Domů     Jan Kanyza: „U počítače bych prošvihl život“
Jan Kanyza: „U počítače bych prošvihl život“
1.11.2022

Míval to napůl – od dětství miloval malování a zároveň ho přitahovalo divadlo. Dnes žije, jak sám říká, bez rozvrhu hodin. A hlavně maluje. V Čechách a nebo ve Francii. Také létá za dceřinou rodinou do Států. A mezitím načítá audioknihy…

Narodil se na Moravě, v Lipníku nad Bečvou, krátce po druhé světové válce a v rodině byl benjamínek. Vyrůstal s bratrem, který byl o šest let starší. „Sestru jsem nepoznal, ta zemřela za války.

Když jsem přišel na svět, bylo mamince čtyřicet a tátovi čtyřicet jedna. O dětech starších rodičů se říká, že jsou buď geniální, anebo debilové.

Já to střídám, aby se to nemuselo příliš zkoumat,“ podotkl jednou… Rodiče byli kantoři, otec jeden čas také pracoval jako ředitel Krajského muzea v Olomouci a malý Jan tam za ním rád chodil:

„Místo abych si pouštěl draky, hrabal jsem se v depozitech plných kostí a lebek a probíral se starými knížkami. Tam jsem asi nasál obdiv a lásku k historii.“

Se Zlatou Adamovskou v seriálu Ordinace v růžové zahradě (2005–2020).
Se Zlatou Adamovskou v seriálu Ordinace v růžové zahradě (2005–2020).

Vyhrála exhibice

Měl rád i muziku, učil se hrát nejen na piano, ale i na saxofon a na klarinet. Své zájmy uplatnil o pár let později ve studentském kabaretu. „S divadlem jsem začal na střední škole. Ale také jsem už tehdy měl kamarády, se kterými jsem maloval.

Krajinařili jsme v okolí Olomouce a bylo to úžasné. Nádherné!“ Když se pak musel rozhodnout, jestli hrát, nebo malovat, převládla prý u něj touha po „veřejné exhibici“. Podal si přihlášku na herectví na DAMU a byl přijat.

Mohli jsme ho vidět v pohádce Zachýsek zvaný Rumělka, na foto společně se Sabinou Laurinovou a Miroslavem Vladykou (1990).
Mohli jsme ho vidět v pohádce Zachýsek zvaný Rumělka, na foto společně se Sabinou Laurinovou a Miroslavem Vladykou (1990).

Z jeviště k obrazům a zpět

A tak vyhrálo divadlo. Dostal se do ročníku skvělého herce, Mistra Miloše Nedbala – dr. Vácha ve Sňatcích z rozumu, majitel domu Nerudný v seriálu Byl jednou jeden dům a nebo nešťastný starý Šáňa v Nezralých malinách. Pamatujete?

„Profesor Nedbal se mi až po letech přiznal, že čekal, kdy mu přijdu oznámit přestup na jinou školu. Něco takového mě ale nikdy ani nenapadlo.“ On totiž Jan Kanyza během studia stále také maloval.

„Na koleji na DAMU jsem si udělal malý atelier, kde jsem maloval tak závažná témata jako například Poslední večeři Páně, různé portréty a tak podobně.

Neustále jsem nutil své spolužáky, aby se na mé výtvory chodili dívat.“ A jeho tehdejší spolužáci, například Petr Štěpánek nebo Iva Hüttnerová, na to často v rozhovorech vzpomínají.

Pro Ivu Hüttnerovou prý bylo „koukání Janu Kanyzovi přes rameno“ dokonce jedním z impulzů k její vlastní tvorbě.

Příslušníka VB si zahrál v detektivce o pašerácích drog ve filmu mravenci nesou smrt (1985).
Příslušníka VB si zahrál v detektivce o pašerácích drog ve filmu mravenci nesou smrt (1985).

Život na volné noze

Už za studií hostoval v Divadle na zábradlí a po absolutoriu v r. 1970 tam získal své první, a je třeba dodat, že jediné, angažmá. Trvalo sedm let. „Angažmá jsem opustil kvůli nástupu do stálého hereckého souboru na Barrandově.

Ale tam jsem se taky moc dlouho neohřál. Když na mě začali tlačit, abych vstoupil do KSČ, soubor jsem zase honem rychle opustil.

Od té doby jsem na volné noze.“ Když už jsme u filmu – jeho první rolí byl kluk v partě ve snímku Malé letní blues z roku 1966. „Pak je z roku 1969 Utrpení mladého Boháčka.

V Boháčkovi hrál skoro celý náš ročník.“ Zahrál si lumpy i detektivy. V seriálu Hospoda si hrál advokáta, který vysvětloval štamgastům kličky a záludnosti paragrafů.

Zatím poslední velkou televizní rolí byl pro Jana Kanyzu ředitel Hofman v seriálu Ordinaci v růžové zahradě.

S Hanou Maciuchovou v úsměvném příběhu Právě volal tvůj milenec (1989).
S Hanou Maciuchovou v úsměvném příběhu Právě volal tvůj milenec (1989).

Ateliér i ve Francii

Čím méně času potřebuje pro hraní, tím víc ho věnuje malování, které zůstává jeho vášní.

„V hlavě už ani nerozlišuji, co je moje hlavní profese.“ Má ateliér v Praze, maluje na chalupě v Podkrkonoší a navíc už léta jezdí do Francie, na jihu v oblasti Languedoc má ateliér. Jak je na tom s jazykem?

„Francouzštinu jsem se učil kdysi na gymnáziu, ale patřil jsem mezi ty idioty, kteří říkali: Na co mi to bude? Jen díky naší profesorce, která byla báječná, jsem si přece jen něco zapamatoval. Domluvím se, i když s velkými chybami.

