Pokud se rádi a často pohybujete v přírodě, je třeba myslet na to, že si můžete po takovém výletě přinést domů nechtěný suvenýr v podobě přisátého klíštěte.
Klíšťata se nejčastěji vyskytují v listnatých a smíšených lesích, parcích, ale můžete se s nimi setkat i v zahradách. Vyhýbají se otevřeným prostranstvím bez stromů, křoví a trav.
Vlivem klimatických změn se již ale na našem území prakticky nevyskytují oblasti, kde by nebylo možné se s klíštětem setkat a navíc jsou klíšťata aktivní po delší období.
Klíšťata díky svým speciálním smyslovým orgánům reagují na teplotu, chemické vjemy ve vzduchu a pohyb, což jim umožňuje přesně lokalizovat hostitele.
Mohou se přisát kamkoliv, avšak obvykle si vybírají místa, kde je kůže tenká a tělesná teplota vyšší, jako jsou hlava, uši, podpaží a třísla. Myslete také na to, že to samé platí i pro naše domácí mazlíčky.
Klíště po proniknutí do kůže vypustí do rány výměšek pro lepší přisání, a také látku, která mu usnadní přijímat krev.
Riziko přenosu choroboplodných mikroorganismů se vyskytuje hlavně v pozdější fázi sání. Klíště se v této fázi zbavuje nadbytku tekutin přijímaných s krví hostitele a uvolňuje je zpět do rány.
Tyto tekutiny mohou obsahovat různé mikroorganismy (prvoky, bakterie, viry). Kousnutí samo o sobě není až tak kritické, ale čím déle máme klíště přisáté, tím nám hrozí větší riziko přenosu nákazy.
Často se také stává, že přenos infekčních onemocnění je vyprovokován zejména nevhodným způsobem jejich odstraňování. Mezi doporučované metody patří právě zmrazení.
Je celá řada nemocí, které klíšťata přenášejí. Jsou zdrojem mnohých nebezpečných infekčních chorob lidí a zvířat, jako jsou dnes již dobře známá lymská borelióza a klíšťová encefalitida, ale také například babesióza, či ehrlichióza.
Z klíšťat už ale nemusíte mít takové obavy, stačí mít při sobě mrazicí sprej ATIX . Pokud na kůži najdete přisáté klíště, okamžitě jej zmrazte a odstraňte!
Sprej ATIX způsobí zmrazení klíštěte a stažení stěn jeho sacího ústrojí, a tím uzavře cesty pro tekutiny, které mohou obsahovat patogenní mikroorganismy. Zmrazením snížíte metabolickou aktivitu klíštěte, a tím riziko přenosu nemocí.
Po zmrazení klíštěte bude jeho odstranění tedy nejen bezpečnější, ale také obvykle snadnější. Potom je nejlepší klíště vytáhnout pomocí pinzety.
Při vytahování pinzetou, je samozřejmě důležitá správná manipulace. Pinzeta se položí rovnoběžně s pokožkou, jedno její rameno se vsune mezi ústní ústrojí klíštěte a kůži, druhé se přitiskne na ústní ústrojí z druhé strany.
Následně se zmrazené klíště odstraní vyvikláním a současně postupným zvyšováním tahu ve směru od kůže. Klíště se nikdy nesmí uchopit pinzetou za tělo či nasáklý zadeček, mohlo by dojít k jeho přetržení a k vytlačení jeho případného infekčního obsahu do rány.
Vytažené klíště zneškodněte, například spláchnutím do odpadu nebo spálením. Určitě ho nemačkejte mezi prsty. Místo po klíštěti a pinzetu nezapomeňte vydezinfikovat a ruce umýt alespoň mýdlem.
Sprej ATIX se snadno a přesně aplikuje přímo na klíště. Velikost spreje je vhodná i na výlety. Součástí balení je také zmiňovaná praktická pinzeta, kterou klíště po zmrazení snadno odstraníte, aniž byste na něj sahali rukama.
Sprej můžete použít bez obav i na odstranění klíštěte přisátého na vašeho pejska nebo kočičku.
Tento článek je reklamním sdělením.