Domácká pomoc vlastními silami může být překvapivě účinná.
Rýhy a škrábance se s trochou štěstí nechají zmizet leštěnkou na nábytek nebo krémem na boty odpovídajícího odstínu. Stejnou službu nabízejí korektory nebo tzv. tužky na nábytek, obvykle bývají k dostání v několika odstínech a ty se dají kombinovat.
Na hluboké rýhy musíme použít tmel a ten pak dobarvit, aby s povrchem splynul. Nakonec ještě přelakovat.
Skvrny od nádobí řeší přípravky určené pro vyčištění skvrn a obnovení zašlé krásy dřevěného nábytku. Tyto tzv. restaurátory se prodávají v různých odstínech a použít se dají na lakované, voskované, olejované i neošetřené dřevo.
Stopy po propálení se musí mechanicky odstranit. Na povrchové spálení stačí brusná pasta, vyčištěné místo pak přelakujeme.
Pokud jde spálenina do hloubky, musíme ji dlátkem vydloubnout, prohlubeň vyplnit dřevotmelem odpovídajícího odstínu, který je pak ještě nutné dobarvit a přelakovat. Práce spíš pro kutila nebo truhláře.
Parafín a vosk jde beze stopy odstranit jen nahřátím. Větší kusy odloupneme a zbytek prohřejeme fénem, pak setřeme hadříkem.
Jak opravit vysoký lesk?
K mání je tzv. retušovací sada, s jejíž pomocí zvládnete odstranit drobnější poškrábání i ručně.
Plochu se škrábanci nejprve navlhčíme.
Škrábanec vyhladíme nejprve hrubším, poté jemnějším brusným papírem.
Obroušený povrch očistíme. Pak naneseme tzv. opravnou pastu a třeme hadříkem tak dlouho, až se obnoví vysoký lesk.
Přestříkáme antistatickou leštěnkou. Pokud není výsledek bezchybný, pak opakujeme postup s pastou.
Pokud je povrch vzhledově bez škrábanců, tak ho už jen ošetříme papírovou utěrkou s leštidlem a nakonec přetřeme suchou utěrkou.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, Trachea