Moji známí jsou však natolik tolerantní a velkorysí, že sugestivně předstírají, že mé francouzštině rozumějí.“ Má prý rád francouzskou mentalitu a také francouzskou kuchyni. „Je tam slunce, moře, olivy. Lidé jsou víc nad věcí a tolik si nezávidí.

Je požitek vyrazit ráno na trh a koupit si všechno, co potřebuji, čerstvé. Navíc jsem fanda na sýry.“ Do Francie jezdívá většinou na jaře a na podzim, protože „nemusí“ vedro a turisty.

Jezdím tam autem, protože si s sebou vozím vlastní materiál, tedy spíš jen doplňuji zásobu. Za ta léta tam už všechno potřebné mám.“

Se Zlatou Adamovskou v oblíbeném seriálu Hříchy pro pátera Knoxe (1992).
Se Zlatou Adamovskou v oblíbeném seriálu Hříchy pro pátera Knoxe (1992).

Už maluje s vnukem

Se svou ženou Žofií je Jan Kanyza přes čtyřicet let. Paní Žofie je vystudovaná loutkoherečka, která už léta vydává svůj Lunární kalendář Krásné paní. Mají dceru Báru.

Žofie i Bára jsou moje krásné paní na druhou!“ Dcera se před časem vdala do USA. „Vzala si Američana z Dallasu. Je to fajn chlapík, mariňák, příslušník námořní pěchoty. Seznámili se v Praze.“ Dnes už je Jan dvojnásobným dědečkem.

Se ženou létají za mladými do Ameriky, nebo bývají oni v Čechách. „Kluci jsou živé stříbro!“ V jednom nedávném rozhovoru si Jan Kanyza pochvaloval to, že je jeho dcera důsledná a učí své syny česky, že jsou dvojjazyční.

„Společný program bývá docela barvitý. S klukama blbnu a pak s tím starším zalezeme do ateliéru a malujeme. Od dvou tří let mu to jde tak nádherně, až mám komplexy, že bych se na to sám měl vykašlat.

Teď je mu pět a má zrovna období dinosaurů, ale jinak úžasně pracuje jenom s barvami. Dva obrazy jsme vytvořili rukou společnou a nerozdílnou.“

Ve filmu režiséra Jaromila Jireše Útěky domů s Janou Brejchovou (1980).
Ve filmu režiséra Jaromila Jireše Útěky domů s Janou Brejchovou (1980).

Jan Kanyza ve zkratce:

Narodil se 25. října 1947 v Lipníku nad Bečvou

1966 maturita na gymnáziu v Olomouci-Hejčíně

1970 absolvoval herectví v Praze na DAMU

Filmy: např. Utrpení mladého Boháčka (1969), Horolezci (1973), Pracka v láhvi (1978), Vynes na horu svoj hrob (1979), Ohnivé ženy (1983), Svědek umírajícího času (1990), Vražda kočky domácí (2004), Všichni musí zemřít (2005)

Seriály: např. Lekár umierajúceho času (1983), Hospoda (1996), Ordinace v růžové zahradě (2014)

Dabuje – jeho hlasem mluví např. George Clooney nebo Michele Placido

Načítá audioknihy

Maluje – své obrazy vystavoval v Česku, v Evropě i ve Spojených státech. Píše, ilustruje knihy pro děti.

Koníček – fotografování, měl výstavy svých fotografií.

Rodina: manželka Žofie (herečka, spisovatelka, vydavatelka), dcera Barbora, vnuci James a Jack

Ve dětském filmu Monika a hříbě s Hvězdičkou (1986).
Ve dětském filmu Monika a hříbě s Hvězdičkou (1986).

Co řekl o…:

… o rozhovorech: „Prostě si rád povídám. Rozhovor o konkrétním tématu vyžaduje adekvátního partnera, je to záležitost dialogu, takže záleží především na tom, s kým si povídám. Téma pak jednoduše vyplyne.“

… o trpělivosti: „Moje velká nectnost je netrpělivost. Jak se říká, nemám tzv. sicflajš. Chtěl bych všechno hned, rychle a dvakrát. Obrazy občas potřebují vysedět, musíte o nich přemýšlet, vyžadují prostě čas a trpělivost.

Malování není jen o nějakém emotivním výkřiku. Když ale přijde moment, kdy se vám začne obraz zjevovat, to je dechberoucí nádhera.“

… o malování: „Kolem roku 1985, kdy jsem přešel k nefigurativní tvorbě. Nemám rád výraz abstraktní, tak tomu říkám takhle. Zkrátka jsem opustil malování, které mělo jakési reálné obrysy, a u toho víceméně už zůstal.“

… o společnosti: „Dospěli jsme do doby byznysové, stejně jako si lidstvo kdysi prošlo dobou kamennou nebo bronzovou. Pro mě to je, jako byste mě drhli rejžákem proti srsti. To není můj svět. Nejsem obchodník, v tomhle se nevyznám.

Když si navíc rozeberete význam slova byznys, jde o vznešené označení kšeftaření, kde se všechno přepočítává na peníze. Lidé zapomínají na to, že úsměv a dobré slovo jsou zadarmo, což je škoda“

… ještě o společnosti: „Lidi spolu komunikují přes nějaké mašinky, a když si zajdou do kavárny, sedí naproti sobě a koukají do mobilu. Nemám ale internet ani Facebook.

Na síti jsem se něco naučil, ale jakmile mi začaly chodit různé vtipné e-maily, zase jsem se odpojil, abych neztrácel čas. Člověk sedí u počítače a někdo zvoní, tak si dá pauzu. Jde otevřít a tam stojí pošťák a nese mu první penzi. A ten člověk najednou zjistí, že prošvihl život.“

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale