Domů     Jan Kanyza: „U počítače bych prošvihl život“
Jan Kanyza: „U počítače bych prošvihl život“
1.11.2022

Míval to napůl – od dětství miloval malování a zároveň ho přitahovalo divadlo. Dnes žije, jak sám říká, bez rozvrhu hodin. A hlavně maluje. V Čechách a nebo ve Francii. Také létá za dceřinou rodinou do Států. A mezitím načítá audioknihy…

Narodil se na Moravě, v Lipníku nad Bečvou, krátce po druhé světové válce a v rodině byl benjamínek. Vyrůstal s bratrem, který byl o šest let starší. „Sestru jsem nepoznal, ta zemřela za války.

Když jsem přišel na svět, bylo mamince čtyřicet a tátovi čtyřicet jedna. O dětech starších rodičů se říká, že jsou buď geniální, anebo debilové.

Já to střídám, aby se to nemuselo příliš zkoumat,“ podotkl jednou… Rodiče byli kantoři, otec jeden čas také pracoval jako ředitel Krajského muzea v Olomouci a malý Jan tam za ním rád chodil:

„Místo abych si pouštěl draky, hrabal jsem se v depozitech plných kostí a lebek a probíral se starými knížkami. Tam jsem asi nasál obdiv a lásku k historii.“

Se Zlatou Adamovskou v seriálu Ordinace v růžové zahradě (2005–2020).
Se Zlatou Adamovskou v seriálu Ordinace v růžové zahradě (2005–2020).

Vyhrála exhibice

Měl rád i muziku, učil se hrát nejen na piano, ale i na saxofon a na klarinet. Své zájmy uplatnil o pár let později ve studentském kabaretu. „S divadlem jsem začal na střední škole. Ale také jsem už tehdy měl kamarády, se kterými jsem maloval.

Krajinařili jsme v okolí Olomouce a bylo to úžasné. Nádherné!“ Když se pak musel rozhodnout, jestli hrát, nebo malovat, převládla prý u něj touha po „veřejné exhibici“. Podal si přihlášku na herectví na DAMU a byl přijat.

Mohli jsme ho vidět v pohádce Zachýsek zvaný Rumělka, na foto společně se Sabinou Laurinovou a Miroslavem Vladykou (1990).
Mohli jsme ho vidět v pohádce Zachýsek zvaný Rumělka, na foto společně se Sabinou Laurinovou a Miroslavem Vladykou (1990).

Z jeviště k obrazům a zpět

A tak vyhrálo divadlo. Dostal se do ročníku skvělého herce, Mistra Miloše Nedbala – dr. Vácha ve Sňatcích z rozumu, majitel domu Nerudný v seriálu Byl jednou jeden dům a nebo nešťastný starý Šáňa v Nezralých malinách. Pamatujete?

„Profesor Nedbal se mi až po letech přiznal, že čekal, kdy mu přijdu oznámit přestup na jinou školu. Něco takového mě ale nikdy ani nenapadlo.“ On totiž Jan Kanyza během studia stále také maloval.

„Na koleji na DAMU jsem si udělal malý atelier, kde jsem maloval tak závažná témata jako například Poslední večeři Páně, různé portréty a tak podobně.

Neustále jsem nutil své spolužáky, aby se na mé výtvory chodili dívat.“ A jeho tehdejší spolužáci, například Petr Štěpánek nebo Iva Hüttnerová, na to často v rozhovorech vzpomínají.

Pro Ivu Hüttnerovou prý bylo „koukání Janu Kanyzovi přes rameno“ dokonce jedním z impulzů k její vlastní tvorbě.

Příslušníka VB si zahrál v detektivce o pašerácích drog ve filmu mravenci nesou smrt (1985).
Příslušníka VB si zahrál v detektivce o pašerácích drog ve filmu mravenci nesou smrt (1985).

Život na volné noze

Už za studií hostoval v Divadle na zábradlí a po absolutoriu v r. 1970 tam získal své první, a je třeba dodat, že jediné, angažmá. Trvalo sedm let. „Angažmá jsem opustil kvůli nástupu do stálého hereckého souboru na Barrandově.

Ale tam jsem se taky moc dlouho neohřál. Když na mě začali tlačit, abych vstoupil do KSČ, soubor jsem zase honem rychle opustil.

Od té doby jsem na volné noze.“ Když už jsme u filmu – jeho první rolí byl kluk v partě ve snímku Malé letní blues z roku 1966. „Pak je z roku 1969 Utrpení mladého Boháčka.

V Boháčkovi hrál skoro celý náš ročník.“ Zahrál si lumpy i detektivy. V seriálu Hospoda si hrál advokáta, který vysvětloval štamgastům kličky a záludnosti paragrafů.

Zatím poslední velkou televizní rolí byl pro Jana Kanyzu ředitel Hofman v seriálu Ordinaci v růžové zahradě.

S Hanou Maciuchovou v úsměvném příběhu Právě volal tvůj milenec (1989).
S Hanou Maciuchovou v úsměvném příběhu Právě volal tvůj milenec (1989).

Ateliér i ve Francii

Čím méně času potřebuje pro hraní, tím víc ho věnuje malování, které zůstává jeho vášní.

„V hlavě už ani nerozlišuji, co je moje hlavní profese.“ Má ateliér v Praze, maluje na chalupě v Podkrkonoší a navíc už léta jezdí do Francie, na jihu v oblasti Languedoc má ateliér. Jak je na tom s jazykem?

„Francouzštinu jsem se učil kdysi na gymnáziu, ale patřil jsem mezi ty idioty, kteří říkali: Na co mi to bude? Jen díky naší profesorce, která byla báječná, jsem si přece jen něco zapamatoval. Domluvím se, i když s velkými chybami.

Moji známí jsou však natolik tolerantní a velkorysí, že sugestivně předstírají, že mé francouzštině rozumějí.“ Má prý rád francouzskou mentalitu a také francouzskou kuchyni. „Je tam slunce, moře, olivy. Lidé jsou víc nad věcí a tolik si nezávidí.

Je požitek vyrazit ráno na trh a koupit si všechno, co potřebuji, čerstvé. Navíc jsem fanda na sýry.“ Do Francie jezdívá většinou na jaře a na podzim, protože „nemusí“ vedro a turisty.

Jezdím tam autem, protože si s sebou vozím vlastní materiál, tedy spíš jen doplňuji zásobu. Za ta léta tam už všechno potřebné mám.“

Se Zlatou Adamovskou v oblíbeném seriálu Hříchy pro pátera Knoxe (1992).
Se Zlatou Adamovskou v oblíbeném seriálu Hříchy pro pátera Knoxe (1992).

Už maluje s vnukem

Se svou ženou Žofií je Jan Kanyza přes čtyřicet let. Paní Žofie je vystudovaná loutkoherečka, která už léta vydává svůj Lunární kalendář Krásné paní. Mají dceru Báru.

Žofie i Bára jsou moje krásné paní na druhou!“ Dcera se před časem vdala do USA. „Vzala si Američana z Dallasu. Je to fajn chlapík, mariňák, příslušník námořní pěchoty. Seznámili se v Praze.“ Dnes už je Jan dvojnásobným dědečkem.

Se ženou létají za mladými do Ameriky, nebo bývají oni v Čechách. „Kluci jsou živé stříbro!“ V jednom nedávném rozhovoru si Jan Kanyza pochvaloval to, že je jeho dcera důsledná a učí své syny česky, že jsou dvojjazyční.

„Společný program bývá docela barvitý. S klukama blbnu a pak s tím starším zalezeme do ateliéru a malujeme. Od dvou tří let mu to jde tak nádherně, až mám komplexy, že bych se na to sám měl vykašlat.

Teď je mu pět a má zrovna období dinosaurů, ale jinak úžasně pracuje jenom s barvami. Dva obrazy jsme vytvořili rukou společnou a nerozdílnou.“

Ve filmu režiséra Jaromila Jireše Útěky domů s Janou Brejchovou (1980).
Ve filmu režiséra Jaromila Jireše Útěky domů s Janou Brejchovou (1980).

Jan Kanyza ve zkratce:

Narodil se 25. října 1947 v Lipníku nad Bečvou

1966 maturita na gymnáziu v Olomouci-Hejčíně

1970 absolvoval herectví v Praze na DAMU

Filmy: např. Utrpení mladého Boháčka (1969), Horolezci (1973), Pracka v láhvi (1978), Vynes na horu svoj hrob (1979), Ohnivé ženy (1983), Svědek umírajícího času (1990), Vražda kočky domácí (2004), Všichni musí zemřít (2005)

Seriály: např. Lekár umierajúceho času (1983), Hospoda (1996), Ordinace v růžové zahradě (2014)

Dabuje – jeho hlasem mluví např. George Clooney nebo Michele Placido

Načítá audioknihy

Maluje – své obrazy vystavoval v Česku, v Evropě i ve Spojených státech. Píše, ilustruje knihy pro děti.

Koníček – fotografování, měl výstavy svých fotografií.

Rodina: manželka Žofie (herečka, spisovatelka, vydavatelka), dcera Barbora, vnuci James a Jack

Ve dětském filmu Monika a hříbě s Hvězdičkou (1986).
Ve dětském filmu Monika a hříbě s Hvězdičkou (1986).

Co řekl o…:

… o rozhovorech: „Prostě si rád povídám. Rozhovor o konkrétním tématu vyžaduje adekvátního partnera, je to záležitost dialogu, takže záleží především na tom, s kým si povídám. Téma pak jednoduše vyplyne.“

… o trpělivosti: „Moje velká nectnost je netrpělivost. Jak se říká, nemám tzv. sicflajš. Chtěl bych všechno hned, rychle a dvakrát. Obrazy občas potřebují vysedět, musíte o nich přemýšlet, vyžadují prostě čas a trpělivost.

Malování není jen o nějakém emotivním výkřiku. Když ale přijde moment, kdy se vám začne obraz zjevovat, to je dechberoucí nádhera.“

… o malování: „Kolem roku 1985, kdy jsem přešel k nefigurativní tvorbě. Nemám rád výraz abstraktní, tak tomu říkám takhle. Zkrátka jsem opustil malování, které mělo jakési reálné obrysy, a u toho víceméně už zůstal.“

… o společnosti: „Dospěli jsme do doby byznysové, stejně jako si lidstvo kdysi prošlo dobou kamennou nebo bronzovou. Pro mě to je, jako byste mě drhli rejžákem proti srsti. To není můj svět. Nejsem obchodník, v tomhle se nevyznám.

Když si navíc rozeberete význam slova byznys, jde o vznešené označení kšeftaření, kde se všechno přepočítává na peníze. Lidé zapomínají na to, že úsměv a dobré slovo jsou zadarmo, což je škoda“

… ještě o společnosti: „Lidi spolu komunikují přes nějaké mašinky, a když si zajdou do kavárny, sedí naproti sobě a koukají do mobilu. Nemám ale internet ani Facebook.

Na síti jsem se něco naučil, ale jakmile mi začaly chodit různé vtipné e-maily, zase jsem se odpojil, abych neztrácel čas. Člověk sedí u počítače a někdo zvoní, tak si dá pauzu. Jde otevřít a tam stojí pošťák a nese mu první penzi. A ten člověk najednou zjistí, že prošvihl život.“

Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč